Sťažnosti firiem, ktoré podnikajú v oblasti zberu či likvidácie odpadu, až tak hlasno nepočuť. Neznamená to však, že sa ich súčasné problémy vrátane nesystematickej legislatívy nedotkli. Generálny riaditeľ spoločnosti Marius Pedersen Slovensko Oliver Šujan upozorňuje, že ich následkom môže byť utlmenie triedenia odpadu. Spoločnosť odoláva ťažkostiam vďaka inováciám, ktoré sa týkajú aj alternatívnych zdrojov energie.
Rastúce ceny energií sa dotkli aj odpadového hospodárstva. Ako to ovplyvnilo energetickú náročnosť samotného triedenia odpadu?
Rast cien elektrickej energie dostáva triedenie odpadu do výraznej straty. Zvýšené náklady na energie a rast cien vstupov môžu niektoré spoločnosti poslať do konkurzu. Energetická náročnosť samotného triedenia odpadu, najmä plastov na optických triediacich linkách, si vyžaduje zvýšenú pozornosť. Musíme si uvedomiť, že dlhodobo vysoké ceny vstupov môžu spôsobiť útlm samotného triedenia odpadu a zatváranie triediacich zariadení nielen na Slovensku.
Môžu byť pre odpadové hospodárstvo určitým riešením obnoviteľné zdroje energie?
Tému energetickej sebestačnosti berieme v spoločnosti Marius Pedersen vážne. Zameriavame sa však na dlhodobo udržateľné riešenia, ktoré môžeme používať vo väčšine našich prevádzok. Ako príklad možno uviesť pilotný projekt fotovoltiky v našej prevádzke vo Zvolene, ktorý sme spustili v minulom roku.
Plánujete projekt rozšíriť aj na iné prevádzky?
Áno. Inštaláciu ďalších zariadení fotovoltiky pripravujeme v ďalších prevádzkach. Je to cesta, ktorou sa chceme uberať.
Slovensku môžu hroziť ďalšie žaloby, neplní si environmentálne záväzky
Inovácie sa v odpadovom hospodárstve nemusia týkať len zdrojov energie. Aké iné trendy v rámci smart riešení pozorujete?
Sektor odpadového hospodárstva je pod neustálym tlakom regulácií, konkurencie a inovácií. Musíme však prichádzať s riešeniami, ktoré sú nielen životaschopné, ale sú aj prínosom pre spoločnosť a životné prostredie. Zavádzanie smart riešení ako pasportizácia alebo čipovanie malých nádob na odpad bude pokračovať v roku 2023. Uvedené riešenia umožňujú optimalizáciu zberu odpadu v obci, menej prejazdov v obytnej zóne, nižšie emisie a z dlhodobého pohľadu sú jedinou reálnou odpoveďou na to, ako kompenzovať rast nákladov pri zachovaní kvality služby a komfortu obyvateľov. Minulý rok sme ukončili pasportizáciu nádob v meste Trenčín. Nové označenie nádob formou čipu spresní ich evidenciu a umožní elektronické zaznamenávanie ich vývozu.
Sme na smart riešenia na Slovensku zvyknutí alebo im nedôverujeme?
Osobne si myslím, že na Slovensku máme potenciál byť lídrom v inováciách. Zavádzanie nových technológií, ktoré prinášajú trvalo udržateľnú hodnotu pre obyvateľov, je vždy vítané.
Ktoré aspekty života by tieto technológie mohli uľahčiť?
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?