Boli to koaličné strany, ktoré si v programovom vyhlásení napísali, čo má byť hlavné v slovenskej politike. Smer-SD, SNS, Most-Híd a časť Siete sa zhodli, že je zo všetkého najdôležitejšie, aby „vznikla nová väčšinová dohoda o demokratickom fungovaní republiky a posilnila sa úloha dôveryhodnej politiky v nej“.
Preto tretia Ficova vláda vyhlásením potvrdila, že chce ísť cestou „posilnenia dôvery občanov k demokratickým inštitúciám“. V konflikte, ktorý vznikol kvôli osobe ministra vnútra, premiér Robert Fico a jeho Smer robia opak toho, k čomu sa v programovom vyhlásení zaviazali.
Prezident v správe o stave republiky povedal, že „asi nikto neverí tomu, že niekto prinesie v kufríku v hotovosti dvanásť miliónov eur“. Policajná vyšetrovateľka, ktorá mohla a mala preveriť fakty, postupovala tak, ako by bola jediná, čo uverila rozprávke o miliónoch v hotovosti. A špeciálny prokurátor jej to odobril.
Zdroj: ilustrácia Danglár
Pozrite si všetky Danglárove ilustrácie ku komentárom M. Leška
Keby R. Fico nebol premiérom, tak by najhlasnejšie kričal, že je to absolútny škandál, keď polícia takto vyšetruje človeka, s ktorým minister vnútra uzavrel mimoriadne výhodný obchod. A ani v najmenšom by nepochyboval, že povinnosťou vlády je posilňovať dôveru občanov v inštitúcie štátu, takže minister, ktorý mal a má záujem na tom, aby sa prípad Ladislava Bašternáka nevyšetril, musí z funkcie odísť.
Pretože R. Fico je na svoje nešťastie premiérom, uchýlil sa k tomu, že normálnu a legitímnu požiadavku na odchod Roberta Kaliňáka označuje za „snahu o destabilizáciu a rozvrat Slovenska“, a snahu „za každú cenu destabilizovať a ohroziť slovenské predsedníctvo v Rade Európy“.
Dôkazom toho, že je možné byť vo vláde a zostať pri zdravom rozume, je ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. Podľa nej R. Kaliňák môže zostať iba vtedy, „keď dokáže garantovať, že ľudia budú dôverovať polícii, že kauzy riadne vyšetrí“. Dnešný minister vnútra také niečo garantovať nedokáže, a už vôbec nie v prípadoch, ktoré sa ho osobne týkajú.
Prezident Andrej Kiska to pomenoval úplne presne – ide o to, aby odchodom ministra vláda urobila „obyčajné gesto slušnosti“, ktoré by upokojilo verejnosť, že elementárne zásady civilizovaného vládnutia sa rešpektujú aj na Slovensku.
Namiesto gesta slušnosti si premiér zvolil konfrontáciu. Slovenská spoločnosť – tak ako za čias Vladimíra Mečiara – je hlboko rozdelená. R. Fico po treťom prevzatí moci už nielen slovami, ale aj činmi predviedol, že to, čo je vo vládnom vyhlásení, nemá ani v päte.
V tejto situácii je povinnosťou každej koaličnej strany, každého jej ministra a poslanca, aby znovu zvážili, či naozaj chcú vládnuť spôsobom „na Fica a na Kaliňáka“, ktorý je nerozlíšiteľný od spôsobu „na Mečiara“.