Ako naznačujú štatistiky, tento zjav našiel komerčný ohlas aj v počítačovom svete, v ktorom sa spája notebook s tabletom. Takéto hybridy, zariadenia „dva v jednom“ či laptopy s pripojiteľnou klávesnicou sa predávajú čoraz lepšie.
Zatiaľ čo vlani ich výrobcovia na trh dodali dvanásť a pol milióna, do roku 2019 to má podľa analytickej spoločnosti Gartner byť až 58 miliónov. V pohľade cez percentá ide o najrýchlejšie rastúci počítačový segment. Tento rok predaj podľa odhadov narastie medziročne o 77 percent. A možno ešte viac, ak by sa k týmto hybridným laptopom pripočítali aj tablety s pripojiteľnou klávesnicou. Najmä tieto z rodiny Surface od Microsoftu, ktoré patria k najobľúbenejším.
Začalo sa to na Taiwane
Už pár rokov sa na trhu dajú nájsť tucty notebookov, ktoré po odpojení klávesnice fungovali aj ako tablety. Hlavný propagátor tohto „form factoru“ bola taiwanská značka Asus, ktorá pred štyrmi rokmi vytvorila rodinu nových produktov s názvom Transformer. Z jej portfólia nezmizli, doteraz prichádza s novými edíciami. A na pripojiteľnej obrazovke už nebeží len Android, ale aj Windows. Popularitu si transformerské zariadenia vyslúžili aj praktickou sekundárnou batériou v klávesnicovej časti.
Rozdiel pri pracovnom nasadení je, samozrejme, aj podľa zvoleného operačného systému. Zo začiatku to bol smartfónový Android. Postupne sa k slovu dostali aj hybridy s plnohodnotným desktopovým systémom Windows, a tak sa mohla začať éra presadzovania v podnikovej sfére.
Ďalší impulz by mohlo priniesť očakávané prepojenie Androidu so systémom Chrome OS, s ktorým chce Google podľa zdrojov Wall Street Journalu vyrukovať v najbližšom roku. Vznikol by mobilný, ale pritom robustnejší operačný systém stavaný pre všetky počítačové form factory, od pécečka cez tablety až po smartfóny.
Spojenie by dávalo zmysel, pretože Google by mohol osloviť ďalších potenciálnych zákazníkov pre svoj Google Play obchod. Špekulácie ešte okorenil viceprezident googlovskej divízie Chrome OS a Android Hiroši Lockheimer, podľa ktorého sú stále zanietení pre Chrome OS. Je tak možné, že sa nakoniec povedú dve vývojové línie súčasne, aj pre Chrome OS a aj pre jeho spojenie s Androidom.
Tabuľky a fotky na stene
Do hry vstupujú aj ďalšie značky, ktoré do celého konceptu prinášajú nové variácie. Lenovo s príchodom ultrabookov Yoga spustilo vlnu laptopov, ktorých displeje sa dajú otočiť o 360 stupňov. Po tejto konverzii sa tak dajú používať ako rozmernejšie tablety. Najnovšia Yoga 3 Pro ubrala na hmotnosti a hrúbke, pridala nevšedný kĺb podobajúci sa na ramienok hodín, pričom naďalej ponúka displej s nadštandardným takmer 4K rozlíšením (3 200 x 1 800).
Momentálne najväčší predajca laptopov sa poistil, a tak má v portfóliu aj opačné garde. Tablet, ku ktorému sa dá dokúpiť klávesnica: Yoga Tablet 2 13. Ako názov našepkáva, ide o nevšedne veľkú, až trinásťpalcovú placku.
Takisto má dotykový displej s nadštandardným rozlíšením a na tabletové pomery slušnú výdrž batérie až okolo pätnásť hodín na jedno nabitie – vďaka batérii v nevšednej valcovitej pravej hrane. Mimochodom, Lenovo sa nebálo posunúť pracovnú plochu naozaj inam. V niektorých Yoga tabletoch má integrovaný projektor. Takže s tabuľky alebo fotografie môžu byť na stene.
V každom prípade, až donedávna šlo pri hybridoch viac-menej o pokusy výrobcov, ako sa odlíšiť od konkurencie. Za posledné mesiace však došlo, dalo by sa povedať, k oficiálnemu priznaniu aj najväčších hráčov na trhu, že veľká dotyková plocha môže byť praktický pracovný nástroj. Novými zariadeniami a technológiami sa rozhodli tento trend podporiť a dodať tak odvahu aj ďalším výrobcom. A nielen samotných hybridov, ale aj rôznych periférií a vývojárov pre ne určeného softvéru.
Niektoré tablety podporujú aj písanie poznámok klasickým perom Zdroj: Lenovo
Pracovný iPad
Napríklad Intel, najväčší producent desktopových a notebookových procesorov, vlani predstavil nové procesory Intel Core M. Tento rok sa postupne dostali aj do predávaných notebookov. Čipy Core M sú postavené na najnovšej 14 nm architektúre, čo v praxi znamená, že sa menej zahrievajú, a teda nevyžadujú aktívne chladenie. Rozmerovo sú stavané na osadenie v zariadeniach s hrúbkou už od sedem milimetrov, dôležitá je aj znížená spotreba pod 10 wattov.
Samozrejme, oproti klasickým procesorom sa muselo trocha ubrať na výkone. Naďalej však postačuje na pohodlnú kancelársku prácu a jednoduchšiu editáciu fotografií. Intel Core M si napríklad zvolil Apple pre svoje nové MacBooky. Tracy Tsai z agentúry Gartner dodáva, že Intel takto zásadne podporil výrobcov notebookov, ktorí chceli konkurovať obľúbeným androidovým tabletom a iPadom.
Viacerí z nich majú v portfóliu oba typy zariadení, takže si len zlepšili ponuku produktov. Napríklad Apple mal pre zábavu a jednoduchšie pracovné nasadenie doteraz iPady, pre profesionálov zasa MacBook Pro alebo iMac. Toto rozdelenie sa túto jeseň rozvetvilo, keď Apple uviedol iPad Pro. Takže do obchodov má už každým dňom doraziť síce iPad, ale na tabletové pomery s gigantickou uhlopriečkou 12,9 palca.
Len samotná veľkosť ho ešte profesionálom nerobí. Podľa jeho tvorcov sa o to stará najmä dvojnásobný výkon oproti klasickému iPadu. V propagačných materiáloch sa dokonca hovorí o výkone totožnom s laptopmi. Pre vizuálne zameraných sa hodí aj vysoké rozlíšenie a hustota bodov.
A tú ozajstnú kreativitu má rozprúdiť digitálne pero Pencil. Žiaľ, musí sa dokúpiť (za sto dolárov), v balení sa nenachádza. Počas intenzívneho kopnutia od múzy možno bude prekážať nutnosť pero nabíjať. Vydrží len dvanásť hodín. Našťastie, veľmi rýchlo sa dobíja priamo z USB konektora v tablete.
Ešte o niečo drahšia je klávesnica Smart Keyboard. Pri bežných iPadoch sa Apple pri dodávke klávesníc, ktoré fungujú aj ako kryt displeja, spoliehal na nezávislých výrobcov, ako je napríklad Logitech. Smart Keyboard už predáva pod vlastným logom. S týmito perifériami, dostupným balíkom Office a tuctami pracovných aplikácií sa tak iPad Pro môže stať už ozajstnou náhradou služobného notebooku. Ale len pre špecifickú cieľovú skupinu.
Zamlčané drobnosti
Aby sa táto skupina rozšírila, nie je nutné pridávať na rozlíšení displeja alebo výkone procesora. Závisí od operačného systému. A Windows je stále neporovnateľne viac rozšírený. Aj preto si čoraz viac zákazníkov získavajú tablety Surface od Microsoftu.
Dostatočné subtílne a zároveň výkonné tablety sú plnohodnotným notebookom bez klávesnice. Procesory Intel Core i5 alebo i7, dostatok operačnej pamäte, klasický USB konektor pre pripojenie aj staršej tlačiarne a digitálne pero v balení. Dokúpiť treba klávesnicu Type Cover s vlastným touchpadom a čítačkou odtlačkov prstov, ktorá zvyšuje zabezpečenie tabletu.
Microsoft pri nedávnom predstavovaní najnovšej verzie Surface Pro 4 prekvapil aj svojím prvým notebookom. Ani ten nepatrí k bežným laptopom. Surface Book je prémiový hybrid, alebo ako ho Microsoft nazýva, ultimatívny laptop. Okrem celokovového tela, dotykového displeja a pera je stavaný aj pre graficky náročnejšie úlohy. Miesto sa v ňom našlo aj pre samostatnú grafickú kartu od Nvidie. Stačí stlačiť kláves, obrazovka sa od oddelí klávesnice a k dispozícii je 13-palcový windowsový tablet.
Všetko by mohlo byť ideálne a každý záujemca o výkonný notebook s oddeliteľnou klávesnicou by vedel, čo hľadal. Prvé testy však prezradili aj zamlčané drobnosti. Surface Book sa chváli dvanásťhodinovou výdržou. Je potrebné vedieť, že to platí pri pripojenej klávesnici, kde je hlavná batéria. Grafická karta od Nvidie patrí k nižšej strednej triede a výkonovo sa na ňu začínajú doťahovať integrované grafiky od Intelu.
V každom prípade, je to zaujímavé zariadenie, ktoré naplno rozbehne novú éru mixu sveta laptopov aj tabletov. Priami konkurenti Surface Booku sú už na ceste. Ak o rok Apple predstaví MacBook s odnímateľným displejom, už to až také prekvapenie nebude.