Srbský novinár o práci v galantskom Samsungu: Prehadzujú si vás ako zemiak

Dragan Krsnik Zdroj: archív Dragana Krsníka

Prečo ste sa rozhodli ísť pracovať na Slovensko?

V tom období som bol v Srbsku nezamestnaný bez akýchkoľvek príjmov. Známi mi povedali o svojich skúsenostiach, tak som sa išiel presvedčiť na vlastnú päsť.

Vedeli ste, v ktorej firme budete pracovať?

Agentúra mi po telefóne oznámila, že budem pracovať vo Voderadoch a že tam budem aj ubytovaný. Nakoniec som však pracoval v Samsungu v Galante a býval som v Šali. Všetko závisí od počtu potenciálnych zamestnancov. Spoločnosť oznámi agentúre, koľko pracovníkov potrebuje. Potom agentúra pozýva uchádzačov ponúkajúc im prácu. Určité pozície prekypujú uchádzačmi, iné zívajú prázdnotou. Agentúra veľmi často dovezie pracovníkov do iných lokalít.

Koľko hodín ste robievali?

Nikto zo Samsungu vám nepovie, koľko dní a hodín budete pracovať. Ak si vyžiadate, firemní pracovníci vám dajú orientačný rozpis. Prvý týždeň sme pracovali dvanásť hodín šesť dní v týždni, respektíve jedenásť hodín, lebo zamestnanec má nárok na hodinovú pracovnú prestávku, ktorá, žiaľ, nie je platená. Každý týždeň sa rozpis zmien mení. Robievali sme aj deväť až desať hodín, ako kedy.

Koľko ste zarobili za tie tri mesiace na Slovensku? Viete, koľko zarábali Slováci v Samsungu?

Zarobil som dokopy aj so zálohou a bonusmi okolo šesťsto eur. Neviem, koľko v Samsungu zarobí Slovák.

Čo vám sprostredkovateľská agentúra sľúbila a aká bola realita?

Problém je, že agentúra nemôže nič zaručiť. Neuistí vás, kde budete ubytovaní, ani kde budete pracovať. Takisto nezaručí, koľko hodín budete pracovať, akú stravu budete mať či ako ďaleko bude vaša práca od ubytovne.

Skúšali ste sa vy alebo kolegovia sťažovať v Samsungu alebo v agentúre na porušenie sľubov daných pri podpise zmluvy?

Bežný zamestnanec nemá žiadny kontakt so šéfmi, ktorí stoja za všetkými rozhodnutiami. Niektorí pracovníci sa aj sťažovali, ale vedenie im oznámilo, aby sa obrátili na vysielaciu agentúru. Srbská agentúra zasa povedala, nech sa obrátia na slovenskú firmu. Prehadzovali si ich ako horúci zemiak.

Koľko Srbov pracovalo v Samsungu?

Nepoznám presný počet, ale odhadujem, že to mohlo byť deväťdesiat percent Srbov a Bosniakov. Len v prednej časti firemných parkovísk býva počas jednej smeny odstavených najmenej tridsať autobusov, ktoré dovážajú zamestnancov z ubytovní.

Aké tam boli pracovné podmienky?

Nie som odborník na bezpečnosť práce, ale myslím si, že podmienky na pracovisku sú uspokojivé, či už v rámci ochrany pri práci, čistoty, dobrej stravy, alebo upravených sociálnych zariadení.

Aké boli vzťahy so slovenskými zamestnancami v Samsungu?

Stretol som niekoľko Slovákov. Niektorí z nich boli veľmi korektní tímoví vedúci. Na páse som stretol napríklad Ivana, ktorý je skutočne super chlapík. Avšak je tam aj plno liniek, z ktorých celý deň nepočujete iné ako „Rýchlo, rýchlo!“. Často dochádzalo ku konfliktom s robotníkmi. Práve tieto momenty mi najviac utkveli v pamäti.

Kde ste bývali?

Umiestnili ma do ubytovne v Šali, ktorú vlastnila agentúra. Tento objekt bol nový a disponoval veľmi dobrými podmienkami v porovnaní s kolegami, ktorí bývali na iných miestach napríklad bez kúrenia. Môžem povedať, že som mal šťastie na dobré ubytovanie na rozdiel od spolupracovníkov.

Bol problém nájsť agentúru, ktorá ponúkala prácu na Slovensku?

Vôbec nebol problém nájsť agentúru, nakoľko v médiách sa denne objavuje plno ponúk. Existujú dva typy agentúr – s licenciou a bez licencie. Ak agentúra vlastní licenciu, neznamená to, že ponúka pracovné zmluvy. Podstatou je práve pracovný kontrakt, ktorý chráni práva zamestnancov bez ohľadu na krajinu pôvodu.

Podpísali ste zmluvu len s agentúrou?

Jediná zmluva, ktorú sme pred nástupom do autobusu podpísali, bol kontrakt so sprostredkovateľskou agentúrou. Ten však nepokrýva dohodu so zamestnávateľom, ale povinnosti a práva medzi agentúrou a zamestnancami. Všetci sme pracovali bez uzavretia pracovnej zmluvy so zamestnávateľom. Podpísanie kontraktu by malo byť samozrejmosťou. Len tak máte zaručené, že budete mať pokryté zdravotné poistenie a iné odvody vyplývajúce zo základných zamestnaneckých práv.

Ako to bolo s poistením počas práce na Slovensku?

Cestovné poistenie „údajne“ zabezpečuje agentúra. Pred nástupom do autobusu sme zaplatili dvanásť eur aj s dokladom. Čiže v podstate sme nemali žiadne riadne poistenie.

Objavila sa vo firme nejaká kontrola, ktorá by riešila zamestnávanie cudzincov v podniku?

Polícia prišla do jednej inej spoločnosti, kde nás prepravili v posledný deň práce. Policajti kontrolovali pasy, avšak potom poďakovali a odišli.