Koncom minulého týždňa Progresívne Slovensko zorganizovalo stretnutie so stovkou podobne zmýšľajúcich osobností v centre Bratislavy. Kto čakal, že jeho predstavitelia ohlásia dlho očakávaný vznik novej politickej strany s jasným programom, musel odchádzať sklamaný. Nič také sa neudialo. Prvoradým cieľom projektu je vyprovokovať vecnú verejnú diskusiu na najdôležitejšie témy, ktoré v súčasnosti potrebuje Slovensko riešiť. Takto motivovať, spájať a budovať komunitu ľudí zdola.

Ešte cez víkend predstavili svoju webovú stránku a online komunikačnú platformu. Mimochodom, je to rovnaký princíp, ako používa iniciatíva slovensko.digital. Tu sa konkrétne ukazuje vplyv zakladateľa Websupportu Michala Trubana, ktorý je spojený s oboma projektmi.

Do projektu dalo svoje peniaze päť ľudí. Okrem Ivana Štefunka (na úvodnej fotografii) a M. Trubana ešte spolumajiteľ kníhkupectva Martinus Michal Meško, spolumajiteľ Esetu Anton Zajac a country manager slovenského Googlu Rastislav Kulich. Všetci približne rovnako, aby sa pre istotu predišlo situácii, že by niekto chcel zásadným spôsobom z titulu výšky svojho príspevku meniť smer projektu.

R. Kulich, A. Zajac, M. Meško či advokátka Zuzana Čaputová z Via Iuris majú zatiaľ status podporovateľov. Osobnosti, ktoré sa priamo podieľajú na chode občianskeho združenia, sú publicista a analytik Martin Dubéci, advokát Radovan Pala, spoluzakladateľka rizikových kapitálových fondov vo firme I. Štefunka Neulogy Ventures Michaela Jacová, ktorá tiež spoluorganizuje súťaž Startup Awards.SK, expertka na kultúrnu politiku a kreatívny priemysel Zora Jaurová, expert na globálnu a korporátnu zodpovednosť Martin Hojsík a šéfka portálu Profesia.sk Ivana Molnárová.

Štefunko, Beblavý či Rybníček. Kto z nich postaví silnú stranu?

Ivana Molnárová Zdroj: Maňo Štrauch

Tá tvrdí, že sa rozhodla podieľať sa na zmenách a riešeniach, ktoré potrebuje táto krajina jednak kvôli zlému stavu krajiny, z ktorej utekajú mladí ľudia. Ale tiež zavážila aj skutočnosť, že ju oslovili ľudia, ktorých dlhodobo pozná a dôveruje im. „Mohli by sme ešte niekoľko rokov nadávať, ako to tu nefunguje a všade okolo nás je korupcia, kritizovať je veľmi ľahké. Navrhnúť riešenia je úplne iný rozmer,“ hovorí I. Molnárová s tým, že ciele a vízie združenia Progresívne Slovensko vníma ako nevyhnutnosť, ktorú krajina akútne potrebuje.

Viac než think tank

Podľa I. Štefunka intenzívna komunikácia prebieha s mnohými ďalšími, ktorí budú spolupracovať na pripravovaných tézach. Medzi nimi je aj filozof a aktivista Fedor Blaščák, Michal Šimečka, analytik z českého Ústavu medzinárodných vzťahov, ktorý spadá pod tamojší rezort zahraničných vecí, či Irena Biháriová, ktorá je šéfkou združenia Ľudia proti rasizmu.

Štefunko, Beblavý či Rybníček. Kto z nich postaví silnú stranu?

Ivan Štefunko

„Priority sú verejné služby ako školstvo, zdravotníctvo či sociálne vylúčené skupiny,“ hovorí I. Štefunko. Plán je pripraviť kompletnú víziu, ako by malo Slovensko vyzerať nie o štyri roky, ale o desiatky rokov. Dopĺňa ho M. Dubéci, podľa ktorého Progresívne Slovensko je viac než think tank, ale skôr sociálne hnutie. Ideologické zameranie? Centristická liberálna proeurópska organizácia, akási protiváha konzervatívcom.

Sú tu vhodné podmienky, aby vo volebnej súťaži uspeli aj zoskupenia, ktoré sú stranami iba podľa mena

Podľa M. Dubéciho prebehla demokratizácia, ktorá nebola dokončená. Inštitúcie neboli dobudované. „Toto je najväčšia výzva, ktorá stojí dnes pred spoločnosťou. Nájsť hybnú silu, ľudí, ktorí sa do týchto vecí pustia,“ pokračuje M. Dubéci s tým, že dnes to nie je o tom, že vieme povedať, kde treba začať. Pretože nemáme stále jasne vymedzené pravidlá, čo je štátne a verejné.

„Napríklad že súkromný sektor má svoju rolu, treba mu pomáhať, ale keď je niečo verejné, je našou občianskou úlohou inštitúcie zlepšovať, lebo sú nástrojom na zvyšovanie verejného blaha, úžitku a spravodlivosti,“ dodáva.

Kto bude líder medzi lídrami

Hlavné osobnosti Progresívneho Slovenska by mali v januári a vo februári pochodiť desať najdôležitejších slovenských miest. Opäť si zvolili odlišný prístup. Namiesto monológu, čo a ako chcú robiť, diskusia v regiónoch by mala prebiehať oboma smermi. Na začiatok sa budú ľudí pýtať, v čom vidia najväčšie problémy, ako by ich bolo podľa nich dobré riešiť, a následne sa bude o týchto témach diskutovať.

Na slovenské pomery trochu rozporuplne vyznieva absencia jasného lídra, ktorý by udával smer celého tímu. Automaticky sa hovorí o I. Štefunkovi, ktorý pôsobil v SDĽ na prelome milénií a má kontakty na politikov v zahraničí. Ale do popredia sa tiež dostáva na verejnosti čoraz aktívnejší M. Truban. Nedávno odišiel z exekutívnej funkcie Websupportu a napísal knihu, s ktorou má turné po Slovensku.

Podľa I. Štefunka otázka líderstva 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa