Trend starnutia obyvateľstva je fakt, o ktorom svedčia štatistiky aj politika, kde bývajú spory o dôchodky často horúce. Vo svete biznisu však starnutie robí z farmácie a z poskytovania zdravotnej starostlivosti či sociálnych služieb čoraz zaujímavejšiu príležitosť, ako zarobiť. Do tohto segmentu vstupujú investičné fondy, technologické startupy, bohatí, ale aj bežní investori. Spoliehaja sa na to, že takzvaná strieborná ekonomika bude rásť.

Podľa Eurostatu v roku 2009 predstavoval podiel obyvateľov v EÚ nad 65 rokov 17,4 percenta. O desať rokov neskôr vzrástol na 20,3 percenta. Do roku 2050 by sa podiel starších ľudí mal zvýšiť takmer na 30 percent. Navyše kúpna sila ľudí vo veku nad 60 rokov sa vo svete neustále zvyšuje, s čím rastie aj ich ochota míňať.

Budúci dôchodcovia v Európe nebudú väčšinu príjmov vynakladať len na nevyhnutné životné potreby. Budú míňať aj na zdravie, rekreáciu či kultúru. Niektorí budú nasporené peniaze investovať. V rámci EÚ ľudia nad 50 rokov vlastnia 75 percent akcií na burzách, 65 percent súkromných úspor a 60 percent domov. „Aj staršia populácia má svoje potreby, o ktoré sa budú chcieť firmy postarať. Preto sa to javí ako profitabilný biznismodel s narastajúcou klientskou základňou,“ hovorí analytik Across Private Investments Dominik Hapl.

Podobný názor má manažér spoločnosti Amundi pre Slovensko Miroslav Ovčarik. „Ide o jeden z nezastaviteľných trendov, kde najmä vo vyspelých ekonomikách patrí tá časť obyvateľstva, ktorá je na dôchodku, k najbohatšej vrstve spoločnosti a má veľa voľného času,“ myslí si.

Vzdelávať sa v seniorskom veku je úžasná príležitosť.
Neprehliadnite

Domovy dôchodcov – investícia či charita? Na Slovensku zatiaľ to druhé

Boom agetechov

Aj preto sa na trhu objavujú produkty a služby cielené na seniorov. Bratislava stavia nájomné byty pre seniorov. Banky ponúkajú takzvané reverzné hypotéky, cez ktoré dôchodca predá svoj dom banke s právom dožitia, aby si prilepšil na penzii.

Súkromné firmy stavajú domovy dôchodcov s nadštandardnou starostlivosťou. Dokonca aj technologické startupy, nazývané healthtechy alebo agetechy, ponúkajú služby a produkty pre penzistov. Napríklad londýnsky startup Birdie predáva aplikáciu na monitorovanie zdravia pre starších ľudí. Americká spoločnosť Nesterly stavila na spoločné bývanie starých a mladších ľudí. Vznikajú aj sociálne médiá pre dôchodcov, ako sú zoznamky či aplikácie na zábavu. Dôležité je, že tieto startupy so službami pre starších získavajú milióny od súkromných investorov.

„Firmy hľadajú riešenia, ktoré pomáhajú udržať populáciu zdravú a produktívnu aj vo vyššom veku. Či už ide o technologické inovácie zamerané na prevenciu, alebo potom o samotnú starostlivosť a udržanie zdravotného stavu,“ hodnotí trendy Michal Nešpor, partner CB Investment Managementu, dcéry Crowdberry, ktorý pomáha zbierať kapitál pre začínajúce firmy. Aj na Slovensku sa už objavujú podnikateľské zámery orientované na starých ľudí, hoci sú zatiaľ skôr výnimkou.

graf, starnutie
Zdroj: Trend.sk

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa