Popravde, v posledných rokoch výrobcovia začali dodržiavať nepísané pravidlo, že aj keď oficiálne predstavia novú generáciu špičkového high-endového mobilu, vlajkovej lode celého portfólia, každý rok, viditeľnejšia zmena sa objaví skôr raz za dva roky.
Možno sa za to dá ďakovať Applu, ktorý pred štyrmi rokmi začal uvádzať nový iPhone len každý párny rok. V tie nepárne prichádza jemne vylepšený iPhone s prídavkom S. Samsung, HTC, Sony či LG majú inú filozofiu pomenovaní, ale výsledok je rovnaký. Inými slovami, Moorov zákon, ktorý hovorí, že každé dva roky sa výkon zdvojnásobuje a cena ostáva rovnaká. V kalendári svieti párny rok, ako to teda vyzerá s najnovšími vlajkovými loďami?
Parametre najvybavenejších smartfónov sa oproti vlaňajšku zlepšili, to sa nedá poprieť. Otázna je intenzita tejto zmeny. Rozozná bežný používateľ, či sa aplikácia spustí za štvrtinu sekundy alebo za pol sekundy? Či má fotografia osem alebo trinásť megapixlov? Často je to skôr o psychologickom uspokojení používateľa, že vo vrecku nosí to najlepšie.
Výkon v smartfónoch má pod palcom už tretí rok takmer výhradne firma Qualcomm a jej rad procesorov Snapdragon. Oproti vlaňajšiemu top modelu Snapdragon 800 je tohtoročný 801 len o niečo výkonnejší. Väčšie zmeny sa čakajú až v druhom polroku. To sa má s veľkou pompou vrátiť aj Tegra od Nvidie s novou technológiou, ktorá výkon mobilu nielen obrazne, ale aj merateľne priblíži k lacnejším notebookom. Tak či onak, výkon je pre 99 percent používateľov len nepodstatný nápis v letákoch.
Smartfóny najvyššej triedy
Veľa sa hovorilo o veľkostiach. Od vlaňajška ostáva stále aktuálna veľkosť vlajkových lodí približne päť palcov. S touto veľkosťou sa treba zmieriť. Jedinou výnimkou je Xperia Z1 Compact, ktorá má parametre vlajkovej lode, ale displej sa zmenšil na 4,3 palca (TREND 13/2014). Aj vlaňajší HTC One sa zo 4,7 palca zväčšil na rovných päť palcov. Čakalo sa, že výrobcovia zmenia celkové rozmery, že väčší displej bude v menšom smartfóne. Zatiaľ sa tak nestalo.
Čakalo sa tiež, že sa posunie rozlíšenie displejov. Či Amoledu, ktorý používa Samsung a LG G Flex, alebo rôznych typov LCD u ostatných výrobcov. Znova, pri spomínanej uhlopriečke je aj full HD (1 920 x 1 080) pre každé oko viac ako dostatočné. Ale prečo nejsť ďalej? Ďalším krokom sú displeje s rozlíšením 2 560 x 1 440 bodov. No ani Samsung a LG sa k tomu kroku neodhodlali. Predbehol ich Oppo a jeho čerstvý Find 7. Našťastie, nejde len o pixle. Výrobcovia vylaďujú aj kvalitu obrazu precíznejším spracovaním farieb či kontrastu. Chváli sa tým hlavne Sony a jeho displeje Triluminos alebo Galaxy S5 s rekordným jasom.
V batériách nič nové. Pár stovák mAh navyše nemusí nič znamenať. V praxi sa vlajkové lode stále držia zaužívanej výdrže jeden deň. Značky sa ju snažia predĺžiť aspoň softvérovo, rôznymi úspornými režimami. Galaxy S5 má unikátny mód zmeny displeja na čiernobiely: aj s piatimi percentami ostávajúcej kapacity batérie by sa tak malo dať vydržať v pohotovostnom režime celý deň. Veľmi podobné je to pri fotoaparátoch. Senzory pribrali pár megapixlov, no lepšie výsledky majú na svedomí skôr softvérové zlepšenia a novšie grafické čipy. Neoficiálnym kráľom mobilného fotografovania zatiaľ ostáva zástupca mimo androidovej sféry, Nokia Lumia 1020.
Blíži sa útok z východu
Omnoho intenzívnejšie dávajú o sebe vedieť doteraz neznáme, takmer výhradne čínske značky ako Oppo, OnePlus alebo Xiaomi. Tieto nové tigre sú kvalitatívne, výkonom aj výbavou na úrovni toho najlepšieho od Sony či Samsungu. Niekedy dokonca lepšie. Pritom za razantne nižšiu cenu. Zatiaľ sa oficiálne na európsky trh len chystajú.
Odolnejších pribúda
Sony pred viac ako rokom začala najvyšší rad Z robiť s odolnosťou voči vode a prachu. Pri vlajkových lodiach to bolo raritné. Sony v tom pokračovala pri modeloch Z1 a Z2. U zákazníkov sa to stretlo s pozitívnym ohlasom. Samsung sa inšpiroval a certifikát odolnosti IP67 už má aj Galaxy S5. HTC zas dáva dôraz na odolnú celokovovú konštrukciu modelu One M8.