Reportérovi TRENDU to nedávno s úsmevom povedal vrcholový manažér jednej z najväčších tuzemských priemyselných skupín.

Ekonóm veľkej domácej fabriky zasa okomentoval, že banky zrejme EPH pri jeho raste ďalej podporujú aj pre jeho nezvyčajnú veľkosť. Osobitne v slovenskej energetike má už taký zásadný význam, že aj keby sa zosunul do finančných problémov, jeho biznis podľa ekonóma pravdepodobne zachráni vláda podpornými barličkami. Myslí si, že lídri EPH rozširujú svoju firmu aj preto, že ju raz predajú čínskym či ruským investorom. Tí budú viac prihliadať na vplyv získaný v európskej energetike ako na finančné perspektívy úlovku.

Vraj iba klebety

EPH je v posledných rokoch veľkou témou kuloárnych debát nielen v slovenskom, ale aj v českom biznise. D. Křetínský označuje rôzne Jóbove zvesti o prehriatom či nekoncepčnom raste cez neekologickú uhoľnú energetiku len za klebety. Aj v rozhovore pred TREND mnohé vyvracia.

S holdingom v energetike sa vidí dlhodobo a predať ho nechce. Ak by ho mal posilniť zvonku, tak iba pribratím renomovaného fondu zo Západu či predajom časti akcií na burze. Rast jeho firmy má byť zdravý najmä preto, že sa odohráva v dobrom čase, keď iné, pred časom zadlžené koncerny, predávajú energetické aktíva veľmi lacno.

EPH však nie je len o masívnom raste z posledných rokov a polemikách o tom, či je jeho rozvoj naozaj racionálny a bezpečný. Holding má aj svoju hlbšiu a jednoznačne pozitívnu históriu. Či sa správa racionálne dodnes, tak ako to tvrdí jeho líder, potvrdia alebo vyvrátia až najbližšie roky.

Vyštudovaný právnik D. Křetínský začal budovať energetický biznis spolu s ľuďmi z investičnej skupiny J&T pred vyše tuctom rokov. Dosiaľ s ním dosahoval skôr úspechy ako zakopnutia. Energetika je už dlhšie najziskovejším biznisom J&T. A po rozhorení finančnej krízy spred siedmich rokov bol práve energetický biznis skupiny tým, ktorý jej pomohol zvládnuť finančné suchoty v jej iných slabších vetvách.

Prelomové pribrzdenie

D. Křetínský nastúpil do českej pobočky J&T pred prelomom milénia. Najskôr sa v nej venoval právu, neskôr rozbehol budovanie jej energetického biznisu a stal sa jej partnerom. Spočiatku rozvíjala skupina energetiku najmä v Česku. Vďaka vtedajším akvizíciám je dnes EPH u západných susedov top dodávateľom tepla a druhým najväčším výrobcom elektriny.

Potom začal líder energetiky J&T rozmýšľať nad výstavbou vlastných elektrární najmä na Slovensku. Na jeseň roku 2006 biznismen TRENDU opisoval, že J&T chce postaviť niekoľko uhoľných elektrární s výkonmi od 150 do 300 megawattov. Každá z nich mala stáť takmer štvrť miliardy eur. V tom období chystala skupina aj výstavbu paroplynov.

Napokon sa z toho nič nerealizovalo, čo dnes biznismen spätne hodnotí ako najlepšie rozhodnutie. Vtedy totiž žiadne

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa