Volebné výsledky v roku 2012 – strana Mariana Kotlebu má nezaujímavých 1,58 percenta. Príliš málo na to, aby sa jej komentátori vôbec venovali. O štyri roky neskôr zažíva slovenská demokracia studenú sprchu – Kotleba je v parlamente so ziskom ôsmich percent. Najnovšie prieskumy z januára a februára v rôznych agentúrach zaznamenali opäť rastúci trend, Ľudová strana Naše Slovensko má vyše desať percent.

Analytici pritom hovoria, že potenciál extrémistov je ešte väčší. Rôzne publikované štúdie aj neverejné výskumy poukazujú na to, že podpora fašistov môže ďalej rásť. Najväčší pesimisti ju odhadujú až na dvadsať percent. Čo stojí za nárastom strany, ktorej predstavitelia sa netajili obdivom k Hitlerovi, ospevovali vojnový slovenský štát a prekáža im súčasné demokratické zriadenie?

Keď po voľbách českí novinári z Hospodárskych novín robili reportáž o Kotlebovi, pýtali sa na názor aj jeho podporovateľa, zbrojára Jaroslava Kuracinu. „Slovensko je dnes nesvojprávnou kolóniou Bruselu. A Marian Kotleba ho obrodí,“ povedal. Výrobca pištolí opakovane vyhlásil, že ho sklamali všetci ponovembroví politici, a preto volil ĽSNS. Svoje zbrane sa roky pokúša neúspešne dodávať slovenským ozbrojeným zložkám.

Na stráž! Ako funguje Kotlebova propaganda na Slovensku

Zdroj: Milan David

J. Kuracina je prototypom Kotlebovho voliča, ako ho opisujú prieskumné agentúry. Frustrovaný z ponovembrového vývoja a z toho, že neuspel vo vlastnej krajine.

Únava z demokracie

Faktorov, prečo rady neofašistov rastú, je viacero. Ani medzi ľuďmi, ktorí túto problematiku skúmajú, nepanuje úplná zhoda, čo má najväčší vplyv. „Ja za najvýznamnejšie považujem nasledovné: prispôsobovanie verejnej aj politickej diskusie slovníku a témam, ktoré pretláča krajná pravica – označovanie celých skupín obyvateľov Slovenska za príživníkov, paušálne označovanie politikov za zlodejov, odmietanie demokracie ako niečoho prekonaného,“ vymenúva Daniel Milo, ktorý sa extrémizmu venuje v Globsecu.

Potenciál extrémistov je veľký. Pesimisti ho odhadujú až na dvadsať percent

Tento slovník dnes podľa neho nepoužívajú len neofašisti alebo ich prívrženci, ale v čoraz väčšej miere aj širšia verejnosť. Nebývalý boom zažívajú aj konšpiračné teórie, sprisahania a rôzne prekrútené a manipulatívne správy. Napríklad o tom, ako USA, prípadne CIA organizuje migrantskú krízu, pričom sú to práve ruské bomby, ktoré vyháňajú Sýrčanov z ich domovov, pripomína D. Milo.

K potláčaniu extrémizmu neprispieva ani povolebný vývoj, ktorý nedokázal odstrániť pretrvávajúcu nedôveru občanov v právny štát a vymožiteľnosť práva. Obmedzená funkčnosť celého súdneho systému spolu s korupčnými škandálmi vyvolávajú podľa D. Mila v mnohých pocit, že spoločenské usporiadanie, v ktorom žijú, nedokáže zabezpečiť ich potreby a sú náchylní na iné, radikálne riešenia.

Podpora nacionalistickým a extrémistickým stranám na Slovensku

Na stráž! Ako funguje Kotlebova propaganda na Slovensku

Cestu pre kotlebovcov dláždili už dávno aj takzvaní štandardní politici. Sociologička Oľga Gyarfášová a politológ Grigorij Mesežnikov vo svojej štúdii Súčasný pravicový extrémizmus a ultranacionalizmus na Slovensku konštatujú, že k úspechu pravicových extrémistov prispel 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa