Veľkosť displeja – 6,44 palca – je určujúcim parametrom Xperia Z Ultra. Veď napríklad iPhone 5S má štvorpalcový displej, androidy sa zväčša zmestia do piatich palcov. A tablety sa oficiálne sa začínajú na siedmich. Parametre Ultry preto ľudia vnímajú aj v druhom slede, hoci patria k tým najvýkonnejším na trhu.

Mobil so šírkou vyše deväť centimetrov (a výškou takmer osemnásť centimetrov) nie je stavaný na ovládanie jednou rukou. No tablet to takisto nie je: menu a v podstate všetky funkcie má smartfónové. Napriek rozmerom sa Ultra vie zmestiť aj do predného vrecka nohavíc.

Mobilite pomáha hrúbka zariadenia, necelých sedem milimetrov: Ultra je najväčší a zároveň jeden z najtenších smartfónov na trhu. Hmotnosť (212 gramov) sa zdá v norme: predsa len, ide o riadny kus skla v plaste, spojených jedným kusom hliníka. Dielenské spracovanie je luxusné. Ultra je vodeodolná, čo je pri mobiloch Sony bežné, no v brandži je to stále unikátna vlastnosť.

Xperia Z Ultra ideálne funguje v kombinácii s doplnkovým príslušenstvom Sony. Napríklad bluetoothové handsfree (SBH52) s oledovým displejom možno potom používať ako klasickým mobil. Alebo inteligentné hodinky SmartWatch 2: netreba pri každom pípnutí vyberať veľkú placku, stačí sa pozrieť na zápästie a obsah došlej esemesky alebo e-mailu už nie je záhada. Pravda, nákup príslušenstva odľahčí peňaženky o ďalšie dve stovky.

No aj bez neho sa na Ultru dá zvyknúť. Najmä ak ide o používateľa, ktorý naplno využíva možnosti smartfónov: pravidelne pracuje s e-mailom, surfuje po webe, hrá hry, pozerá videá či necháva sa navigovať. Pričom samotné telefonovanie preňho až také dôležité nie je. Nie žeby sa s Ultrou nedalo volať, len sa treba obrniť voči „chápavým“ pohľadom okoloidúcich.

Dizajnovo Ultra neprekvapuje, ide o takmer totožné, hoci prerastené dvojča Xperie Z1. Slabším miestom je výkon a umiestnenie reproduktora v dolnom pravom roku (rovnako ako v Xperii Z). Na filmy a hudbu sú preto slúchadlá omnoho lepšou voľbou.

Nepochopiteľné tiež je, že pri objektíve osemmegapixlového fotoaparátu chýba ledkový blesk. Výrobcom deklarované tvrdenie, že snímač Exmpor RS zvláda aj horšie svetelné podmienky, platí len po určitú hranicu.

Na druhej strane, fotografie z Ultry sú vcelku kvalitné, hoci za obrázkami z Xperie Z a najmä Z1 máličko zaostávajú. Opäť, zlepšiť to môže Sony príslušenstvo, externý objektív s vlastným snímačom (QX10 alebo QX100), ale znova za cenu ďalších stoviek eur.

Sony Xperia Z Ultra: Unikátny obor

Väčšina pochybností vybledne po zapnutí displeja. Aj keď Sony použila rovnaké technológie ako pri Xperii Z1 (Triluminos a X-reality), pri tomto obrovi je výsledok najlepší. Pozorovacie uhly sú fajn, farby sú presné a živé: jednoducho, najlepší mobil pre fotografie, videá a hry. Vďaka veľkosti sa hodí aj na čítanie dokumentov a kníh.

So štvorjadrovým procesorom Snapdragon 800 a dvoma gigabajtmi operačnej pamäte je o výkon postarané. Subjektívne je Ultra aktuálne najlepšie optimalizovaný a najvýkonnejší mobil Sony (dokazujú to aj viaceré benchmarky).

Batéria je tenučká, no aspoň rozmerná. Na jedno nabitie vydrží s prehľadom celý aktívny pracovný deň. Funkcia Stamina z nej vyžmýka ďalších pár hodín. Xperia Z Ultra sa predáva za 630 eur.

Záverečné hodnotenie: Nepraktický mobil, ale perfektný smartfón. Bez praktického príslušenstva je Sony Xperia Ultra Z určená najmä pre tých, ktorí majú smartfón viac na očiach ako pri uchu.

Sony Xperia Z Ultra v kocke

plusy

mínusy

spracovanie a vodeodolnosť

praktická na bežné nosenie iba s príslušenstvom

výdrž batérie

chýbajúci blesk

vysoký výkon

nevhodne umiestnený reproduktor

kvalita displeja

veľkosť displeja

veľkosť displeja

Zariadenie zapožičala Sony.

Prečítajte si aj naše ďalšie recenzie:

Alebo si vyberte zo zoznamu všetkých našich hardvérových recenzií.