Podstatné je, či spin doktor pracuje pre stranu a jej predsedu alebo predseda pre svojho špecialistu. Lebo keď šéf vo všetkom poslúcha spin radcu, má to svoje následky, aj keď je spin doktorom samotný predseda. Čo je prípad Roberta Fica.
Ukážme si to na príkladoch. Na začiatku decembra 2014 sa vládny Smer-SD dostal do ťažkej defenzívy – stačí spomenúť predražený nákup CT prístroja, odchod troch vysokých funkcionárov strany, nemocničné stravovacie tendre či supervýnosnú eseročku Pavla Pašku. Spin doktor Fico vtedy zariadil, že premiér a predseda strany prišiel s vyhlásením, ktoré sa na niekoľko dní dostalo do centra pozornosti. Oznámil, že z Východu sa „na 70 percent“ blíži „veľký konflikt“, v ktorom „Slovensko bude veľmi, veľmi, veľmi trpieť.“ O tomto vyhlásení R. Fica informovali aj najznámejšie zahraničné médiá. Spin doktorovi Smeru vtedy neprekážalo, že cenou za toto otočenie a odklonenie bude zníženie vierohodnosti premiéra. R. Fico ju bol ochotný zaplatiť, lebo potreboval získať pár dní, aby situácia neeskalovala.
Zdroj: Ilustrácia - Danglár
<strong>Pozrite si všetky Danglárove ilustrácie ku komentárom M. Leška</strong>
V apríli 2015 sa Smer a jeho šéf opäť dostali do defenzívy, lebo postup, akým sa majitelia Váhostavu-SK pokúsili zbaviť svojich dlhov, priviedol vládnu stranu do veľkých ťažkostí. R. Fico ako premiér opäť vykonal, čo si ako hlavný spin doktor partaje vymyslel. Politickú zodpovednosť za to, že Váhostav neplatil dodávateľom, zvalil na bývalého ministra dopravy a dnešného predsedu KDH. Návrhom na odvolanie Jána Figeľa z funkcie podpredsedu parlamentu získal tri dni, lebo odklonil debatu od podstaty veci, ale stratil to, na čom pracoval tri roky. Po druhom príchode k moci chcel prelomiť tradíciu, ktorá charakterizuje Slovensko od osamostatnenia. Doteraz tu nikdy nevznikli koalície zo strán, ktoré v predchádzajúcom funkčnom období pôsobili vo vláde, so stranami, ktoré pôsobili v opozícii. Na Slovensku buď vládnu tí, čo vládli, alebo tí, čo boli v opozícii. Vládno-opozičný mix tu ešte nevznikol a ako sa zdá, nevznikne ani po najbližších voľbách. Spin doktor Fico tak skomplikoval život predsedovi Ficovi.
Jedenásť mesiacov pred voľbami sa konštelácia a rozloženie politických síl začínajú podobať na konšteláciu z roku 2010. Aj vtedy politológovia hovorili o „mečiarizácii“ Smeru, lebo bol rovnako koalične odpudivý. A rovnako ako za Vladimíra Mečiara, aj voľby 2010 boli plebiscitom o osobe jedného politika. Keď sa taký plebiscit konal naposledy (v roku 2014 pri prezidentských voľbách), R. Fico ho prehral s rozdielom dvadsiatich percent.
Autor pracuje v Nadácii Zastavme korupciu.