Veľká česká trojkauza (pôsobenie zločineckej skupiny kmotrov, zneužívanie vojenskej tajnej služby, politické poskytovanie a prijímanie úplatku) je taká dynamická, že komentár nemôže stíhať jej aktuálny vývoj. No táto megakauza vyplavila i spor, ktorý bude ešte dlho živý, a nielen v Česku.

Vlani na jeseň skupina rebelov vo vládnej ODS nechcela hlasovať za kľúčový vládny návrh. Po sneme strany, ktorý poslancom „prikázal“, že majú podporiť vládu Petra Nečasa, sa traja rebeli vzdali mandátu. Ako polícia zistila, vzdali sa ho preto, lebo český premiér dal prostredníctvom svojich ľudí „trom poslancom sľub, že im poskytne úplatok formou významných postov“. Všetci traja potom dostali výnosné miesta v pološtátnych podnikoch – dvaja ich obsadili sami, tretí ho prepustil priateľovi. Po zverejnení tohto príbehu sa rozpútal spor o jeho výklad.

Premiér Nečas vyhlásil, že polícia ho kriminalizuje za niečo, čo je „štandardnou súčasťou politiky“. Podľa neho nie je prípustné stíhať politikov za politickú dohodu či politický deal. Podporil ho v tom aj koaličný partner Miroslav Kalousek, ktorý obvinil políciu, že robí z politiky trestný čin. Podobné názory zazneli aj od niektorých politológov či komentátorov. Vraj ak sa bude kriminalizovať takéto konanie, môžeme rovno zrušiť politiku, lebo tá vždy bola a bude „svojím spôsobom obchodovaním“.

Sme v inej galaxii

Ďalšie Danglárove kresby nájdete v galérii

Faktom je, že deal, ktorý urobil P. Nečas s poslancami, nie je v českých a slovenských pomeroch nič výnimočné. Otázka znie, či to, že ide o bežnú prax, stačí na jej dekriminalizáciu. Predstava, že ak niečo robia všetci, tak to nemôže byť trestné, je scestná. Zákon hovorí, že úplatkom nie je len prijatie peňazí, ale aj prijatie iného „plnenia“, čiže aj prijatie funkcie. Z toho, že politici môžu rozhodovať o verejných zdrojoch, vonkoncom nevyplýva, že si za ne môžu kupovať aj zmenu politického postoja vo svoj prospech. Okolnosť, že úplatok dal politik politikovi, nemení úplatok na legálny čin. Klobúk dole pred českou políciou a štátnym zastupiteľstvom, že konajú podľa zákona a nie podľa doterajšej prašivej praxe.

Medzi nami, viete si predstaviť, že by slovenský špecializovaný útvar vyšetroval zločinecké pôsobenie skupiny straníckych sponzorov, že by policajný prezident spolu s ministrom vnútra umožnili raziu na úrade vlády? Ak si to predstaviť neviete, tak máte aspoň približnú predstavu o tom, koľko svetelných rokov nás v tejto chvíli delí od Česka.

Ilustrácia - Danglár