Do stavu, keď môžeme hovoriť o únose štátu, sme sa postupne prepracovali. S našimi právnymi normami by krajiny v západnej Európe normálne fungovali, ak by do kľúčových pozícií v inštitúciách ako polícia, prokuratúra a súdy boli vybratí odvážni ľudia  s morálnymi hodnotami, hovorí jedna zo signatárok iniciatívy Štrngáme za zmenu Zuzana Čaputová.

V akom stave je Slovensko 26 rokov od zmeny režimu z hľadiska právneho štátu?

Napriek tomu, že máme dôvod byť nespokojní, si myslím, že sa ten stav postupne zlepšuje. O práva a pozície občanov, o ktoré sme museli bojovať pred desiatimi rokmi, dnes bojovať už nemusíme. Mám na mysli najmä správne konania a prípady, keď zastupujeme ľudí pred súdom. Stretávame sa s väčšou mierou kvalifikovanosti a s menšou mierou hrubozrnosti z hľadiska prístupu moci než pred desiatimi rokmi. Toto mi dodáva mierny optimizmus. Otázka však je, či sa mocenská ambícia nestala len sofistikovanejšou, alebo ide o skutočný pokrok v prospech ľudí a ich práv.

A odpoveď je?

Odpoveď ešte nemám a hľadám ju. Z hľadiska vymožiteľnosti práva je to tisíckrát opakovaná veta, že ťaháme za kratší koniec. Pravdepodobne stále platí aj aj. Miera hrubosti moci voči ľuďom sa zmenšila a zároveň platí, že moc má sofistikovanejšie prejavy.

V poslednom čase sa začína na Slovensku udomácňovať výraz „únos štátu“. Kto uniesol slovenský štát?

Jednou z definícií tohto pojmu je, že vykonávanie verejnej moci sa nerealizuje tými, ktorým bola zverená, teda politikmi, ale niekým iným v pozadí. Už z definície vyplýva, že ide o oligarchizáciu spoločnosti. Čiže politici nekonajú v službe verejnosti, v službe občanom, ktorí im tú moc zverili, ale v službe istým záujmovým skupinám. Tam možno hľadať aj odpoveď, kto uniesol slovenský štát.

Aký podiel na únose štátu má vláda Smeru?

Myslím si, že zásadný. Už len keď zoberieme do úvahy jednoduché fakty bez politických prifarbení, keďže má zásadný vplyv na výkon moci, a to najdlhšie.

Definícia únosu štátu, ako ste spomínali, hovorí, že politici neslúžia ľuďom, ale oligarchom a ich záujmom. Že vlastne politici sú akosi do počtu. Nie je únosom štátu tiež stav, keď sa politici svojimi vlastnými silami snažia ovládnuť zložky štátu pre svoje vlastné záujmy?

Bez účasti politikov by sa únos štátu nemohol realizovať. A spoluúčasť nepochybne znamená aj spoločnú motiváciu. Čiže ten výklad by sme nemali vnímať tak, že politici sú len akýmsi nástrojom, nevinným prostriedkom, ale sú aktívnym spoluhráčom. Vrátane všetkých benefitov, ktoré z toho plynú.

Strana Smer bola jediná, ktorá nijakým spôsobom nereflektovala na vašu iniciatívu Štrngám za zmenu (iniciatíva neziskových organizácii, ktorá prichádza s konkrétnymi riešeniami, ako sa priblížiť právnemu štátu, pozn. TREND). Ako ste s nimi komunikovali?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa