Keby počkali jeden deň, bol by to dokonalý prvoaprílový žart. Neúspešných pokusov o založenie moderného pracoviska na výskum a liečbu niektorých druhov rakoviny tu už totiž bolo niekoľko. A zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že tento posledný bude úspešný.
Dodávateľ technológie, samotné prístroje či ďalšie podmienky projektu sa totiž od roku 2008, keď bol položený základný kameň protónového pracoviska v Ústrednej vojenskej nemocnici v Ružomberku, nezmenili. Zato veda pokročila míľovými krokmi. A Slovensko naďalej nemá dostatok vlastných kompetentných pracovníkov, ktorí by protónové pracovisko dokázali rozbehnúť. Aspoň taký je názor niektorých odborníkov, ktorý sa už roky nemení. Aj keď na začiatku boli sami optimistickí.
Tender Rusi odmietli
Konkrétne pred deviatimi rokmi, keď prvá vláda R. Fica začala stavať v Ružomberku Protónový terapeutický komplex za 3,5 milióna eur. Ruský partner, spoločnosť ruského fyzika Vladimira Balakina ProTom, tam v nasledujúcich rokoch 2009 a 2010 na tri etapy doviezol technológiu. Respektíve iba jej časť, ktorá dokáže vygenerovať protónové lúče. Vláda Ivety Radičovej projekt pre finančnú krízu stopla, a tak medicínsku časť už Rusi nedodali. Rovnako odmietli zaplatiť daň za prvú časť dovezeného zariadenia, ktorá sa preto dostala do režimu colného skladu.
Počas druhej vlády Roberta Fica v roku 2014 téma protónového centra opäť ožila. Vtedajší minister školstva Peter Pellegrini sa rozhodol nevyužívanú technológiu poslať späť do Ruska. Namiesto nej chcel kúpiť novšiu a modernejšiu, na ktorú aj vyčlenili z eurofondov 15 miliónov eur.
Podriadená organizácia Centrum vedecko-technických informácií (CVTI) rok nato vypísala tender na obstaranie protónového urýchľovača. Oslovila firmy IBA z Belgicka, Hitachi z Japonska a ruský Zao Protom, ktorý tiež patrí V. Balakimu. Žiadnu z nich však zákazka nezaujala, a tak projekt CVTI oficiálne ukončilo. Vyčlenené prostriedky z eurofondov narýchlo rozdelili medzi iné projekty.
Upgradujú? Budú liečiť? Zmätok má aj rezort
Po dvoch rokoch sa situácia opäť zvrtla a ministerstvo pod vedením Petra Plavčana sa zrazu dohodlo na obnovení spolupráce s V. Balakinom. Podľa zmluvy má CVTI spolu s jeho firmou Zao Protom v ružomberskej nemocnici vytvoriť spoločné výskumno-vývojové pracovisko v oblasti protónovej terapie.
Slovensko má okrem priestorov poskytnúť aj odborníkov, postarať sa o certifikáciu terapie a uhradiť všetky náklady. Ich výšku ministerstvo vraj nevie odhadnúť. Jasná je iba suma colného dlhu 800-tisíc eur. Tieto peniaze boli už od dovezenia technológie na Slovensko zložené a držané colným úradom ako zábezpeka.
Úlohou ruskej strany je zaškoliť Slovákov a poskytnúť technológiu. Tú, čo už roky stojí nevyužitá v colnom sklade v Ružomberku. Nekompletnú, bez medicínskej časti. Rezort najskôr v tlačovej správe tvrdil, že technológiu poskytnú Rusi bezodplatne. V skutočnosti má Zao Protom podľa zmluvy dostať polovicu budúceho spoločného podniku v oblasti protónovej terapie. Keď sa TREND pýtal na tento nesúlad, ministerstvo uviedlo, že „eventuálny vznik a fungovanie spoločného podniku budú ošetrené samostatnou zmluvou“.
Protichodné sú aj ďalšie vyjadrenia rezortu. Na otázku, ako presvedčili ruskú spoločnosť na spoluprácu, keď v tendri za 15 miliónov eur ich odmietli, hovorkyňa Ivana Skokanová napísala, že
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?