Jaroslav Kukučka

Aktuálna výsledková sezóna prorastové impulzy nesľubuje. Spotrebitelia ako hlavný ťahúň ekonomík sú opatrní. Ich nálada klesá s rastom počtu nezamestnaných, čo potvrdil i júnový index spotrebiteľskej dôvery Michiganskej univerzity. Rýchle oživenie sa odsúva a akciové indexy sa korigujú už štvrtý týždeň za sebou. Cena ropy klesla na dvojmesačné minimum pod 60 dolármi za barel po desatinovom minulotýždňovom prepade. Zlacnela väčšina kovov, čo pocítili červenajúce sa kanadské, ruské či brazílske akciové tituly. Potvrdenie trojáčkového ratingu najväčšej ekonomike sveta pomohlo americkým štátnym dlhopisom, ktoré na úkor akcií ťažia z oživeného investorského záujmu. Požadovaný výnos pri 10-ročnej splatnosti sa za ostatné štyri týždne znížil zo štyroch percent na 3,3 %.

Podľa prieskumu American Association of Individual Investors medzi členskou základňou je bezmála 55 percent hlasujúcich naladených na medvediu vlnu. Zastúpenie investorov, ktorí očakávajú skôr pokles akcií, je vyššie ako počas kritického marca, keď kulminoval zostupný trend na svetových burzách. Býčiu náladu priznala zhruba štvrtina respondentov. Aj analytik Sam Stovall zo Standard & Poor’s nevylučuje, že index S&P 500 je znova vo fáze korekcie, ktorá ho v letných mesiacoch môže poslať do pásma 800 až 825 bodov.

Nahrávajú tomu aj očakávania slabých korporátnych výsledkov. Podľa analytikov na Wall Streete sa v druhom štvrťroku zisky firiem v hlavnom indexe S&P 500 zosypú medziročne o 35 percent. V prvom kvartáli to bola rovná tretina a optimistami nie sú ani na tretí kvartál s vyše pätinovým očakávaným záporným odhadom. Potešiť by mohli najmä technologické tituly a niektoré banky. Goldman Sachs radí nakupovať akcie Dellu, Seagate Technology a Bank of America.

Výsledkovú sezónu otvorila svetová trojka v produkcii hliníka Alcoa. Tá vykázala stratu už tretí kvartál za sebou. Pokles odbytu cíti zo všetkých kľúčových sektorov – v leteckom, automobilovom i stavebnom biznise, ale aj vo výrobe plechoviek pre potravinárov. Menšej strate zabránili len úsporné opatrenia, ktoré firma musela prijať, aby prekonala najvážnejšiu krízu v histórii hlinikárskeho priemyslu.

Autor je akciový analytik TREND Analyses.