V polovici deväťdesiatych rokov médiá kritizovali najmä to, že slovnaftári získali svoju fabriku od vlády Vladimíra Mečiara až príliš lacno. Odvtedy však ľudia zo Slovintegry na čele so Slavomírom Hatinom kráčali priamo. Rafinériu vynovili na jedného z najefektívnejších spracovateľov ropy v Európe. Pri jej neskoršom predaji do rúk maďarského koncernu MOL si na dodnes najvyššiu daň, zhruba sto miliónov eur, prišla aj štátna pokladnica. Navyše dvadsiatka najsilnejších spoluvlastníkov Slovintegry z bývalého top manažmentu rafinérie nikdy nešla cestou vytláčania minoritných vlastníkov. Svedčí o tom aj to, že skupina ich má dnes len o stovku menej ako pred dekádou.
Súčasné transakcie môžu na prvý pohľad vzbudzovať pochybnosti. Niektoré bývalé firmy Slovintegry totiž prechádzajú do individuálneho vlastníctva jej najväčších spoluakcionárov aj za cenu vytvárania opravných položiek a znižovania zisku. Vedenie firmy však tvrdí, že jej menší vlastníci o svoje peniaze neprichádzajú.
Postupné utlmenie
O situácii v Slovintegre jej predstavitelia sprvu nechceli komunikovať. Presvedčili ich až otázky reportéra TRENDU na znižujúce sa aktíva firmy, ktoré vyplynuli z jej výročných správ a účtovných uzávierok. V posledných rokoch robí spoločnosť záverečný účet nad obchodmi, ktoré rozbehla po speňažení Slovnaftu. Koľko zaň presne získala, dodnes nespresnila. Zo zaplatenej dane vo výške sto miliónov eur možno predpokladať, že išlo o zhruba pol miliardy eur.
Vyše dve tisícky akcionárov Slovintegry sa po predaji zjednotili na tom, že peniaze za rafinériu budú naďalej zhodnocovať spoločne. Veľká časť prostriedkov skupiny pred vyše dekádou smerovala do nákupu akcií a iných kapitálových aktív. Firma úverovala aj iných podnikateľov a kúpila niekoľko priemyselných podnikov.
Prvé šumy o tom, že po nástupe krízy nezarába viacero investícií tak, ako si majitelia Slovintegry pôvodne naplánovali, sa objavili pred pol dekádou. Nespokojnosť v skupine potvrdzovali aj vtedajšie manažérske výmeny. Ešte koncom roka 2010 jej spoluvlastník a dlhoročný líder S. Hatina vyhlasoval, že po prvoradej stabilizácii získaných biznisov sa Slovintegra vráti aj k rozbehu nových projektov.
Ako vážne to vtedy vnútri skupiny vrelo, ukázala až jej vlaňajšia výročná správa. Súčasný predseda predstavenstva Daniel Krajniak v nej v príhovore uvádza, že Slovintegra si už v roku 2011 stanovila jasnú stratégiu predaja a speňaženia všetkých podnikových i kapitálových aktív najneskôr do roku 2018. „Výročka“ potvrdila, že stratégia sa plní a predaje majetku prebiehajú pomerne rýchlo.
Nepriazne osudu
Za rozchodom ľudí zo Slovintegry pritom nie sú náročné právne súboje, ktoré museli zviesť o niektoré biznisy. Trenčianske minerálne vody s ich značkou Mitická napokon spoločnosť uchránila pred pokusom o nepriateľské prevzatie zo strany kontroverzného podnikateľa Libora Jakšíka, ktorého viac ráz vyšetrovala polícia. Hoci mimosúdne vyrovnanie s ním Slovintegru niečo stálo. Iba po ďalšom mimosúdnom vyrovnaní sa skupina mohla „rozlúčiť“ s menším spoluvlastníkom levického paroplynu Slovintegra Energy – jeho projektantom Miroslavom Gažom.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?