Sága medzi USA a technologickou spoločnosťou Huawei trvá už niekoľko mesiacov. Spojené štáty obviňujú Huawei z krádeží technológií a podozrievajú ho aj zo špionáže pre čínsku vládu. Spoločnosť obvinenia odmieta. Celý spor napokon prepukol až v obchodnú vojnu medzi dvomi najväčšími ekonomikami sveta.
Zaradenie čínskej spoločnosti na čiernu listinu zo strany Spojených štátov predstavoval veľký problém nielen pre technologického giganta, ale aj pre desiatky ďalších firiem, ktoré mali svoj biznis naň nadviazaný. Okrem výrazných prepadov vo finančných ukazovateľoch totiž hrozilo aj hromadné prepúšťanie. Niektoré firmy však časom dostali na obchodovanie s Huaweiom výnimku, ktorá platí na určité obdobie, no môže sa predlžovať.
Ďalšia rana prišla, keď americká vláda opatrenia rozšírila. Nové nariadenie zakazuje dodávanie komponentov pre Huawei firmám, ktoré pri ich výrobe používajú americké technológie alebo softvér. Minister zahraničných vecí USA Mike Pompeo na sociálnej sieti Twitter uviedol, že vláda „zasadila“ spoločnosti Huawei a represívnej čínskej komunistickej strane priamy úder ďalším obmedzením schopnosti získavať americké technológie a ohroziť integritu svetových sietí a súkromné informácie Američanov.
Nový operačný systém je na ceste, Huawei prichádza s vlastnou alternatívou
Podľa najnovších informácií dokončuje pre zmenu svoju vlastnú čiernu listinu aj Čína, kde majú byť zaradené americké technologické firmy. Hovorí sa, že by tam mala byť aj spoločnosť Cisco Systems, ale zatiaľ to vyzerá tak, že finálny zoznam bude predstavený až po novembrových prezidentských voľbách v Spojených štátoch. „Huawei je v týchto dňoch v zložitej situácii. Neustála agresia nás dostala pod značný tlak. Stále sa snažíme odhadnúť konkrétny dosah. Práve teraz je však naším cieľom prežiť,“ povedal pre portál ZDNet Guo Ping, predseda správnej rady spoločnosti.
Problém čipy a polovodiče
Huawei má už dlhšie obdobie problémy hlavne s dodávkami čipov. Na ich výrobu síce používa svoju dcérsku spoločnosť Hi-Silicon, no tá ani zďaleka nedokáže pokryť celkový dopyt. Z toho dôvodu Huawei spolupracoval s taiwanskou firmou TSMC, ktorá však na výrobu používa americké technológie a zákaz obchodovania sa teda vzťahuje aj na ňu. V otázke dodávky čipov sa preto Huawei snažil obrátiť na spoločnosť SMIC, ktorá nedávno získala od čínskej vlády investíciu vo výške 2,2 miliardy dolárov. SMIC je však relatívne malá a v jej silách zatiaľ nie je splniť všetky požiadavky na výrobu čipov. Nájsť firmu, ktorá dokáže splniť požiadavky Huawei bez toho, aby na výrobu používala americké technológie je veľmi ťažké. Podľa odhadov by mali zásoby dôležitých komponentov vystačiť Huaweu približne do polovice budúceho roka. Tento odhad by platil v prípade, ak by nedostal žiadne ďalšie komponenty. Zatiaľ by teda z trhu zmiznúť nemal. Na každého dodávateľa má údajne vytvorený plán B. V súčasnosti ho najviac trápia polovodiče. Táto téma sa však dynamicky vyvíja každým dňom a medzičasom dokonca získal americkú licenciu popredný výrobca čipov Intel, čo znamená, že môže spolupracovať s Huaweiom.
„Na niektoré obmedzenia riešenia máme, niektoré hľadáme a rokujeme. Spoločnosť Huawei chce byť súčasťou ekosystémov svetovej ekonomiky či vývojárskych komunít. Verili sme a veríme v spoluprácu na medzinárodnej úrovni a v ideu, že zdieľaním know-how môžeme profitovať všetci, nielen firmy, ale aj celé odvetvie a zákazníci. Situácia nás však tlačí k tomu, aby sme sa fungujúcich spoluprác vzdávali a išli svojou cestou. Kapacity na to máme, odvahu a odhodlanosť tiež,“ uviedla PR manažérka spoločnosti Huawei Slovensko Ela Dekánková.
Riešením vlastný systém
Nie je žiadnym tajomstvom, že v celom spore ide predovšetkým o politiku. Spoločnosť Huawei je v nej len nástrojom, pričom zároveň patrí medzi niekoľko ďalších firiem, ktorých sa opatrenia dotkli. Aj z toho dôvodu sa čoraz častejšie hovorí o tom, že spoločnosť sa pripravuje na sebestačnosť vo všetkých smeroch. Už dávnejšie totiž predstavila vlastný operačný systém Harmony OS, od ktorého by sa všetko mohlo začať. Podľa interných údajov spoločnosti Huawei by mal byť vývoj Harmony OS z hľadiska používateľa, ale aj backendu na 70 percentách úrovne Androidu. „Harmony OS je zatiaľ veľmi ďaleko od Slovenska a bežných používateľov, no ide o obrovský krok k vlastnému Huawei ekosystému,“ hovorí E. Dekanková.
Od slovenských vývojárov je v gelérii Huawei takmer stovka aplikácií
Dnes až 460 miliónov aktívnych používateľov využíva služby Huawei Mobile Services a 70-tisíc nečínskych aplikácií sa nachádza v App Gallery. Len od slovenských vývojárov je v App Gallery takmer stovka mobilných aplikácií. Navyše ešte tento rok plánuje predstaviť Huawei dva nové smartfóny. Jeden z najvyššieho radu Mate a jeden smartfón zo strednej triedy. Pôjde o ďalšie smartfóny, v ktorých budú absentovať služby Google. Používatelia sa tak nedostanú oficiálnou cestou k aplikáciám ako YouTube, Google Mapy, obchod Play či Google Pay. Tie sú nahrádzané alternatívnymi riešeniami, prípadne sa dajú stiahnuť cez tretie strany, kde však nie je zaručená ich funkcionalita.
Dôležitý líder 5G sietí
V globálnom meradle sa Huaweiu darí. V nedávnych mesiacoch dokonca predbehol Samsung a stal sa svetovou jednotkou v dodávkach smartfónov. Je to však trpké vítazstvo v čase, keď je trh v poklese a aj ďalšie prognózy analytických spoločností potvrdzujú tento vývoj na najbližšie mesiace. Huawei na Slovensku tento trend kopíruje. Čo sa týka znížených predajov, stojí pred otázkou, či to spôsobila koronakríza a smerovanie do ekonomickej recesie alebo reštrikcie od USA.
Globálny súboj o 5G: európske firmy môžu získať na úkor čínskeho Huawei
Huawei je už dávnejšie prítomný aj v mnohých iných oblastiach od cloudu cez siete až po inteligentné domácnosti. Netreba zabúdať ani na fakt, že je svetovým lídrom v oblasti 5G, a tak bude veľmi dôležitým partnerom nielen pre firmy z telekomunikačného prostredia, ale aj pre samotné krajiny. Niektoré z nich už síce pod nátlakom USA oznámili, že technológie Huawei nebudú pri výstavbe 5G sietí používať, stále však sú také, ktoré s tým problém nemajú.
Huawei vlastní až 34 percent kľúčových patentov, ktoré tvoria podstatnú časť 5G technológie. V praxi to znamená len toľko, že ak bude Huawei z väčšiny trhov od budovania 5G odstrihnutý, spoločnosti budú musieť firme platiť nemalé poplatky za využívanie ich technológií.
Vývoj
sporu medzi USA a Huawei
December 2018
Finančná riaditeľka spoločnosti Huawei Meng Wanzhou je na žiadosť USA
zatknutá v Kanade
Február 2019
Americké ministerstvo zahraničných vecí odrádza európske krajiny od
používania Huawei technológií pri budovaní 5G sietí
Máj 2019
USA zakázali americkým technologickým firmám obchodovanie so spoločnosťou
Huawei
Júl 2019
Americké technologické firmy môžu s Huawei obchodovať na základe
licencií
August 2019
Huawei predstavil vlastný operačný systém Harmony OS
September 2019
Čínsky gigant predstavil Mate 30 Pro, prvý smartfón bez Google
služieb
November 2019
Huawei a Samsung zaznamenávajú nárast predajov smartfónov
Máj 2020
Čína pripravuje vlastnú čiernu listinu amerických technologických firiem
September 2020
Huawei predstavil Harmony OS 2.0 a pripravuje prvý smartfón
s týmto systémom