Jeho vyzývateľ a šéf Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Heinz-Christian Strache pripravil proti nemu program, ktorý označoval za podklad pre „Októbrovú revolúciu“ v rakúskej metropole. Mal rozbiť mocenský monopol, ktorý si socialisti udržiavajú sami alebo s koaličnými partnermi neprestajne po sedem desaťročí. Nerozbil, pretože kampaň zúžil len na vyvolávanie strachu pred „inváziou migrantov“ a to mu na výhru v kozmopolitnom veľkomeste nestačilo.

Čo prekáža slobodným

Aj tak však nedeľňajšie voľby do stočlenného krajinského snemu vyvolávali značnú pozornosť širokej verejnosti. Utečenecká tematika hýbe tento rok celým svetom a Rakúsko sa dosiaľ tešilo povesti idylickej neutrálnej krajiny, ktorá ochotne prichyľuje migrantov pred vojnovými hrôzami a prenasledovaním.

Slobodná strana Rakúska H.-Ch. Stracheho zastupuje na rakúskej politickej scéne občanov, ktorí odmietajú prisťahovaleckú politiku štátu. Na tejto názorovej parkete mala počas troch desaťročí striedavé úspechy. V ostatných rokoch ale posilňuje na spolkovej i regionálnej úrovni vďaka programovej stratégii upriamovania pozornosti voličov na nárast podielu cudzincov v zložení obyvateľov alpskej republiky.

Slobodní pranierovali „osoby z cudzieho prostredia“ zveličovaním ich účasti a podielu na trestnej činnosti. Prisudzovali im i hriechy ako zneužívanie pohostinnosti a sociálneho systému Rakúska. Kritiku obracali aj na Slovákov a iných prisťahovalcov z nových členských štátov únie.

Najviac politicky profitovali z neistôt, ktoré v radových Rakúšanoch vyvolávala transformácia krajiny na multikultúrnu spoločnosť. Slobodní bodovali u tej časti rakúskej spoločnosti, ktorá sa sťažovala na „multikulti“ ako na štátnu doktrínu. Tá povzbudzovala cudzincov k tomu, aby sa prestali prispôsobovať hostiteľskej krajine a, naopak, žiadali od nej, aby sa prispôsobovala im.

Spoločenské debaty, ktoré prebiehali aj v susednom Nemecku, Švajčiarsku a Taliansku o miere kladenia nárokov na asimiláciu prisťahovalcov, predovšetkým moslimských, však tento rok utíchli pod váhou masovej migrácie do Európy 2015. Státisíce utečencov zatisli Rakúsko do postavenia tranzitnej krajiny pozdĺž takzvanej balkánskej migračnej trasy do Nemecka.

Rakúski slobodní považujú asimiláciu desiatok tisíc moslimských migrantov, ktorí tento rok požiadajú o azyl v krajine, za nemožnú. Z toho im vyplýva, že Rakúsko čaká islamizácia a pokúšajú sa politicky podchytiť nespokojných a ustráchaných voličov.

Aj víťaz má slabiny

Agitovanie za ochranu kresťanských a národných tradícií zoči-voči hroziacej islamizácii vyniesol FPÖ tento rok výrazné zisky už v troch krajinských voľbách. V Štajersku, Burgenlande a minulý mesiac v Hornom Rakúsku. Tam sa umiestnili s vyše tridsiatimi percentami hlasov ako druhí za víťaznými Ľudovcami (ÖVP).

Čo je dôležitejšie, prevalcovali tam sociálnych demokratov a zahnali ich dva týždne pred krajinskými voľbami vo Viedni do defenzívy. H.-Ch. Strache začal v prieskumoch verejnej mienky dobiehať viedenského primátora M. Häupla. Ten si sadol do primátorského kresla v novembri 1994 a odvtedy neokúsil trpkosť prehry. Ambiciózny šéf slobodných s ním rozpútal duel o viedenskú radnicu s odhodlaním dobyť túto odvekú baštu červených.

Socialisti odvrátili „Októbrovú revolúciu“ slobodných

Šéf Slobodnej strany Rakúska Heinz-Christian Strache. Zdroj: Profimedia.cz

Mohol si zvoliť viacero podôb vedenia súťaže o dôveru voličov. Keby sa napríklad sústredil na kampaň za

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa