Daron Acemoglu a James Robinson sú sčítanému publiku známi najmä svojím bestsellerom Prečo národy zlyhávajú: Korene moci, prosperity a chudoby, ktorý sa dočkal aj prekladu (Proč státy selhávají). Novšia kniha je akoby pokračovaním a rozvíjaním ich tézy, prečo sa niektorým štátom darí prosperovať a iným nie. Kým v prvej knihe boli základom úspechu „inštitúcie, inštitúcie, inštitúcie“, v druhej už rozoberajú, o aké inštitúcie ide.
Obilie nás zotročilo. Za prechod od lovcov k farmárom sme draho zaplatili
Ideál, keď funguje aj štát aj občianska spoločnosť, autori D. Acemoglu a J. Robinson nazývajú spútaný leviatan. Leviatan je hrozivá morská príšera spomínaná v Biblii aj symbol panovníka, ktorý vytvoril anglický filozof Thomas Hobbes v rovnomennej knihe z polovice 17. storočia.
S pojmom leviatan sa stretol zrejme každý študent spoločenských vied. T. Hobbes volal po stvorení leviatana v čase, keď prebiehala anglická občianska vojna. Jeho legendárnymi slovami: keď bol život „osamelý, zlý, škaredý, brutálny a krátky“. V prirodzenom stave spoločnosti si človek nemôže byť ničím istý, v stave, keď prebieha „vojna všetkých proti všetkým“, môže jedinca zachrániť iba silná ruka panovníka/vlády, teda leviatana.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?