Katar, podľa niektorých štatistík najbohatší štát sveta, opäť žije futbalom. Po nakoniec úspešných majstrovstvách sveta sa teraz v katarskej metropole Dauha koná podujatie len o niečo menšie, majstrovstvá Ázie vo futbale.
Na nábreží mora, odkiaľ je krásny výhľad na mrakodrapové mesto žiariace novotou, je obrovská socha maskota majstrovstiev, na trávnatom pruhu hlavnej ulice pretínajúcej mesto sú v podobe polozapustených mohutných futbalových lôpt všetky účastnícke krajiny, samozrejme, vrátane usporiadateľského Kataru.
V obchodíkoch historickej časti mesta „zrekonštruovanej“ pred niekoľkými desiatkami rokov sa zase predávajú futbalové tričká, vlajky, šály, futbalové lopty, pozlátené trofeje, všetko, na čo si pri futbale spomeniete. Aj na tieto majstrovstvá dorazili zahraniční fanúšikovia, ale rozhodne ich nie je toľko ako pri celosvetových majstrovstvách.
Menšie sú aj bezpečnostné opatrenia, ktoré v nefutbalových častiach mesta vlastne ani necítiť. Len podľa veľmi vysoko mieriacich cenoviek pri futbalových predmetoch sa dá tušiť, že nejde len o nejakú akciu.
Oproti svetovému futbalovému šampionátu sú v krajine oveľa príjemnejšie teploty, pripomínajúce slovenský máj. Tomu zodpovedá aj teplota vody v mori, kde sa kúpe na nemnohých plážach Dauhy len niekoľko odvážlivcov. „Ešte pár týždňov a už tu zase bude horúčava so štyridsiatkami v tieni a s naplno pustenou klimatizáciou. Teraz si to tu užívame,“ hovorí jedna európska diplomatka pôsobiaca v Dauhe.
Sprostredkovateľ mieru
V katarskom hlavnom meste je v posledných mesiacoch rušnejšie ako predtým, a to nielen vďaka futbalu. Kataru sa vďaka uzavretiu dohôd so Saudskou Arábiou podarilo v rámci arabského sveta dostať z izolácie panujúcej roky.
Predovšetkým sa však od jesene stal centrom sprostredkovateľských rokovaní v rámci snáh o obmedzenie následkov konfliktu v Gaze. Paradoxne, vďaka tomu, že pred 7. októbrom bol Katar jedným z hlavných sponzorov hnutia Hamas, vládnuceho dlhé roky v Gaze, a sídlom zahraničného zastúpenia tejto organizácie.
Hamas sa so svojím teroristickým útokom, pri ktorom zahynulo viac než tisíc izraelských civilistov a niekoľko stoviek bolo odvlečených do zajatia, dostal na zoznam jednoznačne teroristických organizácií. Kataru sa však namiesto toho, aby dostal nálepku sponzora terorizmu, podarilo vďaka obratnej diplomacii stať hlavným prostredníkom v rokovaní medzi Izraelom a Hamasom.
Pred Vianocami sa katarským sprostredkovateľom podarilo dohodnúť výmenu pomerne veľkej časti izraelských rukojemníkov, predovšetkým žien a detí, za časovo obmedzené prímerie. A zároveň za zlepšenie pomoci takmer dvom miliónom palestínskych civilistov, ktorí sú uzavretí v kotli bojov v Gaze, vyháňaní zo svojich domovov a trpia aj nedostatočnými dodávkami humanitárnej pomoci, vody a elektriny.
Zatiaľ čo pred Vianocami sa Kataru rokovanie podarilo, v poslednom čase sa nepodarilo na predchádzajúce úspechy nadviazať. Príbuzní izraelských rukojemníkov tlačili na vojnový kabinet Benjamina Netanjahua a izraelský premiér posielal do Kataru správy, že Dauha sa málo snaží. Odpoveďou Kataru bolo, že podobné vyhlásenia len komplikujú už aj tak zložité rokovania.
„Nejde len o rokovania o rukojemníkoch a prímerí. Na konci musí byť plán riešenia palestínskej štátnosti,“ vyjadril sa katarský emir Tamím ibn Hamad Ál Sání pri rokovaní so západnými štátnikmi, ktorí si v Dauhe podávajú kľučky.
Kontrakty na desaťročia
Úloha, ktorú sa Kataru podarilo v poslednom čase hrať, je mimoriadna a svedčí o tom, že štátu s dvoma miliónmi obyvateľov a rozlohou menšej časti Slovenska sa darí plniť poslanie, ktoré by krajina jeho veľkosti sotva mala na medzinárodnej pôde zaujímať.
Je za tým, samozrejme, aj veľa peňazí. Katar má zrejme najväčšie zásoby zemného plynu na svete a je medzi trojkou najväčších vývozcov tejto kľúčovej energetickej suroviny na planéte. Má aj veľké zásoby ropy. Veľká väčšina katarského skvapalneného plynu smeruje do Ázie. Ale vzhľadom na vojnu na Ukrajine a problémy s dodávkami plynu z Ruska sa rýchlo zvyšuje vývoz do Európy, ktorý minulý rok dosiahol štrnásť miliónov ton.
Mohlo by to byť aj viac, Katar plným tempom zvyšuje ťažbu a prejavuje ochotu dodávky do Európy výrazne zvýšiť. Lenže situáciu komplikuje európska Zelená dohoda, ktorá počíta s odklonom od fosílnych palív. Medzi ne Európska komisia počíta podľa svojej schválenej taxonómie aj zemný plyn.
Ten sa však na nátlak niektorých krajín podarilo spolu s jadrovou energetikou zaradiť do akejsi prechodovej medzikategórie, kde sa počíta s ich využívaním rádovo ešte niekoľko desiatok rokov. To zároveň umožnilo Francúzsku a holandskému Shellu uzavrieť prvé nové dlhodobé dohody na dodávky katarského skvapalneného plynu na desaťročia, v prípade Shellu ide o kontrakt na 3,5 milióna ton ročne na nasledujúcich 35 rokov.
Do týchto parametrov chce Katar dostať aj ďalšie veľké kontrakty s Európou. A zdá sa, že Európanom napriek všetkým plánom na uhlíkovú neutralitu a dominanciu obnoviteľných zdrojov nakoniec nič iné neostane.
Len päťdesiat rokov bohatstva
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?