S prípadmi podvodov DPH sa ako sudca stretávate roky. Menia sa nejako schémy zločinov?

Ak sa dobre pamätám, môj prvý prípad s DPH bol z roku 1994. Išlo o to, že skupina páchateľov, medzi nimi bol aj jeden z neskorších „kyselinárov“ (prípad tiež súdil senát, ktorému J. Hrubala predsedal, pozn. TREND), predávala alkohol, ktorý si načierno zabezpečili. Deklarovali, že je dovezený. Falšovali sa takzvané vstupné faktúry a jednotné colné deklarácie, čo bolo relatívne jednoduché posúdiť. Vypracovali sa znalecké posudky, na základe ktorých bolo jasné, že ide o fingované účtovné doklady, ktorými obchodníci predstierali nákup načierno získaného alkoholu. Odvtedy sa zmenilo veľa, ale princíp zostal rovnaký. Modus operandi je v zásade ten istý, iné sú napríklad komodity.

S čím sa podvádzalo v minulosti a s čím teraz?

Začalo sa alkoholom, potom to boli tovary, ktoré sú skladné. Väčšinou išlo o opotrebované veci, kde sa z produktu, ktorý mal nulovú hodnotu, odrazu čisto kvôli DPH stal tovar vysokej hodnoty. Jeho vývoz do krajiny Únie bol fiktívny. Potom sa prešlo na IT produkty a železný šrot. Bol získaný bez dokladov a na to, aby ste si mohli uplatniť DPH, ste potrebovali vstupné faktúry, ktoré sa vyrobili. Ďalej sú to nehnuteľnosti, komodity z kameňa, dreva, cukor...

Podvádza sa s DPH od samého začiatku, keď bol tento typ dane zavedený?

Daň z pridanej hodnoty je produktom slobodnej spoločnosti, socialistický režim ju v takejto podobe nepoznal. Nie som v pozícii, aby som hodnotil, či ide o dobrý inštitút. Z ekonomického hľadiska by sa dala DPH nahradiť aj priamymi daňami. Ale Európska únia, USA aj iné štáty uznávajú filozofiu tejto nepriamej dane. Len čo sme na Slovensku zaviedli túto inak logickú daň, od prvého momentu začali pokusy klamať štát.

Sú v súčasnosti karuselové podvody premyslenejšie, alebo princíp zostal rovnako jednoduchý?

Sú sofistikovanejšie. Páchatelia sa snažia vyvolať dojem, že kolobeh tovaru je reálny. Predtým to podceňovali len falšovaním dokladov. Nové je tiež to, že podvody s DPH už nepáchajú klasickí mafiáni. Ľudia, ktorí sa dostávajú pred súd, sú aj osoby, ktoré inak normálne podnikajú, čiže takzvané biele goliere.

Mafiánske pozadie mala pred 11 rokmi aj známa kauza „kyselinárov“. Členovia gangu vraždili ľudí -„biele kone“, na ktoré mali napísané firmy, a rozpúšťali ich v kyseline. Podvody s DPH vyzerali tak, že fiktívne predávali voľne dostupnú Zbierku zákonov. Pomerne primitívne, ako im to mohlo fungovať?

Nebolo to až také primitívne. Áno, prekopírovali Zbierky zákonov a predávali niečo, čo bolo bežne zverejnené na internete. Ale vtedy o tom každý nevedel, spoločnosť nebola internetovo zdatná natoľko, ako je v súčasnosti. „Kyselinári“ sa snažili vyvolať dojem, že komodita je trhovo uplatniteľná. Toto trvá aj dnes. Všetci podvodníci s DPH vyvolávajú dojem, že nič sa nedeje, účtovné doklady existujú a produkt je reálny. Náš senát v prípade „kyselinárov“ vyriekol, že je to trestnoprávne postihnuteľné, lebo účtovný tok tovaru nereflektoval reálnu potrebu trhu, bol fiktívny a bol zameraný čisto na uplatnenie nadmerných odpočtov s DPH.

Prečo „kyselinári“ svoje biele kone vraždili?

Máte dispozičné právo so svojím majetkom, ale keď ho prevediete na bezdomovca, ktorý nevie, čo podpisuje, je to obrovská zbraň pre prokurátora. Ak začne svedčiť, je to pre páchateľa veľký problém. Je možné, že v polovici prípadov už len na základe toho môže mať vyhraté.

Vareha gram lykožrúta predával za cenu vyššiu ako gram zlata. Bolo to podozrivé, čo však na uznanie viny nestačí.

Keď hovoríme o tom, že kedysi robili podvody s DPH skôr mafiáni a v súčasnosti sú to „biele goliere,“ prečo je to tak?

Filozofia DPH ako neutrálnej a nepriamej dane podľa mňa láka podnikateľov k tomu, aby túto schému zneužili. Spôsoby sú rôzne. Normálne to funguje tak, že obchodník kúpi tovar, zaplatí DPH a keď ho neskôr predáva, dostane DPH späť. Rozdiel odráta a odvedie štátu. Prvá vec, ktorá podnikateľovi napadne, je, ako si znížiť daňovú povinnosť. Môže to urobiť legálne, ale môže si vyrobiť na vstupe fiktívne faktúry, ktoré mu znížia daňovú povinnosť. Ak ide o riadený karuselový obchod, tak daňovú povinnosť posunie na nárazníkové firmy, urobí to v rade niekoľkokrát, čím zmätie daňový úrad. Až to celé skončí pri takzvanom zmiznutom obchodníkovi. Niekedy sa to obžalobe podarí dokázať, inokedy nie.

Jednou z najznámejších DPH káuz bol Mikuláš Vareha. Čo bolo na ňom najviac kuriózne?

Pravidlá skúmania akéhokoľvek prípadu, ktorý zaváňa neoprávneným nadmerným odpočtom DPH, spočívajú v posudzovaní komodity, počtu medzičlánkov (koľkými firmami tovar prechádza) a hospodárskej podstaty vzťahov. Podozrivé sú i platby „cashom“. Keď je už komodita podozrivá, musí zablikať kontrolka každému daňovému úradníkovi. Pokiaľ ide o M. Varehu, zistili sme, že gram lykožrúta predával za cenu vyššiu než bol gram zlata. Z tohto pohľadu to bolo podozrivé, čo však na uznanie viny nestačí. Okrem komodity boli zvláštne aj vzťahy, keď si jeho vlastné firmy medzi sebou predávali tovar. A opäť sa musel hľadať „missing trader“, lebo daňové úrady sa musia dopracovať k prvému v reťazci, kto nezaplatil daň.

M. Varehovi sa darilo fungovať pomerne dlho. Ako mu mohli pochybné obchody prechádzať pred daňovými úradmi?

V tomto prípade mám pocit, že nešlo o exemplárne zlyhanie daňových úradov. Mnohé žiadosti o nadmerné odpočty mu neuznali. Dokonca sa aj súdi s finančným riaditeľstvom. Boli tam aj také situácie, že v prípade takzvaného predaja štepov, ukázal daňovým úradníkom vetvičky. Chápem, že nie každý vie posúdiť, či ide o predateľný štep, alebo len obstrihané vetvičky. Verím tomu, že keď daňový úradník videl vetvičky a objem mu sedel, uzavrel kontrolu so záverom, že všetko je v poriadku.

Ján Hrubala (52)

Sudca Hrubala: S DPH začínali mafiáni, teraz sú to biele goliere

Zdroj: Milan David

ako sudca začínal v roku 1988, neskôr bol podpredsedom Okresného aj Krajského súdu v Banskej Bystrici. V roku 1996 sudcovskú kariéru prerušil, pôsobil ako advokát a v rokoch 2002 až 2005 ako riaditeľ Odboru boja proti korupcii na Úrade vlády. V roku 2005 si znovu obliekol sudcovský talár na novovzniknutom Špeciálnom, neskôr Špecializovanom trestnom súde.

Z prípadov, ktoré ste súdili, ktorý podvod bol podľa vás najpremyslenejší?

Za najlepšie prepracovaný systém DPH podvodu považujem obchod s IT produktom, ktorý reálne fungoval. Išlo 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa