Po jej zapnutí nie je nutné nič robiť, len na konci nebezpečnej oblasti dať vedieť, že ju má za sebou. Približne takto sa môžu správať používatelia aplikácie BeeSafe rovnomenného slovenského start-upu. Za krátky čas existencie zaujali nielen ľudí, ale aj inštitúcie a univerzitné kampusy po celom svete.
Vlastná bezpečnosť
Je takmer pravidlom, že start-up založí človek, ktorý hľadá riešenie pre seba. Na trhu na to nenájde vhodné nástroje, a tak sa do toho pustí sám. Rovnako začal BeeSafe. Jeho tvorcovia Peter Stražovec a Michal Káčerík majú skúsenosti z vývoja bezpečnostných riešení.
Ich nápad vznikol pred pár rokmi, keď Michal cestoval stopom. Keďže to nie je najbezpečnejšia forma dopravy, uvažoval, ako sa poistiť v prípade komplikácií. Pred vstupom do auta si preto odfotil jeho poznávaciu značku a poslal ju kamarátom s informáciami, kedy, odkiaľ a kam cestuje. A že ak sa do istého času neozve, nech sa ho pokúsia kontaktovať. Pri častejšom cestovaní by to však nebolo praktické a ani zďaleka to nerieši všetky nebezpečné situácie, ktoré môžu nastať.
Hľadali tak aplikáciu, ktorá by to vyriešila. Našli ich niekoľko, ale všetky fungovali na systéme takzvaného panic buttonu, teda tlačidla, ktoré treba pri ohrození stlačiť. To však vo väčšine prípadov nie je možné.
Pred rokom a pol sa Peter a Michal pustili do tvorby prototypu bezpečnostnej aplikácie, ktorá by fungovala inak. Svoj nápad BeeSafe prezentovali na súťaži Start-up weekend v Žiline a podujatie vyhrali. Dovtedy to bol len koníček, na ktorom robili po práci spolu s externými programátormi.
Na dvoch stoličkách sa dlho sedieť nedalo, a tak sa Peter rozhodol všetku energiu venovať projektu. Michal si nechal voľnejšiu pozíciu konzultanta. Potom sa začal klasický kolotoč, s ktorým sa každý start-up musí popasovať. Dostali sa do inkubátora Booster, najali tím na plný úväzok a v lete minulého roka bola dostupná androidová verzia ich aplikácie, neskôr iOS verzia. Popri ďalšom vývoji platformy pre políciu a mestá je to v súčasnosti hlavne o marketingu a hľadaní klientov a strategických partnerov.
Spolu s políciou
Čím BeeSafe pri takomto rýchlom štarte zaujal? „Hlavne jednoduchosťou,“ tvrdí Peter. BeeSafe totiž funguje na princípe časovača. Ešte v bezpečnej zóne, napríklad pri odchode z domu, spustí používateľ aplikáciu a nastaví dĺžku odpočítavania od minúty až po hodinu. Keď tento čas uplynie, aplikácia sa opýta, či je všetko v poriadku. Používateľ to buď potvrdí, alebo nie. V druhom prípade je to signál, že sa niečo deje, a aplikácia na to hneď upozorní kontaktnú osobu alebo mestskú políciu. Samozrejme, pripája aj presné koordináty a mapu pohybu.
To je základ riešenia, ku ktorému sa postupne začali pridávať ďalšie funkcie a možnosti využitia.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?