No zdá sa, že chybu s najnepríjemnejším dosahom robí I. Varga až teraz vo svojej farmaceutickej fabrike Biotika. Kľúčový zamestnávateľ regiónu okolo Slovenskej Ľupče, ktorý je navyše už dlhé roky aj lídrom tuzemských biotechnológií, totiž po dlhých rokoch prosperity vlani začal strácať kľúčových odberateľov, musel prepúšťať a padli mu aj zisky. A to všetko v takom rozsahu, že časom sa podnik môže dostať až do existenčných problémov.
I. Varga ani manažment Biotiky o tom, čo je za jej zhoršením ani o tom, ako sa ju budú snažiť vrátiť do pokojnejších vôd, hovoriť nechcú.
No hospodárske výkazy firmy naznačujú, že za všetkým môže byť to, že jej skoršie vysoké zisky majitelia na čele s I. Vargom v oveľa väčšej miere využívali na robustné vyplácanie dividend ako na modernizovanie a vylepšovanie samotnej firmy, aby mohla byť pre svojich klientov stále atraktívna.
Líder privatizácie výroby liekov
Zdá sa, že v súčasnosti takmer 64-ročný I. Varga už nemá taký čuch na rozvoj domácej farmácie ako trebárs v skorších rokoch okolo prelomu milénia. Tento absolvent chemicko-technologickej fakulty bol síce najsilnejším mužom mečiarovskej privatizácie tuzemskej výroby liekov, keď sa počas nej dostal ku kontrolným balíkom akcií takmer všetkých kľúčových domácich výrobcov liekov. No zároveň ich tento skúsený farmaceut v tom čase dokázal aj ďalej rozvíjať či vedel pre ne nájsť aspoň nových perspektívnych investorov.
Hlohoveckú Slovakofarmu, v ktorej pracoval už od školy a dotiahol to až na post šéfa pre vedu a výskum, spolu s ďalšími spoluvlastníkmi predal americkému investičnému fondu Warburg Pincus. Medzitým sa v nej vystriedali viacerí ďalší investori. No podnik dodnes zostal najväčším výrobcom liekov v krajine.
Podobne zhodnotil I. Varga aj ďalšie sprivatizované aktívum. Aj jeho bývalý modranský Výskumný ústav liečiv v súčasnosti funguje pod krídlami nemeckých farmaceutov z firmy Hameln.
Kus roboty z minulosti
No zrejme najväčší kus práce I. Varga odviedol okolo prelomu milénia práve v Biotike, v ktorej je dodnes najsilnejším akcionárom. Už koncom 90. rokov totiž tohto tradičného výrobcu penicilínov dotlačili ich lacnejší ázijskí producenti takmer do krachu. Vďaka lacnejším ľuďom i mäkším ekologickým normám stlačili Ázijci ich cenu len na zhruba tretinu. Hlavne preto za roky 1997 až 2000 Biotika vykázala vysokú sumárnu stratu až 16 miliónov eur.
I. Varga i ďalší vlastníci Biotiky to však vtedy nevzdali a rozbehli jej ozdravovanie. Aj za pomoci nových spoluvlastníkov – finančníkov z holandskej firmy Middle Europe Investment. Spolu dokázali zneisteným úverujúcim bankám Biotiky vrátiť až vyše 15 miliónov eur. A v podniku skoncovali aj s prezamestnanosťou. Musela z neho odísť vyše tisícka ľudí. No vďaka tomu sa zachovala práca aspoň pre zostávajúcu poltisícku. Na čelo Biotiky akcionári získali Emila Drličku, ktorý dakedy šéfoval zahraničnému obchodu JZD Agrokombinát Slušovice – výkladnej skrini bývalého socialistického družstevníctva.
Najdôležitejšie ale bolo, že Biotiku vtedy dokázali vďaka jej tradične silnému vývoju nasmerovať na nové perspektívnejšie výroby. Penicilíny doplnili aj rôzne menej opozerané iné liekové suroviny, humánné aminokyseliny či rôzne biotechnologické prímesi do potravín. Na ne získal podnik viacero nových klientov, medzi ktorými vyčnievala hlavne švajčiarska Lonza a nemecký Wacker.
Obdobie vysokých ziskov z nových špecifickejších výrob sa v ľupčianskom podniku začalo paradoxne od roku 2008, keď mnohé iné firmy z rôznych odvetví zasiahla finančná kríza. Čistý zisk Biotiky s ročnými tržbami na úrovni okolo 36 miliónov eur odvtedy neklesol pod dva a pol milióna eur. Naopak, často vyskočil ešte výrazne vyššie.
Ľupčiansky boj s aids sa skončil
No výročná správa Biotiky za vlaňajší rok ukazuje, že sa jej bohaté roky prerušili. Tržby jej spadli z 38 na 24 miliónov eur, zisk sa po dlhých ôsmich rokoch zosunul pod jeden milión eur. Zatiaľ čo predvlani ešte zarobila vyše štyri a štvrť milióna, vlani už len 915-tisíc eur. To všetko sa stalo po tom, čo Biotika nedokázala
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?