Priechodmi denne prechádzajú stovky vodičov nákladnej dopravy, ktorí tak zabezpečujú chod kľúčových podnikov, ako aj dostupnosť nevyhnutných tovarov.
Fungovanie nákladnej cestnej dopravy sa však spája s prísnymi bezpečnostnými opatreniami a ani výnimky zo zákazov pre mnohých dopravcov nie sú zárukou eliminácie strát.
Poslední mohykáni na cestách
Pre väčšinu ľudí vracajúcich sa na Slovensko zo zahraničia, s dôrazom na krajiny s potvrdeným zvýšeným výskytom ochorenia Covid-19, v súčasnosti platí povinná dvojtýždňová karanténa. Výnimku z tohto prísneho opatrenia na predchádzanie šíreniu nákazy majú len niektoré skupiny povolaní.
Medzi nimi aj vodiči nákladnej dopravy, posádky nákladných lodí a rušňovodiči. Nakladanie či vykladanie tovaru sú naďalej dostatočným dôvodom nielen na návrat z rizikovej krajiny, ale aj na cestu do nej vrátane uzavretých oblastí.
Prejazd po cestách medzi krajinami je v súčasnosti obmedzený na veľké hraničné priechody. Prejazd majú povolený vodiči, ktorí vedia pracovnú povahu svojej cesty riadne zdokladovať napríklad nákladným listom.
„V porovnaní s turistami sa pohyb vodičov pri ich práci nedá považovať za pobyt medzi väčším počtom ľudí, ich interakcia s druhými ľuďmi je výrazne nižšia,“ vysvetľuje hovorca združenia cestných dopravcov ČESMAD Roman Kment.
Vodiči nákladnej dopravy trávia prevažnú väčšinu času izolovaní od vonkajších vplyvov v kabíne svojho vozidla. Do styku s vonkajším prostredím prichádzajú prakticky len počas nakladania alebo vykladania tovaru. Aj tento proces však v súčasnosti podlieha mimoriadne prísnym bezpečnostným opatreniam.
„Vodičom sa nariaďuje, aby pri nakladaní a vykladaní tovaru používali osobné ochranné pracovné prostriedky, maximálne obmedzili kontakt s personálom v zahraničí,“ nariaďujú hygienici z Úradu verejného zdravotníctva SR v aktuálnom opatrení. Kamionisti by tiež mali mať vozidlo vybavené gumenými rukavicami a dezinfekčnými prostriedkami na pravidelné čistenie rúk.
Zdroj: NMH / Martin Domok
Jednotlivé krajiny zavádzajú aj opatrenia, ktorými sa snažia čo možno najviac znížiť vzájomný kontakt vodičov na odpočívadlách a odstavných plochách. Na Slovensku, ale napríklad aj v Česku, Rakúsku, Taliansku či Nemecku bola preto dočasne udelená výnimka zo zákazu jázd počas víkendov a štátnych sviatkov.
Bez rúška ani na krok
Zavedenie prísnych bezpečnostných opatrení do praxe potvrdzujú aj vodiči. Prakticky všetky talianske firmy majú na recepciách umiestnené dezinfekčné prostriedky. Vodičom pred vjazdom do areálov nezriedka dávajú podpisovať vyhlásenia, že v uplynulom týždni nemali zvýšenú teplotu a nemajú ani žiadne iné príznaky nákazy.
„V podstate v každej spoločnosti
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?