Potom prišla dvojmiliónová kauza Bašternák a priame biznis prepojenie na oboch menovaných. Dokonca na premiéra, bývajúceho v byte Ladislava Bašternáka, ktorý využitím účinnej ľútosti de facto priznal daňové podvody.
Je koniec februára, súčasnosť. Po šokujúcej vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice sa odhaľujú ďalšie nové neuveriteľné prípady, na ktorých pracoval a ktoré ilustrujú, ako štátne peniaze smerovali k talianskym poľnohospodárom na východnom Slovensku s väzbami na taliansku mafiu. Prepojenie na premiéra cez štátnu radkyňu Máriu Troškovú, vysokopostaveného politika Smeru-SD Viliama Jasaňa a ich ďalších kolegov je už nespochybniteľné.
A potom vystúpi elitný prokurátor Vasiľ Špirko s prípadom, kde opäť figurujú Robo a Jano. Len v opísanom prípade k nim mali smerovať státisíce eur zo štátnych zákaziek. Kruh sa uzatvára, pod tlakom verejnosti minister vnútra ohlasuje podobne ako Ján Počiatek ústup.
Pri svojej rezignácii uviedol, že ide o jeho slobodné rozhodnutie. Mohol to povedať, pretože teraz si už jeho odchod strana Smer-SD a oligarchovia za ňou mohli dovoliť. Medzičasom stihli urobiť také personálne zmeny a úpravy vnútorných pravidiel v polícii, u daňových kriminalistov a na iných kľúčových úradoch štátu, že „len“ odchod ministra vnútra by už v súčasnosti žiadnu zmenu nepriniesol.
Koalícia zatiaľ urobila len malú rošádu na veľkej šachovnici
Práve preto výmena iba na tomto jednom poste nestačí. Uvedomili si to desaťtisíce Slovákov doma, ale aj v zahraničí, ktorí vychádzajú opakovane protestovať do ulíc. A (našťastie) aj niektorí politici, u ktorých sme to možno už ani nečakali. Črtajú sa predčasné voľby, hoci zatiaľ s veľmi nejasnými kontúrami.
Ale nebuďme naivní. Nemožno čakať, že sa spraví hrubá čiara a slovenská politika bude zrazu čistá a transparentná. Najhoršie by bolo uspokojiť sa s malou rošádou na veľkej šachovnici.