Rok, ktorý sa práve končí, patril do druhej sorty. Timothy G. Ash, známy britský publicista, o ňom skonštatoval, že bol opakom roku 1989. Vtedy ploty s ostnatým drôtom na hraniciach padali, kým teraz sa na nich stavajú ploty žiletkové.

Štyri krízy na káre

Zdroj: Danglár

<strong>Pozrite si všetky Danglárove ilustrácie ku komentárom M. Leška</strong>

Končiaci sa rok odovzdáva svojmu nasledníkovi európske spoločenstvo postihnuté štyrmi veľkými krízami. Ešte stále nie je zažehnaná kríza eura, hoci grexit už nie je najväčší problém. A s údivom zisťujeme, že aj na zmätky spred pár rokov sa už dá pozerať ako na staré dobré časy. Druhou krízou je agresia Ruska na Ukrajine – konflikt je zmrazený, ale prezident Vladimir Putin ho kedykoľvek môže vytiahnuť z ruskej chladničky. A potom sú dve čerstvé „komplikácie“ – utečenecká kríza a možnosť brexitu, odchodu Veľkej Británie z únie.

Každá z týchto kríz je dôsledkom vážneho problému, ktorý má únia. Kríza eura odhalila, že samotná konštrukcia EÚ je rozporná, lebo predpokladá, že spoločná mena bude fungovať aj bez spoločnej hospodárskej politiky. Únia mala šťastie v nešťastí v tom, že sa tento rozpor naplno prejavil v menšej krajine, lebo ak boli náklady na udržanie eura také vysoké v Grécku, v prípade Španielska alebo Talianska by ich nebola schopná zaplatiť ani bohatá Európa.

Ruská agresia na Ukrajine ukázala, aký obrovský je rozdiel medzi mäkkou a tvrdou silou únie. Hospodársky je EÚ superveľmoc, ale vojensky je taká slabá, že ju veľmoci neberú vážne. Utečenecká kríza zas naplno odhalila, že hodnoty, na ktorých je európske spoločenstvo postavené, nie sú hodnotami vo všetkých krajinách spoločenstva. A napokon, možnosť brexitu je akútnym prejavom chronického napätia medzi suverenitou národných štátov a kompetenciami únie.

Tieto krízy úniu rozdeľujú. Kríza eura postavila proti sebe krajiny severu a juhu, lebo mali odlišný názor na dôvody, prečo vznikla, a odlišnú predstavu, ako ju treba riešiť. Juh musel ustúpiť, ale pamätá si to. Utečenecká kríza zas zvýraznila skutočnosť, že je podstatný rozdiel medzi západom a východom, pokiaľ ide o praktizovanie solidarity. Viacerí pozorovatelia nevylučujú, že sa tento rozdiel na budúci rok prejaví aj prakticky. Medzi východom a západom únie sa môžu znovu obnoviť kontroly na hraniciach.

Donald Tusk, bývalý poľský premiér a dnešný šéf Európskej rady, pred niekoľkými týždňami povedal, že ani jednu z kríz, ktoré trápia úniu, nespôsobili krajiny ako Poľsko alebo Slovensko. Čo je fakt. Ale v čase, keď únia praská vo švíkoch, si každá krajina musí vybrať, či bude súčasťou problému alebo jeho riešenia. Poliaci svoju voľbu urobili v tomto roku a – mierne povedané – nebola práve proeurópska. Na Slovensko jeho voľba čaká v marci. Veľa šťastia v novom roku.