Ktoré európske krajiny majú najviac nezamestnaných do 25 rokov? Prvé dve miesta –Španielsko a Grécko – neprekvapia. Štvorkou a päťkou sú Írsko a Portugalsko. Presne uprostred tohto neslávneho klubu PIGS však na málo lichotivej bronzovej priečke tróni Slovensko, kde je až tretina mladých ľudí bez práce.
Iñaki Adolfo Urrutia pôvodne plánoval pracovať vo fabrike Seatu kúsok od rodnej španielskej Pamplony, kde sa momentálne vyrábajú Volkswageny. Strednú školu však opustil aj s niektorými spolužiakmi pred dokončením, kamarát mu ponúkol lukratívnu prácu na stavbe v Bilbau, o sto kilometrov ďalej. V tom období, pred piatimi rokmi, sa v Španielsku stavalo všade, najmä v blízkosti veľkých centier, ako je Madrid, Barcelona či práve baskické Bilbao. Keďže práce bolo veľa, bývanie s priateľmi bolo lacné a zárobok zaujímavý. O necelé dva roky realitná bublina praskla prakticky zo dňa na deň. Iñakimu a dvom ďalším kamarátom sa podarilo po zložení kontrolných skúšok vrátiť do školy, ostatní mali smolu.
V zlom susedstve
Carlos Paricio Sánchez zo španielskej centrálnej banky potvrdzuje, že realitná bublina je podľa oficiálnych analýz jedným, aj keď určite nie jediným dôvodom na rekordnú nezamestnanosť mladých ľudí v Španielsku. Hrozivá je nielen jej výška, ale aj následky. „Mladí sa hrnú do škôl, keďže pre nich nie je práca. Tí, čo pred dokončením strednej školy odišli na stavby, sa tak nemajú ako dostať naspäť do plných škôl a doplniť si vzdelanie,“ vysvetľuje. Bez práce je v krajine viac ako polovica mladých do 25 rokov a takmer rovnaký podiel v najnovších údajoch vykazuje i Grécko. Na túto úroveň stúpli čísla vo februári 2012.
Okrem rekordnej výšky nezamestnanosti mladých zaznamenalo Španielsko aj jej rekordný nárast – podľa údajov OECD bola ešte koncom roka 2007 nižšia ako dvadsať percent. Pre Slovensko nemôže byť uspokojením, že podiel mladých nezamestnaných stúpol za tri roky len o polovicu – s 33 percentami je momentálne na treťom mieste európskeho rebríčka za druhým Gréckom. A jeho ďalšími susedmi sú Írsko a Portugalsko. Slovensko s úrovňou nezamestnanosti mladých do 25 rokov tak sedí presne uprostred neslávneho klubu PIGS.
Stefano Scarpetta a Anne Sonnetová z OECD vo svojej štúdii o nezamestnanosti mladých upozorňujú, že čísla nemusia byť konečné. Aj C. P. Sánchez pripúšťa, že skutočná nezamestnanosť je ešte vyššia. Mladí s pocitom mizivej šance na zamestnanie sa buď držia školy, aj keď by ju už pre svoje uplatnenie za normálnych okolností nepotrebovali, alebo sú úplne mimo systému.
OECD v takýchto prípadoch hovorí o NEET (Not in Employment, Education or Training) – neaktívnych a neštudujúcich, ktorí sú ešte väčším rizikom pre ekonomiku než samotní nezamestnaní. Ide o ľudí, ktorí sa na prácu nepripravujú a ani si ju už nehľadajú. V tomto ukazovateli sa Slovensko už drží kúsok od európskeho priemeru šestnásť percent.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?