Deklarovaný cieľ je, pravdaže, legitímny a šľachetný. Štát sa rozhodol vyriešiť chýbajúce vysokorýchlostné internetové pripojenie do škôl. Stredných, základných i materských. A to tak, že do nich dá vybudovať moderné optické linky, ktoré sú synonymom ultrarýchleho surfovania po webe.

Na začiatok sa vybralo niečo vyše 230 škôl v piatich okresoch: trnavskom, banskoštiavnickom, banskobystrickom, spišskonovoveskom a sninskom. Náklady na ich optifikáciu vypočítali vládni odborníci a najatí konzultanti na 29,4 milióna eur. Už to je slušná suma. Pokiaľ by projekt napredoval – a ministerstvo školstva to už dopredu avizuje –, môže sa riadne znásobiť.

Predbežný odhad hovorí, že na vybudovanie infraštruktúry do všetkých 6 583 školských zariadení môže vyjsť na 446 až 626 miliónov eur. Peniaze nie sú problém. Pilotná dvestovka škôl sa celá zatiahne z eurofondovej skratky OPIS. Školská optika v tomto informatizačnom operačnom programe pribudla v hodine dvanástej, lebo ho treba vyčerpať do konca tohto roka, aby o tieto peniaze Slovensko neprišlo. A ďalšie stovky nových prípojok sa výhľadovo zaplatia z nových eurofondov.

Od staviteľa garáží

Slovenské školy už do internetu pripojené sú, prevažne linkami Slovak Telekomu, ktoré im platí ministerstvo školstva (cez zmluvu na Infovek). Ale ich prípojky až na výnimky nezvládajú súboj s multimediálnym obsahom. Nielen s tým na YouTube, ale aj s digitálnym učivom, ktoré ministri školstva nakúpili v uplynulých rokoch a teraz leží nepohnute v rezortnom dátovom centre.

Megabity nepustia. Len necelých päť percent škôl má pripojenie s kapacitou nad 30 megabitov za sekundu. To, čo má zákazník internetového operátora bežne len sám pre seba, musí stačiť celej škole s desiatkami žiakov a učiteľov. Dve stovky škôl majú dokonca len 128 kilobitov za sekundu, čo je na dnešné pomery ozaj humorná hodnota.

Pre úplnosť a priznanie zásluh: za otca projektu, vďaka ktorému bude digitálne učivo na dosah, je pasovaný Peter Pellegrini. Predseda Národnej rady SR a staviteľ garáží na Bratislavskom hrade sa pritom na poste ministra školstva ohrial len päť mesiacov. Jeho víziu chytro prevzal aktuálny šéf rezortu Juraj Drax- ler: „Digitálna agenda je pre nás prioritou a dúfame, že tento projekt bude výrazným krokom v tomto smere.“

Školy dostanú optické vlákno, ktoré im zabezpečí nie megabitové, ale tisícnásobne výkonnejšie gigabitové pripojenie. Aby toho nebolo málo, optiku dostanú aj úrady. Štátne i obecné. Rýchle pripojenie takisto potrebujú, ak majú občanom poskytovať nové online služby, do ktorých sa z OPIS-u naliali stovky miliónov eur.

Časť úradov je dnes pripojená do internetu cez vládnu sieť Govnet, zvyšok si pomáha, ako vie. „Ak môžeme za tie isté peniaze pokryť viac štátnych problémov, veľmi rád to spravím,“ teší sa generálny riaditeľ Národnej agentúry pre sieťové a elektronické služby (NASES) Rastislav Janota. NASES patrí pod Úrad vlády SR, spravuje Govnet a zastrešuje aj výstavbu novej školskej a štátnej optiky.

Neskutočne prehnané

A teraz k tým ingredienciám... Optickým pripájaním škôl sa už celé desaťročie zaoberá Sanet, združenie používateľov rovnomennej akademickej siete. Do konca vlaňajška do nej pribudlo 316 škôl a na ich prípojky sa vynaložilo tri a pol milióna eur. Pripojenie jednej inštitúcie teda v priemere vyšlo na niečo málo nad 11-tisíc eur.

Na porovnanie, v rámci štúdie nového vládneho projektu Digitálne učivo na dosah vychádza priemer viac než desaťnásobne vyšší, 124-tisíc eur. „Odhadované náklady na pripojenie jednej školy sú neskutočne prehnané,“ stojí v analýze, ktorú TRENDU poskytol šéf Sanetu Pavol Horváth.

Porovnanie per škola sa R. Janotovi nepozdáva.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa