Takmer štyri roky uplynuli odvtedy, čo Vladimir Putin oslavoval svoje ostatné víťazstvo v prezidentských voľbách. Zhodou okolností sa konali v deň, keď Rusko oslavovalo výročie okupácie ukrajinského Krymu.

Pripojenie Krymu k Rusku sa stalo v oficiálnej kremeľskej propagande hlavným heslom volieb, v ktorých si Putin vopred poistil jasné víťazstvo tým, že v nich nepripustil kandidatúru najpopulárnejšieho skutočne opozičného politika Alexeja Navaľného. Ďalší kandidáti boli takpovediac do počtu, najúspešnejší z nich, komunista Pavel Grudinin, dostal jedenásť percent hlasov.

Keďže akési sčítanie hlasov formálne predsa len prebiehalo a Putinovi sa nechcelo čakať, kým bude v celom Rusku hotové, jeho propagandisti vymysleli míting na oslavu „navrátenia“ Krymu.

Na obrovskej tribúne tak nebolo napísané „Putin 2018“, ale „Rusko, Krym, Sevastopol“. A pod nápisom „Za silné Rusko“ zaznel z tribúny Putinov sľub, že Krym nie je posledný ruský zisk „Ďakujem vám za to, že ste sem v tento chladný večer prišli, ďakujem všetkým za podporu,“ oslovil dav Putin v športovej bunde s kožušinovou kapucňou. „Rusko, Rusko, Rusko!“ skandoval Putin a tisíce ľudí s ním.

Počasie zodpovedalo končiacej sa ruskej zime, ale pri Červenom námestí mrazilo skôr zo samozrejmosti, s akou sa oslavovala okupácia územia susednej – a dalo by sa povedať bratskej – Ukrajiny. Krajina, ku ktorej mali Rusi podobný vzťah, aký majú Česi k Slovensku.

Napriek tomu sa Rusku zdá normálne, že porušilo všetky dohody uzavreté s Ukrajinou, okupuje územie spriateleného štátu, pripojilo ho k Rusku a ešte sa čuduje, prečo sa nad tým svet pohoršuje.

Nájsť pred tými štyrmi rokmi v Moskve, ktorá je okrem Petrohradu voči svetu asi najotvorenejším ruským mestom, niekoho, kto by sa za to aspoň hanbil, bol naozaj problém. A to hovorím o meste, ktoré sa pripravovalo na blížiace sa majstrovstvá sveta vo futbale.

Takú upratanú, opravenú a naleštenú Moskvu som nikdy predtým nezažil. Bolo tam už množstvo anglických nápisov pre očakávaných turistov z celého sveta, mladí Moskovčania vás automaticky ako cudzincov oslovovali slušnou angličtinou, bolo tam množstvo nových reštaurácií a kaviarní. 

Tvrdý režim

Štyri roky po zime 2018 je však Rusko inou krajinou. Oveľa horšou. Krym, podpora separatistov v Donbase a západné sankcie pustili Rusku žilou viac, než si Putin dokázal kedy predstaviť. Jedno jediné číslo: v roku 2013, posledný rok pred okupáciou Krymu, bolo ruské HDP 2,1 bilióna dolárov, v roku 2020 necelých 1,5 bilióna dolárov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa