Stačilo len jedenásť hodín jazdy autom z Bratislavy a privítal nás malebný Štrasburg, ležiaci na brehoch Rýna v Alsasku. Mesto na prvý pohľad upravené, čisté a zároveň francúzsky šarmantné. Harmonický súlad dvoch kultúr je obdivuhodný nielen v architektúre, ale aj gastronómii.
Kto chce v krátkom čase zažiť a uvidieť čo najviac, pre toho je dobrou voľbou ubytovať sa napríklad v hoteli v blízkosti železničnej stanice neďaleko historického centra. Alebo v židovskej štvrti, odkiaľ je všade blízko. Ako sme sa dozvedeli od personálu hotela, ceny sa rôznia v závislosti od udalosti či kultúrnej akcie v meste. Napríklad počas zasadania Európskeho parlamentu sú väčšinou všetky voľné kapacity vypredané a ceny dvojnásobné.
Notre-Dame v Štrasburgu
Dominantou mesta je nádherná gotická katedrála Notre-Dame z červeného pieskovca, ktorá sa stavala stovky rokov, ale predsa len pôsobí, ako by jedna veža bola stále nedostavaná. Hovorí sa, že ide o jeden z najkrajších skvostov európskych pamiatok. Vnútri si pre šťastie pohlaďte sochu malého psíka, ktorý je schovaný v zábradlí schodov, vedúcich na kazateľnicu. Podvečer, zaliata v lúčoch zapadajúceho slnka, ponúka príležitosť urobiť si unikátnu fotografiu.
Zdroj: Anna Ilčíková
Katedrála sa pýši približne sto metrov dlhou chrámovou loďou a vežou vysokou 142 metrov. Svojho času najvyššou v Európe, odkiaľ je pekný výhľad na mesto, za ktorý je potrebné si priplatiť. Štrasburg je mestom, kde sídli Európsky parlament, Rada Európy a Európsky súd pre ľudské práva. V blízkosti Európskeho parlamentu sú pekné záhrady, otvorené aj v zime. Obľubujú ich najmä rodiny s deťmi. Rozsiahly 2600-hektárový park a oranžéria boli venované Napoleonovej manželke Jozefíne.
Luxusné veľkovojvodstvo
Klenot v pomyselnom náhrdelníku Európy je konštitučná monarchia Luxembursko – jediné pretrvávajúce veľkovojvodstvo na svete. Je to malá, ale bohatá krajina s historickými pamiatkami, modernou prítomnosťou a vysokou životnou úrovňou. Niekto Luxemburg nazýva mestom mostov a viaduktov, iní tvrdia, že jeho poloha je najkrajšou v Európe.
Mesto bolo v histórii nazývané pre svoju dobrú obranyschopnosť aj Gibraltárom severu. Skladá sa z dvoch častí. Starobylé centrum so slávnou obrannou pevnosťou, zapísané do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, a Nové Mesto. Na prelome 17. a 18. storočí, v obdobiach najväčšej slávy, boli v obranných chodbách delostrelecké dielne, pekárne, kuchyne a tisíce obrancov aj s koňmi.
Zdroj: Anna Ilčíková
Záujemcovia o vojenskú históriu môžu navštíviť múzeum aj katakomby v dĺžke takmer 20 kilometrov. Pre verejnosť boli otvorené v roku 1933. Vstup nájdete na moste Montée de Clausen. Hlavné mesto je rozdelené údoliami dvoch riek – Alzette a Péttruse s neopakovateľnou atmosférou. Obvykle sa turisti pozerajú hore do výšok, ale z pevnosti sa naskytne úchvatný pohľad skôr dolu, do prekrásneho údolia.
Luxemburčina, francúzština a nemčina sú tri úradné jazyky. Už turistický sprievodca upozorňuje, že najvhodnejší mesiac na návštevu je máj, keď je počasie najpriaznivejšie. Oslava narodenín veľkovojvodu 23. júna, ktorá roztancuje ľudí v uliciach, je oficiálny štátny sviatok a deň úcty k jeho rodine. „Chceme zostať tým, čím sme,“ hlása nápis na historickom dome.
Ukážka toho, že aj malá krajina sa dokáže stať veľmi úspešnou. Luxembursko je bohatý štát s najvyšším HDP na obyvateľa. Podľa niektorých idylická krajina, kde zvyčajne cítite pohodu a ústretovosť. Ak si prechádzku dobre načasujete, uvidíte výmenu stráží pred veľkovojvodským palácom Palais Grand-Ducal. Od konca 19. storočia je palác oficiálnym sídlom luxemburského veľkovojvodu. Na západnom okraji námestia Place ď Armes narazíte na štvrť, ktorá nesie meno Jana Palacha.
Gastronómia Alsaska
Zdroj: Shutterstock.com
Veľmi zaujímavá a navštevovaná je v Štrasburgu štvrť La petite France. Jej eleganciu a šarm cítiť na každom kroku. Alsaská kuchyňa si práve tu získala nejedného labužníka. Aké špeciality ochutnať? Určite je to už dobre známy slaný koláč la tarte flambée alebo flammkuchen pripravovaný v rôznych obmenách. Čaro tohto pokrmu je v jeho jednoduchosti. Najobľúbenejší je variant tenkého cesta, lahodnej francúzskej smotany, cibule a slaniny. K tomu pohár alsaského vína a všetky chuťové bunky si prídu na svoje. Ak niekto nemá rád cibuľu, nemusí sa hneď tejto miestnej špeciality vzdávať. Kuchár ju na želanie rád nahradí napríklad údeným lososom. Odporúčame ochutnať aj hit francúzskej kuchyne coq au vin – kohút plný chuti po červenom víne, koreňovej zelenine a bylinkách.
Notre-Dame v Luxemburgu
Notre-Dame je unikátnou sakrálnou stavbou. Na katedrálu bola povýšená koncom 19. storočia. Najdôležitejšia náboženská slávnosť Muttergottesoktave sa koná na počesť Panny Márie, patrónky Luxemburska. Procesia, ktorá slávnosť završuje, je udalosťou, ktorú si raz do roka málokto nechá ujsť. Už od skorých ranných hodín sa v centre mesta zhromažďujú zástupcovia jednotlivých kresťanských komunít.
Určite si radi v tento deň privstanú domáci aj turisti bez ohľadu na vierovyznanie. Snažia sa nájsť si najlepšie miesta v uliciach Starého Mesta. Podľa štátnych a procesiových zástav sa dá rozpoznať ich príslušnosť k jednotlivým krajinám aj cirkevným rádom. Je to aj jedna z mála príležitostí vidieť na vlastné oči veľkovojvodu s rodinou.
Procesia končí slávnostnou omšou v katedrále Notre-Dame. Vnútri pôvodne jezuitského kostola je umiestnená socha Panny Márie, ku ktorej prichádzajú turisti z celého sveta. V katedrálnej krypte sú uložené telesné pozostatky českého kráľa Jána Luxemburského, manžela Anežky Přemyslovny, ktorý padol v bitke pri Kresčaku v roku 1346.
Zdroj: Anna Ilčíková
Luxemburg je sídlom dôležitých európskych inštitúcií, zahrnujúcich Európsky súdny dvor, administratívnu sekciu Európskeho parlamentu a Európskej komisie, Auditorský tribunál, Európsku investičnú banku a mnohé ďalšie.
Ak vás prepadne hlad, v stánkoch centra mesta predávajú vyprážané zemiakové placky, podobné, na aké sme zvyknutí na Slovensku. K typickým pokrmom patrí ardénska šunka, ryby či slávne moselské vína, patriace k svetovej špičke. Luxemburčania lipnú na svojich tradíciách. Radi konštatujú, že sú „malou krajinou veľkých vín“.
Luxemburská vláda má zrejme pochopenie pre ľudské neresti. Alkohol a tabak sú tu výrazne lacnejšie než v okolitých krajinách. To isté platí pre pohonné hmoty.
Legendárny generál
Cintorín nepredstavuje tradičnú turistickú zastávku. Neplatí to však o jednom z niekoľkých amerických vojenských cintorínov v Európe, ktorý sa nachádza v Luxembursku, v štvrti Hamm. Okrem radových vojakov tu odpočíva aj jeden z najslávnejších amerických veliteľov druhej svetovej vojny, štvorhviezdičkový generál George Patton. Práve jeho náhrobok je častým cieľom nielen amerických turistov. V čase našej návštevy na ňom ležala aj česká zástava s pripísaným odkazom v angličtine „Ďakujeme za slobodu“. Neďaleko amerického vojenského cintorína je aj nemecký. Aj sem chodia turisti, ale atmosféra je tu už trošku iná. Na rozdiel od amerického tu nad hrobmi židovskú hviezdu nenájdete, len germánske kríže. Oplatí sa vydať aj na stredoveký hrad Vianden, rodisko Jána Luxemburského, alebo do pekného mesta Clervaux na severe Luxemburska.
Projekt a mesto vedy Belval
Len pár kilometrov od metropoly možno vidieť ohromujúcu ukážku obdivuhodnej luxemburskej schopnosti premeniť minulosť na súčasnosť a budúcnosť. Kedysi veľké železiarne v Belvale sa zmenili na skanzen pod šírym nebom, sídlo všadeprítomných bánk a aj univerzitu, aby mládež nemusela odchádzať za štúdiom do zahraničia.
Prvá štátna univerzita v Luxembursku sa radí k najmladším na svete. V Belvale je expozícia s príbehom celého miesta, ako aj moderné nákupné centrum. Jednotlivé časti a budovy priemyselnej zóny sa postupne premenili na prednáškové miestnosti, knižnice, laboratóriá, banky a fitnescentrá pre približne 25-tisíc ľudí. V novom Belvale je všetko na dosah peši alebo na bicykli.
Luxembursko má veľkú výhodu, že je z neho všade pomerne blízko. Do Bruselu i do francúzskych Metz k Maginotovej línii, cez pohorie Ardény do ich vojnového múzea, ale aj do najstaršieho nemeckého mesta Trevír – v minulosti rezidencie šiestich rímskych cisárov, roky považovaného za druhý Rím.
Náročná trojjazyčnosť
Niektorí emigranti, ktorí prišli do Luxemburska, spomínajú na časy, keď kvôli požiadavke na ovládanie troch jazykov radšej pokračovali v ceste ďalej do Kanady či Ameriky. Usadiť sa a zostať v Luxembursku bolo pre mnohých veľmi náročné. Rozhodli sa radšej žiť v krajinách, kde na integráciu stačilo ovládať iba jeden úradný jazyk. V Luxembursku môžete naraziť na ľudí, ktorí sa volajú Jean-Hans, čiže Ján-Ján – ukážka miestnej bilingválnosti.
Autorka je spolupracovníčka TRENDU.