Agentúra Moody’s práve znížila rating najziskovejšej slovenskej firmy Eustream a jej matke SPP Infrastructure. Horšie hodnotenie prichádza paradoxne v čase, keď sa Eustream objavuje výlučne v pozitívnych správach. Hodnotenie Moody’s prišlo v rovnaký deň ako správa o politickej dohode, ktorá prináša pre Eustream lepšie vyhliadky. Politici Slovenska, Maďarska, Bulharska a Rumunska podpísali memorandum o prepojení svojich plynovodov. Mohlo by to znamenať nádej aj pre projekt s názvom Eastring, ktorý pretláča slovenský Eustream.

Eastring má priviesť do strednej Európy plyn z Turecka a balkánskym krajinám sprístupniť aj plyn zo stredoeurópskych potrubí. Eustreamu by to mohlo zvýšiť výkony. Eastring sa navyše dostal na zoznam projektov, ktoré výhľadovo môžu získať financovanie z európskych rozvojových fondov.

Ďalšia dobrá správa bola o rekordnom zisku po zdanení vo výške 813 miliónov eur, ktorý dosiahla materská firma Eustreamu SPP Infrastructure. Skupina SPP toľko peňazí nikdy predtým nezarobila.

Súmrak monopolov

Krehký blahobyt

V tomto kontexte je zhoršenie ratingu prekvapením. Moody’s tento paradox vysvetľuje vo svojej správe geopolitickým rizikom, ktoré obklopuje vojnu na Ukrajine. Gazprom znižuje dodávky plynu cez Ukrajinu a Slovensko a po roku 2019 plánuje tento kanál úplne odstaviť.

Eustream to na svojich ziskoch zatiaľ nepocítil. Chráni ho vankúš v podobe dlhodobej zmluvy s ruským Gazpromom. Podľa nej Gazprom platí za kapacitu plynovodov určitú časť peňazí, aj keď ich nevyužíva naplno. Od skutočného objemu prepravy závisí zrejme len menšia časť platieb. Tento kontrakt vyprší v roku 2028.

Druhou neistotou, na ktorú poukazuje Moody’s, je nestabilita kontraktov Eustreamu s novými obchodnými partnermi. Tie kompenzujú spomínaný útlm dodávok z východu a vlani prispeli k rekordne ziskovému hospodárskemu výsledku. Podľa agentúry však nie je isté, či sa platnosť týchto kontraktov predĺži. Moody’s spochybňuje aj platobnú spoľahlivosť nových partnerov. Zrejme má na mysli tých, ktorí predávajú plyn na Ukrajine. Vahram Chuguryan, hovorca Eustreamu, na spochybňovanie ich kredibility nevidí dôvod. Platia podľa neho načas.

Súmrak monopolov

Ukrajina sa od tohto roka zaradila medzi najdôležitejšie cieľové destinácie, do ktorých smeruje plyn zo Slovenska. V minulosti išiel takmer výlučne iba z východu na západ. Dnes tečie obojsmerne. Napríklad 31. mája malo na Ukrajinu smerovať zhruba 15 percent plynu, ktorý opúšťal Slovensko.

Keďže zároveň ubudlo plynu z Ukrajiny, plyn treba zabezpečiť odinakiaľ. Priteká z Česka. Kým v minulosti zásobovali plynom Slováci Čechov, dnes je to naopak.

Plynu však netreba toľko ako kedysi. Celkovo jeho preprava cez Slovensko aj jeho domáca spotreba dramaticky klesajú. Podľa výročnej správy Eustreamu za rok 2014 sa od roku 2011 znížila preprava o 40 percent.

Zaujímavé by bolo vidieť, koľko peňazí Eustream stratil na poklese prepravy z východu a koľko, naopak, získal na nových trasách.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa