Niektoré politické strany úplne odmietajú nové dane. Tvrdia totiž, že vyššie dane prinášajú väčšie plytvanie v štátnom aparáte a nižší ekonomický rast. A sú strany, ktoré by rady maximalizovali príjmy do štátneho rozpočtu. Stavajú totiž na predpoklade, že štát pomocou väčšej alokácie zdrojov dokáže podporovať sociálnu spravodlivosť. Kým pre väčšinu daní bude vždy existovať rozpor medzi efektivitou a spravodlivosťou, sú také, ktoré môžu priniesť aj vyššie príjmy do rozpočtu, aj vyšší ekonomický benefit. Ide o spotrebné dane z nerestí. 

Slovenská vláda nachádzajúca sa v ťažkej fiškálnej pozícii musí hľadať zdroje na pokrytie svojej sociálnej politiky. Aj preto je jedným z jej prvých krokov snaha zvýšiť dane z negatívnych externalít, ako je pridaný cukor či tabak. Na rokovanie vlády tak smeruje návrh zákona o dani zo sladených nealkoholických nápojov aj novela zákona o spotrebnej dani z tabakových výrobkov. Principiálne majú oba zákony ušľachtilý cieľ – prostredníctvom vyšších sadzieb, a teda aj vyššej ceny výrobkov, motivovať spotrebiteľov, aby siahli po lacnejšej a zdravšej alternatíve. 

Proti princípu takéhoto zdaňovania, ktoré ekonómovia nazývajú aj Pigouova daň, je ťažké namietať. V princípe by malo platiť, že čím väčší je negatívny efekt výrobku či služby, tým vyššia daň by ho mala postihovať. Kým v prípade cukru a sladidiel ide o mierne komplexnejší problém, pri tabaku sú dôvody a následky jednoznačné. Ak sa správne nastaví výška daní na rôzne kategórie výrobkov podľa miery ich škodlivosti, efekt bude pozitívny na zdravie obyvateľstva aj štátnu kasu. 

Dôležitosť odlíšenia

Podľa doterajších poznatkov výrobky založené na zahrievanom a nie spaľovanom tabaku, ako i ďalšie nové nikotínové výrobky predstavujú rádovo nižšie riziko v porovnaní s cigaretami. Užívateľ závislý od nikotínu pri nich nemusí okrem účinnej látky do pľúc vdychovať dym z horiacej cigarety nasýtený stovkami škodlivých látok, z ktorých viaceré preukázateľne spôsobujú rakovinu. Podľa britskej vládnej zdravotníckej inštitúcie Public Health England je škodlivosť nových e-cigariet nižšia až o 95 percent.

Snaha daňovo rozlíšiť horiace a nehoriace výrobky podporuje spoločensky želaný presun fajčiarov k menej nepriaznivej alternatíve. Z úspory zdravotných nákladov, zo zvýšenej produktivity a z predlžovania veku dožitia bude potom pri menej rizikovom správaní fajčiarov profitovať aj štát. Napríklad z výskumu profesora Francesca Mosconea, ktorý pôsobí na Univerzite Ca’ Foscari v Benátkach aj na Brunel Busi-ness School v Londýne, vyplýva, že keby len polovica fajčiarov v Taliansku prešla z cigariet na menej škodlivú alternatívu, zdravotný systém by mohol ušetriť 722 miliónov eur ročne. 

Obzvlášť v krajinách so slabou prevenciou, s podfinancovaným zdravotníctvom a vysokým podielom fajčiarov zo slabších sociálnych skupín, ako je Slovensko, dáva politika znižovania rizika zmysel.
Podľa výskumov zdravotný systém nedokáže ovplyvniť 60 až 85 percent zdravotného stavu ľudí, pretože nemá dosah na ich návyky a vzorce správania. Dane však pri správnom nastavení môžu byť účinným nástrojom, ako negatívne vplyvy fajčenia na zdravie populácie i ekonomiku štátu výrazne znížiť. 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa