ako vyzerá startupová mapa strednej a východnej Európy? Inovatívne firmy sú po nej roztrúsené celkom rovnomerne. Aj preto spoločnosti so súkromným rizikovým kapitálom (venture capital) lovia talenty a dobré nápady v celom regióne. „Celý región tvorí jeden ekosystém, ktorý dokáže konkurovať Berlínu či Londýnu,“ vysvetľuje pre TREND Guillaume Fournier, partner spoločnosti Credo Ventures. Tá sídli v Prahe, ale investuje do startupov v celej strednej a východnej Európe.
V posledných mesiacoch však rizikový kapitál nachádza startupy najmä v Poľsku a Česku. „V minulosti sme investovali aj do začínajúcich firiem z Rumunska a Maďarska. Najnovšie objavujeme startupy aj na Balkáne,“ dodáva G. Fournier.
Trendy v investovaní
Pri hľadaní perspektívneho startupu sa však dajú sledovať isté trendy. Veľa firiem sa objavuje na poli infraštruktúry v e-commerce. Populárne sú aj fintechy, ktoré riešia rýchle platby či segment odložených platieb alebo kryptomeny. „Veľa talentov vidím v sektore biznisového (B2B) softvéru a vo faktoringu,“ dodáva G. Fournier.
Firma Credo Venture podporila aj start-up Gamee, čo je mobilná herná platforma postavená na blockchaine a kryptomene ethereum. „Sám by som do tejto firmy neinvestoval, hoci som hráč, ale kolegovia ma presvedčili, že má potenciál, čo aj potvrdila,“ priznáva skúsený investor.
Okrem softvérových firiem Credo Venture vložila kapitál do slovenskej inovatívnej firmy Photoneo. Tá vyvíja skenery s vysokým rozlíšením, ktoré sa môžu využívať aj v priemysle. „V tomto prípade sme urobili výnimku. Ide o spojenie hardvéru s vynikajúcim softvérom a darí sa im veľmi dobre, pretože zachytili trend automatizácie v skladoch,“ hodnotí investíciu na Slovensku G. Fournier.
Predávanie kormidla
Zakladatelia startupov majú často problém sa vzdať „kormidla“ vedenia svojej firmy v prospech rizikového investora. Často spoločnosť považujú sa svoje dieťa. Lenže investor nevstúpi do začínajúcej firmy s vlastným kapitálom bez toho, aby nedržal kormidlo. V ére lacných peňazí si startupisti môžu vyberať z rôznych investorov, ktorí majú rôzne formy interakcie so zakladateľmi. Credo Ventures spolupracuje so začínajúcimi firmami, ktoré majú silný riadiaci tím a nepotrebujú externého poradcu, len finančné krytie, prípadne kontakty na ďalších investorov.
Veľmi obdivujem ľudí, ktorí vymýšľajú stolové hry. Ale biznisovo je takmer nereálne sa s takýmto produktom presadiť
Credo Venture sa drží pravidla, že ne-chce majoritu vo financovanej firme. „Ideálny scenár je, že nejakú časť firmy vyhradíme pre zamestnanecké akcie, časť pre verejnosť a my si zoberieme od 10 do 20 percent,“ vysvetľuje G. Fournier. V poslednom čase je to aj menej, lebo hodnota začínajúcich firiem rastie veľmi rýchlo.
Selektívny úspech
Veľa startupov počiatočné štádium podnikania neprežije. Neúspech však nemusí znamenať bankrot firmy. Niektorí len nedosiahnu také výnosy či škálu, aké očakávali investori či zakladatelia. Skončia niekde medzi úspechom a bankrotom, ale pokračujú vo vyvíjaní softvéru či aplikácie. Prípadne sa z nich stanú konzultanti v ich sfére podnikania.
„Skutočný krach zažilo len málo z tých firiem, ktoré sme podporili,“ tvrdí G. Fournier. Ich podiel odhaduje od 10 do 20 percent, zvyšok pokračuje v získavaní peňazí v ďalšom investičnom kole. Keď dosiahnu svoj strop, tak z nich rizikový investor odchádza so ziskom z ich predaja. „Stačí, ak jeden či dvaja z nášho portfólia startupov sú hviezdy, a sme spokojní,“ uzatvára investor.
Text vznikol na investičnej konferencii 0100 Conferences. Týždenník TREND bol partnerom podujatia.