Jaroslav Spišiak sa po roku vo funkcii policajného prezidenta chváli novým hodnotiacim systémom. Policajti sú podľa neho odmeňovaní (a trestaní) v závislosti od toho, ako plnia výkonnostné ciele a ako sa hýbe kriminálna a nehodová štatistika v im zverených oblastiach. Systém, ktorý podľa J. Spišiaka zníži kriminalitu a posilní dôveryhodnosť polície, má však v jej konzervatívnych radoch množstvo oponentov.

Jeden z cieľov nového systému je medziročné zníženie počtu dopravných nehôd o päťtisíc. Polícia zatiaľ tento plán plní na viac ako sto percent. Podobne počet lúpeží. Plán, ktorý znel znížiť ich počet o 200, sa podarilo naplniť za prvý polrok. „Tieto fakty sú len chvályhodné,“ povedal J. Spišiak.

Lenže v skutočnosti sa kriminalita na uliciach môže vyvíjať inak ako v tabuľkách. Dobrým prípadom sú lúpeže. Spomínajú sa prípady, ako policajti manipulujú s kvalifikáciou trestných činov tak, aby sa im to v tabuľkovom systéme odrazilo na vyšších platoch. Ak napríklad hrozí, že sa v niektorom obvode prekročí povolený limit lúpeží, policajti sa ich snažia zapísať napríklad len ako krádež veci, ktorú má obeť pri sebe. Naopak, pre osobné ohodnotenia môže byť niekedy výhodnejšie priestupok vyhodnotiť ako trestný čin. Takisto je výhodnejšie zbierať body na zjavnejšej kriminalite, ako sa venovať napríklad ekonomickým podvodom.