Tour de France počas troch týždňov priláka 2,6 miliardy divákov a aspoň časť otváracieho ceremoniálu letnej olympiády v Londýne pred štyrmi rokmi si pozrelo takmer deväťsto miliónov ľudí. Sledovanie a prežívanie športových udalostí sa vyvíja spolu s vývojom nových technológií. Dnes nie je problém pozrieť si zápas streamovaný do smartfónu hoci v električke. Ďalším krokom môže byť skandovanie cez virtuálnu a rozšírenú realitu.

Živší zážitok

Čo by bol vrcholový šport bez divákov a fanúšikov? Zrejme len aktivita na zlepšenie zdravia alebo koníček majetných. Vlastne by sa ani vrcholovým nedal nazývať. Technológie v športe možno rozdeliť na tie, ktoré pomocou senzorov či kamier získavajú informácie a dávajú príležitosť na voľbu efektívnejšej hernej stratégie a vhodnejšieho tréningu. Druhou skupinou sú tie, ktoré športovci využívajú priamo počas výkonu. Je tu však aj tretia oblasť a tou je sprostredkovanie športových výkonov a zážitkov publiku.

Od pochmúrnych olympijských hier v Berlíne v roku 1936, ktoré boli ako prvé snímané televíznymi kamerami, sa, samozrejme, udialo veľa posunov. A stále sa dejú. Už len prechod na full HD prenosy do príslušne vybavených televízorov znamenal omnoho živší zážitok. Hokejový puk alebo futbalovú loptu už netvorilo len pár pixelov.

Pravý adrenalín divákom prinesie možnosť preniesť sa priamo na ihrisko

Rozvoj zobrazovacích možností ide ruka v ruke so športovými prenosmi. Začali sa predávať 3D televízory? Pred šiestimi rokmi majitelia televízorov Panasonic mohli ako prví sledovať French Open v 3D. Firma sa postarala aj o záznam na špeciálne 3D televízne kamery. O rok neskôr BBC vysielala 3D prenosy z Wimbledonu už pre všetky televízory s touto technológiou.

Ultra rozlíšenie

Tak ako sa 3D televízory nestali trhákom a táto funkcia už je štandardnou výbavou takmer každého modelu, nerozšírila sa ani možnosť sledovania 3D športu. Na rad prišlo ultra HD. Či už na plochých alebo zahnutých obrazovkách, vybrané televízne stanice ako BT Sport Ultra HD alebo Sky Q začnú od leta ponúkať Britom aj túto možnosť. Okrem divákov priamo na štadióne ešte nikto neuvidel takú detailnú tvár Wayna Rooneyho.

V Severnej Amerike sa niektoré zápasy NHL a NBA budú vysielať v 4K rozlíšení ako nová služba sprostredkovateľov Rogers Communication, NeuLion a Videotron. Univision Deportes zasa v tomto roku začína s prenosom futbalových stretnutí cez aplikáciu určenú pre smart 4K televízory. France Télévisions vlaňajší French Open vysielala v 4K cez satelit aj terestriál do všetkých francúzskych domácností, ktoré si už stihli tieto nové televízory nakúpiť.

Štadióny sa sťahujú do obývačiek

Olympijské hry o štyri roky v Tokiu už bude možné sledovať v rozlíšení 8K. Zdroj: Profimedia.cz

Čakalo sa, že prichádzajúce olympijské hry v Riu budú môcť diváci tiež sledovať v ultra HD rozlíšení. Nestalo sa. Naopak, už teraz je takmer isté, že o ďalšie štyri roky v Tokiu Japonci prejdú rovno na 8K rozlíšenie. Teda neuveriteľných 7 680 x 4 320 bodov. Niet sa čo diviť, práve japonská národná stanica NHK je lídrom vo vývoji prenosu 8K televízneho signálu a prvé pokusy robili už na londýnskej olympiáde pred dvoma rokmi. Do komerčnej ponuky by sa stanice s 8K rozlíšením mali dostávať od roku 2018.

Zatiaľ ani nie je na čom ich sledovať. Sharp síce predstavil svoj 85-palcový 8K televízor už na veľtrhu CES v Las Vegas pred štyrmi rokmi, neskôr pribudli modely od Panasonicu, Samsungu aj LG. Do predaja sa dostal len Sharp. Pred pol rokom sa začal predávať za nie pre každého dostupných 130-tisíc amerických dolárov. Za tú cenu sa isto dajú kúpiť permanentky na najlepšie sedadlá v slávnych štadiónoch sveta.

Virtuálny futbal

Pravý adrenalín však divákom prinesie až možnosť preniesť sa priamo na palubovku alebo kurt. Áno, virtuálna (a rozšírená) realita je stavaná aj na sledovanie športových prenosov. Okrem filmov pre dospelých a videohier je to tretia najväčšia oblasť, v ktorej sa budú dať naplno využiť jej možnosti. Stačí si nasadiť okuliare a človek sa ocitne priamo v deji. Zo začiatku však skôr pri deji. Treba brať do úvahy charakter virtuálnej reality ako takej.

V praxi ide o statický a niekedy aj interaktívny 360-stupňový záber. Ten sa zobrazuje na zariadení, ktoré deteguje pohyb hlavy používateľa a podľa toho nastavuje uhol pohľadu. V športe to znamená, že je potrebné nasadiť 360-stupňové kamery. Uprostred futbalového ihriska to zrejme nepôjde. Martin McCabe zo spoločnosti Atticus Digital, ktorá sa venuje tejto technológii a nasadila 360-stupňové kamery na prilbách v niekoľkých futbalových zápasoch vo Veľkej Británii, tvrdí, že raz takto môžu byť vybavení aj rozhodcovia.

Do tohto biznisu sa už pustilo niekoľko čerstvých start-upov. First V1sion vyvinul 360-stupňovú kameru, ktorá neprekáža hráčovi a dokáže vysielať obraz naživo. Vysielač je všitý do dresu. Zábery sa spracujú v editačnom stredisku na štadióne a odtiaľ idú do vysielania.

Z gauča do prvého radu

LiveLike je riešenie na sledovanie športu vo virtuálnej realite cez mobilnú aplikáciu. S príchodom Androidu N a platformy Googlu Daydream bude onedlho takmer každý nový smartfón schopný zobrazovať virtuálnu realitu aj cez LiveLike. Okrem vytvorenia virtuálneho VIP salónika umožňuje pozerať zápas s priateľmi, ktorí tiež sedia doma, ale v aplikácii sú na vedľajšej sedačke. Dostupné sú informácie o hráčoch a tímoch. A je to tiež nový priestor pre reklamu a klubový e-shop.

Ide o to, umožniť fanúšikovi cítiť sa doma na gauči ako v prvom rade na zápase. Podarilo sa to pri projekte spolupráce NBA, Turner Sports a firmy NextVR. Minulú jeseň mohli majitelia Samsung Gear VR cez novú aplikáciu sledovať prvý zápas medzi Golden State Warriors a New Orleans Pelicans z doposiaľ netušenej perspektívy. Od marca zasa majú fanúšikovia motorových športov možnosť prežívať preteky Nascar vo virtuálnej realite, a to nielen z tribúny. Ale aj zo strechy áut a dokonca aj z miesta spolujazdca.

Zažiť atmosféru naživo bude stále to najlepšie. Vrátane spievania chorálov s tisíckami fanúšikov a cítenia spálených pneumatík. Bežný smrteľník však nemá vždy možnosť dostať sa na Nou Camp alebo Veľkú cenu Monaka. S novými technológiami sa celoživotným podporovateľom tímu aj z druhej strany planéty môže stať ktokoľvek. 

Presnejší rozhodcovia

Mať lepší a detailnejší prehľad o dianí na športovisku nemá zmysel len pre divákov a fanúšikov. Optika môže a aj začína mať vplyv na športové výsledky. Z jednoduchého dôvodu. Znižuje omylnosť rozhodcov. Systém Hawk Eye alebo jastrabie oko je jedna z už pomerne známych nových technológií, ktoré sa používajú v tenise či krikete. Tento rok sa prvýkrát použila aj pri futbale – na práve prebiehajúcich majstrovstvách Európy vo futbale.

Štadióny sa sťahujú do obývačiek

Zdroj: Profimedia.cz

Nesprávne odpískaný aut ešte nie je tragédia. No omyl pri bránkovej čiare môže znamenať dramatický rozdiel. Podobne ako pri tenise, aj tu sa o presné meranie postarajú vysokorýchlostné kamery a softvér na odhad dopadu lopty na základe triangulácie. Zišiel by sa aj v ďalších športoch. „Bohužiaľ, zatiaľ sa náš šport spolieha len na zrak troch rozhodcov. Ale mnohokrát sa stane, že viditeľný úlomok na terči prehliadnu, prípadne nie je vidieť z uhla, v ktorom sa nachádzajú,“ hovorí strelkyňa Danka Barteková.

Niekedy postačia aj obyčajné senzory. Na olympiáde v Riu sa napríklad prvýkrát použijú pri taekwonde magnetické senzory kontaktu nie iba na chráničoch tela, ale aj na „ponožkách“ a prilbe. Má sa tým zabrániť prípadom ako na olympiáde pred ôsmimi rokmi, keď Sarah Stevensonová z Veľkej Británie vypadla pre nezapočítaný zásah. Po odvolaní a dôkazoch prostredníctvom videa bola vykonaná náprava a Britka si domov odniesla bronz.