Spolu s kolegyňou, sociologičkou Oľgou Gyarfášovou robili výskum Brain drain 2014, kde skúmali kto sú ľudia, ktorí migrujú za vzdelaním. Pýtali sa rodičov, ktorých deti skončili školu v cudzine.
Prečo študenti odchádzajú do cudziny, čo uvádzajú ako hlavné dôvody?
Najčastejšie uvádzali vyššiu kvalitu vzdelania v zahraničí. Menšinová skupina vravela, že išla študovať von, napríklad do Česka, lebo na Slovensku neotvárali odbor, ktorý hľadali, alebo sa na slovenskú univerzitu nedostali a bolo to pre nich východisko z núdze.
Ten hlavný argument – teda kvalita – sa dá považovať za relevantný, keďže naše vysoké školy sa vo svetových rebríčkoch neumiestňujú na popredných priečkach.
Znie to logicky. Ale keď sa pozriete na Českú republiku, väčšina Slovákov neštuduje na Univerzite Karlovej, ktorá je jediná z českých škôl v prvej päťstovke Šanghajského rebríčka. Z českých škôl študujú najčastejšie na Masarykovej univerzite, ktorá sa v rôznych hodnoteniach umiestňuje niekde mierne nad Univerzitou Komenského.
Čiže naše školy majú horšiu povesť, ako si zaslúžia?
Veľkú úlohu zohráva zlý imidž našich vysokých škôl. A veľa ľudí si tiež myslí, že diplom zo zahraničia, hoci len z ČR, ich môže odlíšiť na pracovnom trhu. Je to dosť podobné ako inde na Západe. Keď britskí autori analyzovali, prečo Briti odchádzajú na zahraničné univerzity, pomenovali to ako snahu britskej strednej triedy odlíšiť sa prestížnejším zahraničným titulom.
Keď vravíte, že motivácia je aj istá výhoda na domácom pracovnom trhu, koľko z uchádzačov sa chce vrátiť na Slovensko?
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?