Od januára začnú finančné spoločnosti zbierať dáta o klientoch, ktoré si počas roka 2017 majú začať vymieňať štáty únie navzájom. Ktorých klientov budú monitorovať?
Účelom bude zisťovanie daňovej rezidencie klienta. Finančné inštitúcie budú musieť reportovať dáta tak o existujúcich klientoch, s ktorými uzatvorili zmluvu do 31. decembra 2015, ako aj o nových klientoch s obchodným vzťahom od 1. januára 2016. Regulácia stanovuje osobitné postupy zisťovania daňovej rezidencie nových klientov a osobitné pre existujúcich klientov.
Nehrozí, že si do januára 2016 špekulatívnejší klienti bankové účty presunú viac na východ – do štátov ako Hongkong, Singapur, Seychely?
Takémuto typu špekulácií sa, samozrejme, nedá zabrániť. Avšak, vzhľadom na to, že do výmeny údajov sa k dnešnému dňu plánuje zapojiť 93 štátov vrátane väčšiny popredných finančných centier, špekulanti to s výberom „diskrétnej“ jurisdikcie budú mať ťažšie. Všetky štáty vymenované v otázke vyjadrili svoj prísľub uplatňovať CRS (Common Reporting Stadard, štandard výmeny údajov, pozn. TREND) a zoznam sa má ešte rozširovať. Samozrejme, existuje stále veľa štátov, ktoré sú zatiaľ pre daňových podvodníkov z hľadiska anonymity relatívne bezpečné. No treba pri nich zvážiť aj aspekty ako dôveryhodnosť finančných inštitúcií, miera ponúkaných výnosov, vymožiteľnosť práva a stabilita politickej situácie.
Z akých štandardov sa vychádzalo?
OECD predstavila v júli 2014 takzvaný Štandard pre automatickú výmenu informácií v daňovej oblasti a jeho nosnú časť CRS. K dnešnému dňu k nemu pristúpilo 52 krajín, okrem štátov únie aj napríklad Britské Panenské ostrovy, Kajmanie ostrovy, Guernsey, Jersey, Švajčiarsko a Lichtenštajnsko. Do konca roka 2015 musia štáty prijať legislatívu, aby ich finančné inštitúcie zisťovali daňovú rezidenciu, a každoročne definované údaje o svojich klientoch hlásiť lokálnemu orgánu štátnej správy, ktorý si ich bude vymieňať s partnerskými štátmi. Únia v smernici z 9. decembra 2014 prakticky kompletne prevzala štandard OECD. V praxi to znamená, že finančné inštitúcie budú od 1. januára 2016 zisťovať daňovú rezidenciu svojich klientov podľa predpísaných postupov a od roku 2017 každoročne hlásiť zistené dáta štátnemu orgánu. Ročný odklad dostalo Rakúsko.
Podobné údaje požaduje aj americký zákon FATCA. Čo bolo dôvodom jeho prijatia?
FATCA – Foreign Account Tax Compliance Act je právny predpis USA z marca 2010, ktorý má zabrániť americkým daňovým poplatníkom páchať daňové úniky schovávaním prostriedkov v neamerických bankách. Tento predpis je účinný od júla 2014. Podľa odhadov žije mimo USA približne 7,6 milióna amerických občanov, avšak finančné dáta o mimoamerických účtoch vyplňuje len zlomok z nich, za rok 2012 to bolo len 807-tisíc.