Spanilá jazda proti reformám. Povstanie regiónov proti vládnym zmenám organizuje predseda parlamentu Boris Kollár. Priamo v teréne vyjadruje podporu pobúreným ľuďom a vôbec mu pritom nevadí, že on sám je jednou z najsilnejších postáv súčasnej koalície.
Za torpédovaním reformnej jesene je vypočítavosť. Proti rušeniu nemocníc sú ľudia na celom Slovensku. Nič na tom nemenia ani ubezpečenia premiéra Eduarda Hegera, že žiadne nemocnice sa rušiť nebudú a v rámci reprofilizácie sa škrtnú len slabo využívané oddelenia. Takáto reforma dá všetkým ľuďom šancu na operácie u skúsených špecialistov.
Odpor proti reforme prinesie vždy politické body. Paradoxom slovenskej reality je, že ich môže pozbierať aj jeden z členov vládnej koalície, a s tým kalkuluje B. Kollár.
Vypočítavosť však nie je najhorší znak súčasnej koalície, viac zla narobí zákernosť. Ňou je obdarený predseda Obyčajných ľudí a nezáviských osobností Igor Matovič, ktorý spriada plány na odvolanie ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (OĽaNO). Tento bývalý vojak má prísť o funkciu pre neschopnosť presadiť reformy a nezvládnutie tretej vlny pandémie.
Operácia sa podarila, pacient neprežil. V duchu tohto hesla riadil I. Matovič druhú vlnu pandémie. Ešte z pozície premiéra pretlačil celoplošné testovanie. Problém bol, že na šírenie pandémie to malo minimálny vplyv a covid-19 pripravil o život viac ako 12-tisíc ľudí.
Reformy sa nemajú robiť od stola v Bratislave, treba ísť medzi ľudí – kritizuje návrhy zmien v zdravotníctve minister financií. Nijako mu nevadí, že jeho daňovo-odvodovú reformu doteraz nikto nevidel a stala sa z nej Colombova žena slovenskej politiky.
I. Matovič má pravdu len v jednej veci – v konštatovaní, že ak koalícia nevie presadiť reformy, urobí lepšie, ak sa dobrovoľne vzdá vládnutia.
Budaj hutníckym fabrikám: Skapte
Asociácia priemyselných zväzov a dopravy, Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR, Republiková únia zamestnávateľov a Klub 500 vyzvali vládu, aby prehodnotila postoj k podpore slovenského priemyslu.
Organizácie sú znepokojené najmä vyjadreniami ministra životného prostredia SR Jána Budaja. Ten si myslí, že cenová kríza by mohla byť dobrá na obmedzenie energeticky náročnej výroby.
„Bolo by dobré, aby niektoré výroby zo Slovenska odišli,“ povedal v nedávnom rozhovore. Ak by sa napríklad v Žiari nad Hronom nevyrábal hliník, tak by sa podľa J. Budaja nestratili významné príjmy do štátneho rozpočtu ani pracovné miesta.
Na margo podpory takýchto podnikov z Environmentálneho fondu SR poznamenal, že tento fond nie je bankomat pre priemyselníkov a ceny sa po roku prepadov len vracajú na vysoké hodnoty spred koronakrízy.
Zamestnávatelia považujú také reči za škandalózne. „Najmä v situácii, keď celý vyspelý svet rieši enormný nárast cien energií a ich dosah na priemysel, pričom zodpovedné vlády hľadajú spôsoby kompenzácie tak, aby bola zachovaná výroba a pracovné miesta,“ uviedli vo vyhlásení.
Zamestnávateľské zväzy kritizujú prístup vlády k podpore slovenského priemyslu
Obstarávanie po novom
Rozsah zmien, ktoré prináša novela zákona o verejnom obstarávaní, je obrovský. Dosah na všetkých účastníkov sektora bude významný. Konštatuje to Ján Azud z advokátskej kancelárie Ružička and Partners v právnom komentári. Zostáva podľa neho čakať, ako bude nový systém fungovať v praxi a ako dlho vydrží, kým bude opäť zmenený. Je presvedčený, že systém potrebuje predovšetkým stabilitu a nie neustále „vylepšovanie“.
K. Azud priblížil, že s cieľom predchádzania špekulatívneho konania hospodárskych subjektov sa zákonodarca rozhodol oprášiť inštitút „zjavne nedôvodnej námietky“, ktorý bol navrhovaný už v roku 2019. To však podľa neho môže odradiť hospodárske subjekty od uplatňovania práv, ktoré im garantuje európska úprava práva verejného obstarávania.
Zároveň nebude možné podať námietky napríklad pri zadávaní zákaziek na stavebné práce s predpokladanou hodnotou 800-tisíc eur a menej, pri zadávaní podlimitných zákaziek verejným obstarávateľom na dodanie tovaru alebo poskytnutie služby, alebo pri zadávaní podlimitnej koncesie. J. Azud podotkol, že počet takýchto zákaziek je veľký.
Zastavme korupciu a Slovensko.Digital v liste poslancom rozdupali novelu o verejnom obstarávaní
Jadro a plyn v nemilosti zelených a liberálov
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?