V čase, keď ešte strana Smer-SD nebola vo vláde a ani jej predseda premiérom, Vladimír Mečiar povedal vetu, ktorá sa často cituje: „Politiku Smeru budú ovplyvňovať miliardári z ekonomického pozadia strany, lebo jedna vec je, čo politik hovorí, a druhá, čo mu miliardári dovolia.“

Roky prvej vlády Roberta Fica silno svedčia v prospech názoru, že predseda HZDS-ĽS si v tomto prípade nevymýšľal. Mečiarova veta bola prorocká, lebo nestratila svoju platnosť v roku 2006, ale ani po marcovom hlasovaní 2012. Tri skupiny ministrov Keby sa po 10. marci robila anketa, kto je najvplyvnejší muž v štáte, šéf Smeru by ju vyhral ešte s väčšou prevahou ako samotné voľby.

Komentátor Štefan Hríb nebol sám, kto si všimol, že druhá vláda R. Fica môže byť iná ako prvá, „pretože Smer je menej závislý od mecenášov“, keďže za voľby dostane od štátu viac ako dvadsať miliónov eur. Hoci Smer a jeho predseda sú voličsky a politicky silní ako nikto pred nimi, zloženie vlády tomu akosi nezodpovedá. V druhom Ficovom kabinete sú tri skupiny ministrov – prvú tvoria politici z vedenia strany.

Podpredsedovia a generálny manažér dostali ministerské kreslá, lebo tvoria najužší tím svojho predsedu. Druhú skupinu predstavujú technokrati – kompetentní ľudia, ktorí sa hľadali na konkrétnu funkciu. Tretiu tvoria osoby, pre ktoré sa funkcie vo vláde dlho a obťažne hľadali. Kvôli jednému nová funkcia ešte len vznikne. Pre troch ďalších ministrov je príznačné, že sú vo svojich rezortoch začiatočníci.

Martin Glváč sa donedávna zaoberal rezortom obrany asi tak ako Ľubomír Jahnátek pôdohospodárstvom a Ján Počiatek dopravou. Okrem politikov a technokratov sú tak vo vláde aj ministri delegáti. Ministri, ktorí sa tam dostali nielen preto, že ich premiér nominoval, ale najmä z toho dôvodu, že ich tam niekto delegoval. Ide o osoby, ktoré – ako sa zhodli aktivisti od Eduarda Chmelára až po Zuzanu Wienk – vo vláde byť nemali „vzhľadom na minulé škandály alebo problémy či zlé hospodárske výsledky“. Keďže tam sú, ich delegačné pozadie je zjavne silnejšie ako to, čo ich pre pôsobenie v kabinete diskvalifikuje. Hoci celkový počet ministrov delegátov vo vláde ešte nie je úplne známy, štyria v ich zozname sú nespochybniteľní.

Štyria z ministrov delegátov

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa