Najvýznamnejším odbytovým trhom mimo Európskej únie bolo Rusko, Čína a USA. Firmy sa snažia už dlhšie kompenzovať prepad exportu do Ruska a aktuálne aj do Číny. Hľadanie nových trhov je však nákladný a dlhodobý proces, ktorý nemusí vždy priniesť okamžité výsledky.
Na prvých miestach najväčších slovenských exportérov sa objavujú už niekoľko rokov predovšetkým dlhodobo ekonomicky úspešné firmy z odvetví, ktoré tvoria najvýznamnejšiu položku exportného priemyslu SR. Vedľa automobiliek a výrobcov elektroniky sa na predných priečkach každoročne objavuje aj bratislavská rafinéria Slovnaft, Slovenské elektrárne či Slovenský plynárenský priemysel.
Dodávatelia automobiliek bodovali
Okrem výrobcov automobilov, ktorých vlaňajší vývoz medziročne stagnoval, sa darilo zvyšovať svoje tržby z exportu najmä dodávateľským firmám pre automobilový priemysel. Podľa prieskumu spoločnosti PricewaterhouseCoopers Slovensko sú očakávania rastu výroby aj tržieb dodávateľov na rok 2015 vyššie ako vlani. Najviac z nich má gro exportu v západnej Európe, logistika je logický dôvod pre vysoký podiel vývozu do okolitých krajín.
Najväčší medziročný nárast spomedzi slovenských firiem zaznamenal taliansky subdodávateľ Magneti Marelli Slovakia s výrobným závodom v Kechneci. Spôsobili ho nové dodávky komponentov pre telematiku, teda zariadení pre navigačné a mobilné systémy v automobiloch do Nemecka.
Pod viac ako štvrtinové zvýšenie medziročného predaja spoločnosti Magna Slovteca v Novom Meste nad Váhom sa podpísali hlavne nové zákazky pre Nissan Anglicko, Renault a Smart (Daimler), ktorým začala firma dodávať vonkajšie spätné zrkadlá. Zvýšili aj predaj nových produktov – zrkadlové smerovky.
Aj IT produkty a služby
K dlhodobo úspešným v získavaní práce pre Slovákov v zahraničí sú firmy Eset, Sygic, Asseco Central Europe alebo InsData. Orientácia na rastúce a po IT službách hladné zahraničné trhy sa vypláca v časoch, keď upadá dopyt u domácich zákazníkov. Najväčšia firma slovenského ítečkového sektora Eset s tržbami nad 327 miliónmi eur prekonáva aj rozsah tuzemského podnikania globálnych značiek ako IBM či Hewlett-Packard. Rast exportu Esetu, ktorý tvorí takmer 98 percent z jeho celkových výnosov, ťahá predaj antimalvérového softvéru pre osobné počítače a v malej miere aj pre mobilné zariadenia.
K najdynamickejšie rastúcim ítečkovým spoločnostiam patrí T-Systems, poskytujúci outsourcing správy počítačových systémov pre klientov nemeckej materskej skupiny. Napriek tomu, že v sektore IT outsourcingu T-Systems naráža na silnejúcu konkurenciu, na Slovensku zamestnáva z roka na rok viac ľudí. Ku koncu vlaňajška ich bolo zhruba 3 180.
Na zahraničných trhoch je dlhšie úspešný aj čisto slovenský výrobca nákladných vagónov, spoločnosť Tatravagónka. Podiel exportu na jej tržbách sa pohybuje v rozmedzí 80 až 95 percent. Vlani zaznamenala podľa jej obchodného úseku celkový nárast tržieb, čo súvisí s typmi vyrábaných nákladných vagónov a ich počtom. Tieto čísla však medziročne značne kolíšu, lebo ide o zákazkovú výrobu rozdielnych typov vozňov.
Viac ako 80 percent svojej produkcie vyváža do zahraničia aj výrobca kotlov pre elektrárne, teplárne a spaľovne – Slovenské energetické strojárne v Tlmačoch. Teritoriálne vlani prevládala Česká republika a v roku 2013 Turecko.