Detektív Dick Tracy, superšofér Michael Knight zo seriálu Knight Rider, iks ďalších popkultúrnych hrdinov a rôznych vesmírnych objaviteľov nosili na zápästiach vecičky, pri ktorých bolo ukazovanie času len podružnou funkciou. Najčastejšie sa používali ako vysielačka, prípadne na ovládanie čierneho Pontiacu s umelou inteligenciou. A dnes podobné vychytávky nájdete v každej elektro predajni za rohom.

No dobre, na rozprávanie sa s autom si ešte počkáme. Hoci ako kľúč k autu sa už smart hodinky použiť dajú. Na druhej strane, telefonovanie s doplnkom na zápästí je funkcia, ktorá nikoho neprekvapí. Rovnako tak možnosť čítania esemesiek a mailových správ, to je už úplný štandard. Napriek tomu sa šikovné hodinky zatiaľ medzi masy nedostali.

Analytici predpovedajú, že už najbližšie mesiace sa to zmení. Vďaka tomu, že parametre tých zariadení sa zlepšujú, ale najmä kvôli príchodu jablkového zástupcu, Apple Watch. Aj keď ich prémiová cena nebude pre každého, majú sa stať katalyzátorom tohto technologického segmentu. Hlavne kvôli aplikáciám, ktoré konečne dajú noseniu malých počítačov na ruke väčší význam. Pomôcť má aj prichádzajúca druhá generácia operačného systému Android Wear.

Komfortne aj efektívne

Čisto od podlahy, šikovné hodinky sú len doplnok a predĺžená ruka smartfónu. Preto si treba pred otázkou, ktoré hodinky kúpiť, musí človek najprv ujasniť, či si vôbec nájdu uplatnenie. Nie je to jednoduchá úvaha: ide o pomerne nové a neštandardné zariadenie, nie každý si dokáže aspoň trochu objektívne predstaviť, čo s ním. Trochu alibistický záver: že smart hodinky naozaj využijete, často zistíte až po tom, čo ich začnete používať.

Jedna rada sa však zdá byť univerzálna. Pre aktívneho používateľa by mali byť praktickou pomôckou. Ak už aj letmým pohľadom na zápästie zistí, kto mu volá, aký e-mail prišiel alebo aké je práve počasie, môže to zvýšiť nielen jeho komfort, ale aj efektivitu pri práci či pri šoférovaní. Niektoré smart hodinky, napríklad Galaxy Gear S alebo Apple Watch dokonca dovoľujú hodinkami telefonovať. Na verejnosti možno trochu trápne, v domácnosti alebo v aute veľmi návykové.

Alebo také platenie v obchode jednoduchým priložením hodiniek k terminálu. Aj keď podľa prieskumu spoločnosti GfK sa toho spotrebitelia ešte trochu obávajú. V priemere len pätina respondentov z piatich krajín sveta sa na túto funkciu teší. Najväčším benefitom smart hodiniek má byť sledovanie fyzickej aktivity a zdravotného stavu nositeľa.

Smart hodinky: Viac inteligencie na zápästia

Zdroj: Motorola

Veľkí výrobcovia už berú smart hodinky ako dôležitý a seriózny segment trhu. Mnohé značky majú druhú či tretiu generáciu tohto doplnku. Čo väčšinou znamená lepšiu výbavu a/alebo elegantnejší dizajn. Zároveň pribúdajú stále ďalší a ďalší dodávatelia, takže výber smart hodiniek je vcelku široký. Nehovoriac o množstve fitnes náramkov, ktoré môžu tiež fungovať ako hodinky.

V zásade najväčší problém je krátka výdrž batérie. Buď sa človek zmieri s nabíjaním minimálne každý druhý deň, alebo si vyberie Pebble. Jediné hodinky, ktoré na to idú inak a vydržia desaťnásobne dlhšie ako ich konkurenti.

Už pred dekádou

Veľké značky majú v obchodoch niekoľko modelov smart hodiniek. Vo veľkom sa im venuje Samsung, Sony a postupne aj LG. Samsung má v portfóliu vcelku unikátne Gear S, silný magnet pohľadov okolitých ľudí. Hlavne pre ich masívny a zakrivený displej. Ale určite aj pre možnosť osadiť ich SIM kartou a používať ako samostatný telefón. Dajú sa tiež použiť ako navigácia alebo fitnes tréner. Je to ako miniatúrny smartfón (so systémom Tizen) ovinutý okolo zápästia. Len škoda, že konštrukcia nedovoľuje vymeniť náramky.

Samsung má v ponuke aj Gear 2, ktoré sú už vybavené aj fotoaparátom s rozlíšením dva megapixle a funkciou nakrúcania HD videa. Obsahujú tiež infračervený senzor na diaľkové ovládanie televízorov alebo inej elektroniky. Skrátka, nástroj ako vystrihnutý z filmoch o Jamesovi Bondovi. Gear 2 sa dodávajú aj v lacnejšom variante Neo, ktorý však nemá kovové šasi a ani fotoaparát.

Smart hodinky: Viac inteligencie na zápästia

Peeble Watch, edícia Steel

Sony to s hodinkami, ktoré vedia komunikovať s mobilom, skúša roky. Už pred takmer dekádou prišla jej odnož Sony Ericsson so zariadením s nevábnym označením MBW-100. Vecička sa cez Bluetooth párovala s mobilom a vedela na jednoriadkovom displeji pod ručičkami zobraziť číslo, respektíve meno volajúceho. Naposledy japonská značka vlani v septembri uviedla SmartWatch 3, ktoré o pár mesiacov dostali malý upgrade v podobe elegantného kovového spracovania (namiesto športového gumeného). Aj keď systém Android Wear ponúka mnoho nových funkcií, pre bežného smrteľníka je vhodným kúskom na prvé vyskúšanie aj predošlá generácia, SmartWatch 2. Má dokonca o niečo dlhšiu výdrž batérie, mnoho dostupných aplikácií a dá sa zohnať za menej ako sto eur.

Rozruch medzi šikovnými hodinkami spravila pred pol rokom Motorola s modelom Moto360. Pritom stačilo v podstate len to, že šlo o prvé moderné smart hodinky s okrúhlou konštrukciou. Google, vtedajší majiteľ značky, ich využil aj na štart svojho systému stavaného práve pre hodinky (Android Wear). Sparťanský kovový tvar z nich urobil jedny z najobľúbenejších múdrych hodiniek. Boli tiež akýmsi míľnikom, od ktorého výrobcovia začali vyvíjať zariadenia, ktoré sa aj výzorom podobajú na ozajstné vreckové analógové hodinky.

Netrvalo dlho a Moto dostalo priameho okrúhleho konkurenta, G Watch R od kórejskej značky LG. Jeho displej je už kompletne okrúhly (Moto má drobnú časť na spodnej hrane pre riadiacu jednotku) a na zadnej strane pribudol senzor na sledovanie srdcovej činnosti. Majiteľ ale nesmie byť zábudlivý a stratiť nabíjaciu kolísku. Bez nej totiž tieto smart hodinky nenabijete.

Ešte zaujímavejšie vyzerajú LG Watch Urban, ktoré sa začnú predávať o pár mesiacov. Svojho zástupcu na tomto poli bude mať aj Asus, ktorého ZenWatch sa začnú predávať v najbližších týždňoch. Vďaka kovovému telu a koženým náramkom bude tento model patriť k najelegantnejším. Výbava je takmer totožná ako pri konkurencii.

Smart hodinky tejto sezóny

Smart hodinky: Viac inteligencie na zápästia

n – nedostupný údaj
PRAMEŇ: technické špecifikácie výrobcov

A čo jablko

Či sú Apple Watch konkurenciou pre ostatné smart hodinky, nie je také jasné. Iste, majú po technickej stránke podobné parametre ako 1,32-, respektíve 1,5-palcový Amoled displej, kovové telo a celý zástup senzorov. Rozdiel je len v rozoznávaní, akým tlakom sa prst dotýka displeja, a korunka na rýchly pohyb v ponuke.

Dva aspekty však stavajú jablkové hodinky do trochu iného regálu než modely od Sony, Samsungu či LG. Po prvé, operačný systém, respektíve ekosystém aplikácií. Tak ako pri iPhone, aj pri jablkových hodinkách sa očakáva, že budú mať k dispozícií omnoho viac a prepracovanejších aplikácií. Čo z nich urobí oveľa praktickejší doplnok než len zaznamenávač krokov a zobrazovač facebookových statusov.

Druhým aspektom je, samozrejme, cena. Pri operátormi dotovaných iPhonoch sa prémiová cenovka dá vnímať inak. Ale či sa Applu podarí zaujať hodinkami s cenou, za ktorú sa dajú kúpiť dvoje či troje konkurenčné, je otázne.

Aj k smokingu

Smart hodinky síce môžu byť praktické, ale väčšinu z nich by si človek na galavečer k smokingu nevzal. Hoci aj to sa postupne mení. Výrobcovia prichádzajú s čoraz elegantnejšími kúskami. Napríklad Huawei Watch s extra jemným a jasným okrúhlym displejom, ktoré sa začnú predávať začiatkom jesene. Pobežia na operačnom systéme Android Wear. Rovnako ako chystaná novinka od známeho výrobcu hodiniek Tag Heuer. Smart edíciu modelového radu Carrera vyvíja v spolupráci s Googlom.

E-ink novej generácie

Pebble Watch mali s porovnaním s ostatnými smart hodinkami dve výhody. Prišli na trh už pred troma rokmi, takže si vytvorili veľkú skupinu fanúšikov a viac ako miliónovú bázu majiteľov. Navyše, používali elektronický papier a nie LCD displej, takže na jedno nabitie vydržali celé dni až týždne. Tento rok v marci ich výrobca spustil druhý crowdfundingový projekt na vývoj Pebble Time, neskôr aj kovové Time Steel. A prekonal rekord na portáli Kickstarter, pretože vyzbieral viac ako dvadsať miliónov dolárov. Pebble Time majú 1,25-palcový displej z elektronického papiera, čo by malo priniesť výdrž sedem až desať dní. Novinkou je, že už dokáže zobrazovať aj farbu. Peeble Time sú tiež tenšie, majú mikrofón a nový operačný systém. A na rozdiel od ostatných konkurentov sa vedia spárovať nielen s androidovým smartfónom, ale aj s iPhonom.