„Táto nová daň je trestom pre občanov aj podnikateľov,“ hovorí šéfka Slovenskej asociácie poisťovní Jozefína Žáková. Reaguje tak na vládny návrh, ktorý uvalí osempercentnú daň z poistného na všetky majetkové poistky od začiatku budúceho roka. A to nielen na nové, ale aj na tie, ktoré už bežia a budú pokračovať v budúcom roku.

„Takých je v prípade poistenia automobilov až 85 percent, pritom v ich prípade sme novú daň vôbec nemohli zarátať do poistného,“ sťažuje sa šéf trhovej dvojky Kooperativa a prezident asociácie Vladimír Bakeš. Práve proti takejto retroaktivite sa poisťovne mienia brániť na Ústavnom súde SR v prípade, že zákon prejde parlamentom.

Trojité zdanenie

Nejde navyše o jedinú daň pre poisťovne. Štát im zároveň chce od budúceho roka zvýšiť špeciálny odvod zo zisku. Ten pôvodne vznikol ako pomoc s deficitom počas krízy a v tomto roku mal skončiť. Namiesto toho sa od budúceho roka má zdvojnásobiť a zmizne i dno pre odvod. Doteraz platili špeciálny odvod poisťovne od troch miliónov eur, po novom už bude z každého eura zisku. Dohromady má toto zaťaženie zvýšiť ceny majetkových poistiek v priemere o desať percent.

V prípade domácností to znamená nárast o niekoľko desiatok eur, pričom povinného zmluvného poistenia (PZP) sa nárast nebude týkať, lebo z neho sa už osempercentný odvod platí. Vo všetkých ostatných neživotných poistkách treba rátať s rastom. Ten príde po zhruba desaťročí stagnácie cien.

Čo prinesie spotrebná daň z poistiek

  • 53 miliónov eur ročne do štátneho rozpočtu
  • 8- až 10-percentný rast sadzieb majetkového poistenia
  • Prudký prepad ziskovosti poistného sektora, keďže odvod tvorí tretinu jeho ziskov
  • Zasiahne vysoko konkurenčné odvetvia s nevyhnutným poistením, napríklad automotive, stavebníctvo či prepravu

Búri sa i centrálna banka

Ministerstvo financií argumentuje práve tým, že osempercentný odvod len rozširuje z PZP na ostatné majetkové poistenia. Dohromady chce získať štát z nového odvodu vyše päťdesiat miliónov eur. Pritom ziskovosť neživotného sektora nedosiahla vlani ani štyridsať miliónov eur. Zvyšok teda bude musieť ísť zo životnej časti biznisu. Nie všetky poisťovne ho však majú. V jednej z poisťovní dokonca Národná banka Slovenska (NBS) ako regulátor varuje, že dôjde k 98-percentnému poklesu jej zisku.

Možno očakávať, že veľké podniky sa po zavedení nového odvodu poohliadnu po poistení v cudzine

Po zhruba dvoch mesiacoch opatrných vyjadrení predstavitelia NBS otvorene varujú poslancov, že nový odvod prinesie razantný rast ceny poistiek a výrazne zaťaží podnikateľov, domácnosti aj samotný poistný sektor a jeho tvorbu rezerv. Z nich sa vyplácajú krátkodobé aj dlhodobé škody, napríklad poškodenia zdravia pri nehodách.

„Na Slovensku síce tvoríme dostatočné rezervy, no stále sú piate najnižšie v EÚ. Ak by mal štát záujem o posilnenie sektora, tak by ho nezaťažoval trojitými daňami – zo zisku, z tržieb a ešte špeciálnym odvodom,“ dodáva V. Bakeš. Aj proti nefér zdaneniu v porovnaní s ostatnými podnikateľmi sa chcú poisťovne obrátiť na Ústavný súd SR.

Priemysel sa obáva tiež

Popri NBS sa proti odvodu ozvali aj zamestnávateľské združenia. Varujú, že predraženie poistiek môže negatívne ovplyvniť zamestnanosť a ziskovosť dôležitých sektorov. Popri subdodávateľoch pre automotive priemysel môže spôsobiť zásadné problémy v doprave či stavebnom sektore. Oba sektory sú vysoko konkurenčné s nízkymi maržami, takže prudký nárast cien im môže skomplikovať život.

Nemôžu si pritom dovoliť nemať poistenie – vyžadujú ho buď pravidlá v preprave, alebo obchodní partneri. A nielen tam: nový odvod predraží aj 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa