Druhou veľkou výhodou pre našinca je aj to, že hoci sa Réunion nachádza na južnej pologuli, je to prakticky stále Európska únia. Na začiatok malé upozornenie. Ak je vaša predstava o ideálnej dovolenke stredisko s vlastnou plážou a vylihovanie pod slnečníkom s mojitom v jednej ruke a knihou v druhej, radšej si vyberte inú destináciu. Drobný ostrov je totiž raj pre turistov, ktorí neobsedia a majú v sebe trochu ducha Indiana Jonesa.

Sopky, džungle a žraloky: Kde nájdete najexotickejšiu časť EÚ

Východ slnka na vrchu Le Maïdo Zdroj: Marián Biel

Jedna výhoda za druhou

Takže kde to teda je a prečo to je Európska únia? Ostrov Réunion leží asi 800 kilometrov východne od Madagaskaru a zaberá plochu len zhruba 2 500 štvorcových kilometrov. Teda len trochu viac ako Bratislavský kraj, ale s viac obyvateľmi. Konkrétne okolo 850-tisíc. Prípadne sa na vysvetlenie v diskusiách s kolegami ako orientačný bod môže ešte použiť známejší Maurícius asi sto kilometrov severovýchodne. Alebo jednoducho tisíc kilometrov pod Seychelami.

Sopky, džungle a žraloky: Kde nájdete najexotickejšiu časť EÚ

Masion Filio – koloniálna vila uprostred džungle Zdroj: Marián Biel

Vulkanický ostrov najprv kolonizovali Portugalci a neskôr to ešte pod názvom Bourbon bola tri storočia francúzska kolónia. Po druhej svetovej vojne sa Réunion stal francúzskym zámorským departmentom. Je to oficiálne francúzske územie, a teda súčasť Európskej únie.

S tým idú ruka v ruke ďalšie praktické veci, ktoré slovenský turista ocení. Platí sa eurom, nie sú nutné žiadne víza a je to oblasť, kde tiež platí čerstvé nariadenie EÚ o hlasovom a dátovom roamingu. Telefonovanie alebo míňanie dát stojí rovnako v St. Denis, hlavnom meste Réunionu, ako niekde v Prešove. Bavíme sa tu o krajine vzdialenej 8 500 kilometrov od Slovenska.

Hoci ide o exotické miesto, hlavne v prímorských oblastiach si človek pripadá ako na Francúzskej riviére. S kompletnou vybavenosťou a sieťami. A tiež výborným stavom ciest. Minimálne hlavných ťahov a ciest v mestských oblastiach. V neposlednom rade ešte je tu ešte jedna výhoda. Nie je potrebné pripraviť sa pred cestou na nejaké exotické choroby alebo riešiť akékoľvek očkovania. Jednoducho kus Francúzska. Len uprostred Indického oceánu.

Sopky, džungle a žraloky: Kde nájdete najexotickejšiu časť EÚ

Bassin de Cormorans Zdroj: Marián Biel

Samozrejme, táto 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa