Keďže jedinou dynamickou informáciou bol pre nás dopravný servis z rádia, o zápche na diaľnici sme sa dozvedeli zvyčajne až vtedy, keď sme sa v nej ocitli, a o policajných hliadkach sme tiež nemali ani potuchy.

Pripúšťam, že to malo isté čaro. Viac sa mi však páči, ako sa na cestách orientujeme dnes. Na mobile beží bezplatná navigačná aplikácia Waze, ktorá presne vie, ako rýchlo ideme, kam smerujeme a kadiaľ máme ísť.

Mapy sú neustále aktualizované, takže sa nemôže stať, že tam, kde ešte vlani bola obojsmerná premávka, nás dnes Waze pošle do jednosmerky. Či už sama, alebo na základe vstupu od iných pripojených vodičov, vie aplikácia vyhodnotiť, že sa na trase niečo stalo. Na základe toho nielenže upraví predpokladaný čas nášho príchodu, ale aj navrhne obchádzku problémového úseku.

Sociálne siete v priemysle

Waze využíva princíp social networkingu, keďže ide de facto o sociálnu sieť vodičov. Tí do systému môžu manuálne zadávať informácie užitočné pre iných účastníkov cestnej premávky, napríklad o zápchach, policajných kontrolách, prebiehajúcich rozkopávkach či cenách benzínu.

Zadávanie je jednoduché a jasné, preto nespôsobuje komplikácie vodičom prechádzajúcim problémovým úsekom. Predovšetkým však aplikácia z každého zariadenia, na ktorom beží, automaticky v reálnom čase zbiera dáta a vyhodnocuje ich. Následne ich analyzuje, aby mohla všetkým používateľom poskytnúť užitočné informácie a navrhnúť optimálne trasy.

Princípy sociálnych sietí, na akých je postavený Waze, prenikajú aj do priemyselnej výroby. V ostatných mesiacoch sa výrobní manažéri stretávajú čoraz častejšie s pojmom Priemysel 4.0. (Industry 4.0). Termín označuje spôsob využívania informačných a komunikačných technológií, ktorý v priemyselných podnikoch sľubuje zmeny porovnateľné s tými, ktoré v minulosti priniesli priemyselné revolúcie.

Na rekapituláciu, parný stroj a elektrifikácia vyústili do formovania fabrík a presunu pracovnej sily z poľnohospodárstva do výroby, ale aj k historicky prvému výraznejšiemu nárastu životnej úrovne obyvateľstva. Druhá priemyselná revolúcia zasa súvisela so zavedením pásovej výroby, čo výrazne zvýšilo produktivitu. Priekopníkom bola automobilka Ford. V druhej polovici minulého storočia prišla tretia priemyselná revolúcia, keď sa začala výroba automatizovať a robotizovať.

Základy novej éry

Všetky tieto míľniky zvýšili produktivitu, ale v ostatných dekádach výrobný priemysel v porovnaní s pokrokmi v niektorých iných odvetviach zaostával. Novú vlnu rastu efektívnosti a produktivity má priniesť digitalizácia, ktorá býva spájaná práve s termínom Industry 4.0. Tentoraz nejde o dopĺňanie ďalších riadiacich jednotiek do strojov, ale ich vzájomné prepojenie tak, aby všetko vo fabrike dokázalo spolu komunikovať a poskytovať inteligentnú podporu pracovníkom.

Základným stavebným prvkom tohto konceptu je internet vecí (Internet of Things). Ale nie v zmysle inteligentnej chladničky, ktorá automaticky objedná zásoby jedla či pitia. Fabrika v ére Priemyslu 4.0 má tri kľúčové komponenty. Po prvé, je

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa