Na taký úder, ktorý zakaždým robí aj zo začiatočníkov zanietených hráčov, čaká na zelených fairwayoch každý. Najkrajšie na golfe však je, že raz určite príde. A tak na Slovensku postupne pribúda čoraz viac hráčov čakateľov.

No konečne sa aj v našich končinách začína z golfu stávať masovejší šport. Napriek tomu, že počtom hráčov a ihrísk sa len ťažko doťahujeme na susedné a iné európskej krajiny, o golfe uvažujú čoraz väčšie počty ľudí. Argumentovať, že by nebolo kde hrať, pritom nemôžu.

Nedávne otvorenie ďalších deviatich jamiek na majstrovskom ihrisku Green Resort v Hrubej Borši a novej deviatky Little Bear v rezorte Grey Bear na Táľoch len potvrdilo toto smerovanie. V obidvoch prípadoch sa totiž na novinky v strediskách čakalo niekoľko rokov.

Pre aktívnych amatérskych golfistov bolo pritom dokončenie plnohodnotného 18-jamkového ihriska v Hrubej Borši top udalosťou sezóny. Otvárací turnaj potvrdil, že čakať sa vyplatilo a že ide o príjemné a pekné ihrisko na skok od Bratislavy.

Slovenský zelený svet dospel

Penati Golf Resort Senica

Viac než šport

Čoraz plnšie parkoviská možno pritom vidieť vo väčšine golfových stredísk po celom Slovensku. „Prečo golf? Je to hra, pri ktorej nepotrebujete žiadneho sparring partnera, jediné, čo potrebujete, je čistá myseľ. Päť hodín, ktoré strávite v prírode, pomáha proti všetkému. Ak chcete so svojimi blízkymi stráviť príjemný čas, je to vynikajúca voľba. To platí aj vtedy, ak sa vám momentálne spolu nedarí a potrebujete si niečo vydiskutovať. Moja skúsenosť je, že tento šport mnohé uľahčuje a platí, že golfová komunita je jedna veľká rodina. Každý si v nej nájde, čo chce,“ tvrdí Martin Bestvina, ktorý je dlhoročným profesionálnym trénerom golfu a majiteľom golfovej akadémie.

Slovenský zelený svet dospel

Golf Grey Bear Tále

Rozširovať ideu golfu sa pritom snažia aj v golfovom stredisku Penati Golf Resort. „Golf je v európskych krajinách často rodinnou zábavou či víkendovým stretnutím priateľov. Väčšina hráčov sa chce zlepšovať, rovnako to cítim aj ja, keď sa chytím golfovej palice. Je to prirodzený pocit, ktorý každý golfista na ihrisku má,“ hovorí Peter Zálešák, akcionár spoločnosti Golf Residence Senica, ktorá sa stará o rezidenčnú časť v stredisku. Práve P. Zálešák bol tým človekom, ktorý si už pred siedmimi rokmi predsavzal, že golfové stredisko pri Senici bude svojou úrovňou patriť k európskej špičke.

To pred dvomi rokmi otváral iný manažér a predseda predstavenstva Tatra banky Igor Vida odpalom z prvej jamky.

Golfu podobne ako mnohí iní slovenskí manažéri podľahol aj on. „Je to skvelý šport na udržiavanie kontaktov. Päť hodín ste na krok od partnera a podľa etikety si tykáte. To výborne upevňuje vzťahy,“ vysvetlil pred istým časom pre TREND. Predovšetkým však golf pestuje ako rodinnú záležitosť.

Slovenský zelený svet dospel

Green Resort Hrubá Borša

Významné prírastky

Podobné si môžu hovoriť aj na strednom Slovensku. Do tamojšej scenérie totiž pribudol ďalší „medveď“. Nové ihrisko s názvom Little Bear (Malý medveď). Novú deväťjamkovú akadémiu si priaznivci golfu prvýkrát zahrali prvý augustový týždeň. Práve to, že na Tále pribudla akadémia, naznačuje, že o nových hráčov, ktorí golfu časom prepadnú, je aj v tomto regióne postarané. Majstrovské ihrisko na Táľoch bolo prvé, ktoré prišlo s vysokým hracím štandardom, a nateraz jediné, ktoré dotiahlo na Slovensko prestížnu dámsku európsku golfovú túru Ladies European Tour.

Množstvo členov, ktorí sú v stredisku registrovaní, i mimoklubových hráčov donútilo klub prísť s menším ihriskom pre začínajúcich golfistov. Navyše nové ihrisko nájdu návštevníci pred vchodom na parkovisko veľkého ihriska a pokračuje až ku klubovému domu strediska. Hrať sa tu bude v takzvanom rezervnom či opačnom smere. „Je to zaujímavá možnosť, aká existuje napríklad aj na slávnom Old Course v St. Andrews. V prípade Little Bear sa tak vytvárajú dve odlišné deväťjamkové ihriská,“ uvádza klub. Little Bear však nie je celkom malý, okrem trojparových jamiek ponúka aj štvor- a päťpary.

Slovenský zelený svet dospel

Kultový Zelený svet

Jeden z najznámejších golfových filmov Zelený svet s Kevinom Costnerom priniesol golfovej komunite viacero vtipných momentov, ale aj právd. Už tradične sa po greenoch zvyknú priateľsky ľudia podpichovať replikami z filmu. Jedna však golfistom hučí v mysli azda zakaždým, keď sa postavia na odpalisko každej ďalšej jamky. Hovorila: Keď nastane ten kľúčový moment, buď o ňom rozhodnete vy, alebo on rozhodne o vás.

Toto si azda hovoril aj známy herec Milan Lasica, ktorému sa v Hrubej Borši dostalo cti, že už kompletné osemnásťjamkové ihrisko mohol otvoriť úvodným odpalom. Na ňom sa počas otváracieho dňa predviedol spolu s majiteľom jedného z najkrajších českých stredísk Prosper v Čeladnej Stanislavom Prosom.

Nie nadarmo sa aj Hrubej Borši dostáva čoraz väčšieho uznania. Golf posunula do roviny hry pre každého aj vďaka dobre navrhnutej akadémii, ktorú využíva veľký počet trénerov a fanúšikov kráľovskej hry. Prezident klubu v Hrubej Borši Jozef Munka, ktorý vzišiel zo záhradného biznisu, netají, že jeho ihrisko už dospelo. Z dieťaťa sa stal dospelák, k čomu mu chýbalo práve posledných deväť jamiek.

Slovenský zelený svet dospel

Učí zvládať situácie

Slovenská história golfu sa pritom oficiálne začala už pred viac ako dvadsiatimi rokmi, keď malá skupinka nadšencov vytvorila v roku 1993 v schátralom historickom parku v Bernolákove malú cvičnú lúku. Ale s veľkým potenciálom. V tom čase ešte zrejme netušili, no dúfali, že o dvadsať rokov bude golf žiadaným športom aj na Slovensku.

Fakt, že golf vníma väčšina slovenských manažérov ako džentlmenský šport a neradi sa delia o úspechy vlastnej hry, potvrdzujú vyjadrenia viacerých. Ide koniec koncov o pocity, nie výsledky. O prekonávanie samého seba, vyrovnanie sa s vlastnými vnútornými pocitmi. Golf učí dávať hnev, negatívne nálady bokom, naopak, cibrí človeka v zvládaní situácií, keď sa aj v živote musí hráč golfu postaviť rozhodnutiam. O tom vedia svoje práve manažéri. „Golf je nielen hrou džentlmenov, ale aj veľmi atraktívnym športom. Napríklad každý golfový turnaj je významnou udalosťou, vďaka ktorej máme možnosť nielen sa stretnúť so zaujímavými ľuďmi a nadviazať nové kontakty, priateľstvá, ale si tiež príjemne a aktívne oddýchnuť po každodennom pracovnom strese,“ tvrdí na margo golfu Daniel Kollár, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva ČSOB.

Slovenský zelený svet dospel

Kedy inokedy sa podarí pracovne vyťaženým ľuďom poprechádzať sa v prírode s rodinou a niekoľko hodín sa v pohode porozprávať? Azda aj preto má golf viacero pohľadov. A v radoch potenciálnych záujemcov o tento šport v začiatkoch, žiaľ, i predsudkov. Pre jedných sa zdá príliš nudný, iným sa nechce toľko chodiť a ďalší nechcú vkladať peniaze do drahej výbavy. Našťastie aj tu platí jediné: Nehovorte, kým nevyskúšate!

Vznik slovenského golfu

História golfu na Slovensku sa začala už pred prvou svetovou vojnou vo Vysokých Tatrách, kde pri Tatranskej Lomnici už v r. 1909 bolo prvé ihrisko. Od roku 1914 sa budovalo ihrisko v Piešťanoch. Jeho dostavba sa aj kvôli vojnám a ďalším režimom, ktoré golfu dali nálepku nežiaduceho športu, odsunula o desaťročia.

Dôležité medzníky

1991 – založenie Slovenskej golfovej únie

1993 – založenie Golf and Country Club Bratislava v Bernolákove

1995 – otvorenie v tom čase prvého deväťjamkového golfového ihriska na Slovensku v Bernolákove

Kde si dobre zahrať

Alpinka Golf Košice

Black River Golf Park Bernolákovo

Black Stork Veľká Lomnica Golf

Golf Club Carpatia Záhorská Bystrica

Green Resort Hrubá Borša

Golf Club Welten Báč

Golf Grey Bear Tále

Golf Park Rajec

Penati Golf Resort Senica

Spa-Golf Club Piešťany

White Eurovalley Golf Park Malacky

Golfový slovníček

Albatros – výsledok na jamke o tri údery pod par, tzv. dvojitý eagle

Back spin – spätná rotácia

Bag – golfový vak (taška)

Banker (bunker) – pieskovisko, piesková prekážka

Birdie – výsledok na jamke o jeden úder pod par

Bogey – výsledok na jamke o jeden úder nad par

Caddie – hráčov pomocník pri hre, ktorý nielen nosí palice, ale pomáha aj svojimi radami

Divot – vyseknutý trs trávy pri údere

Double bogey – výsledok o dva údery vyšší, ako je par jamky

Drevo – palica, z ktorej sa hrá prvá rana z odpaliska alebo dlhšie rany z fairwaya. Kedysi boli tieto palice naozaj z dreva, dnes sú násady z ocele, grafitu, prípadne titánu

Driver – spravidla najdlhšia palica v bagu, má najnižší sklon úderovej plochy

Driving range – plocha určená na tréning dlhých úderov – tzv. cvičná lúka

Drop – nechať loptu padnúť (podľa pravidiel)