„Musíme sa pripraviť na situáciu, keď bude tretina obyvateľstva v poproduktívnom veku, pričom žiadna krajina na to zatiaľ nemá návod,“ dodáva. Aj Japonsko so svojou najstaršou populáciou má v dôchodkovom veku len štvrtinu obyvateľstva. TREND Business Breakfast o dôsledkoch demografického vývoja sa teda venoval téme, ktorej dôsledky sú možno nejasné, no zasiahnu celé hospodárstvo a na veľmi dlhé obdobie.
Ako doplnil B. Vaňo, Slovensko je v súčasnosti v pozícii jednej z mladších krajín EÚ, starnúť však bude obzvlášť rýchlo. Aj v prípade, ak by pôrodnosť stúpla zo súčasných 1,4 na 1,7 dieťaťa na matku, ako sa to deje v niektorých európskych krajinách, „nestačilo by to na zvrátenie demografického vývoja“ a nepomohlo by ani zásadné zvyšovanie sociálnych dávok pre rodičov. „Deti sú v súčasnosti konkurenciou k niečomu inému, k inému prežívaniu života, a vyššie dávky tento prístup k životu nezvrátia.“
Boris Vaňo Zdroj: Maňo Štrauch
Ani mierne zvýšenie pôrodnosti zásadne nezvráti negatívny demografický vývoj
Mínus 1,4 milióna ľudí
Šéfekonóm Všeobecnej úverovej banky Zdenko Štefanides skonkretizoval niekoľko dôsledkov nepriaznivého demografického vývoja: ekonomicky aktívnych ľudí bude oproti dnešku menej o 1,4 milióna. Tým zároveň stúpne aj dopyt a náklady na zdravotnú a inú starostlivosť, napríklad o dlhodobo chorých či o miesta v domovoch pre seniorov.
„Ak by sa nezmenilo nastavenie zdravotných a dôchodkových systémov, štát by v takýchto podmienkach skrachoval najneskôr do
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?