Pacient upadol do bezvedomia a tak- zvaný holter, ktorý má na tele, vydal signál mobilnému telefónu. Ten privolal sanitku, v ktorej mu poskytli základné ošetrenie. Kým ho viezli, údaje o jeho zdravotnom stave si už v nemocnici pozeral lekár na tablete. Neskôr si ich premietli aj na veľkoplošnej obrazovke priamo pri posteli pacienta a na diaľku odkonzultovali s kolegami z Maďarska. Aj vďaka tomu mohol byť pacient vyliečený rýchlejšie.
Toto nie je žiadna science-fiction, ale telemedicína. Vývoj moderných technológií si pomaly hľadá uplatnenie aj v slovenskom zdravotníctve. Hoci zaviesť telemedicínu do praxe si štát dal za cieľ už dávnejšie, prácu za neho zatiaľ robia súkromné firmy či lekári nadšenci. Už niekoľko rokov vyvíjajú technologické pomôcky, ktoré môžu nielen ušetriť verejné zdroje, ale v prvom rade pomôcť lepšie a rýchlejšie liečiť pacientov. Niektoré zlepšovacie nápady už v nemocniciach používajú, iné sú práve teraz v testovaní.
Mobil nielen na telefonovanie
Príkladom je spoločnosť Anext, ktorá sa spoločne s ďalšími partnermi podieľa na založení Centra výskumu závažných ochorení a ich komplikácií. V pilotnej časti tohto projektu spolu so Slovenskou technickou univerzitou v Bratislave vyvinuli spôsob, ako na diaľku monitorovať a kontrolovať diabetikov. Štyristo pacientov a dvadsať diabetologických ambulancií to momentálne testuje. Diabetici dostali súpravu s tlakomerom, glukomerom, k tomu mobilný telefón, dátový program i spotrebný materiál na obdobie pozorovania. Ich úlohou je robiť si niekoľkokrát počas dňa merania, pričom namerané hodnoty sa posielajú do výskumného centra.
„Glukomer a tlakomer sme spojili s denníkom diabetika, ktorý je uložený v mobilnom telefóne. Údaje doň sa z týchto prístrojov prenášajú cez Bluetooth automaticky po vykonaní merania pacientom, následne sa odošlú na server, kde sa vyhodnocujú. S takto spracovanými a anonymizovanými dátami potom pracujú výskumné tímy,“ opisuje generálny riaditeľ Anextu Jozef Chamraz.
Vďaka týmto informáciám môžu odborníci skúmať súvislosti medzi správaním pacientov a vývojom ich ochorenia, ale aj nastavovať optimálnu liečbu pre rôzne typy diabetikov. Pacienti zase môžu na základe svojich štatistík konzultovať svoj zdravotný stav s ošetrujúcim diabetológom, ktorý má rovnako prístup k údajom diabetika 24 hodín denne. Zmyslom tejto technológie podľa J. Chamraza nie je nahradiť lekárov, ale pomôcť im.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?