Ďalšia atypická vec: M. Šichman nie je energetik ani strojár. Vyštudoval architektúru, dokonca na dvoch vysokých školách. Do tretice, inšpiráciu pre svoje zariadenie našiel v prírode. „Mravce to majú stále na očiach, ale elektrinu z toho nedostávajú,“ znie jeho, na prvé počutie vcelku tajomný, slogan. No nie sú to ukážkové start-upové predpoklady?

Záľuba vo fyzike

Ako architekt sa M. Šichman (36) špecializuje na ekologické a energeticky nezávislé domy, ktoré nepotrebujú alebo ani nemajú elektrickú či plynovú prípojku. Domy odstrihnuté od sietí (označujú sa termínom off-grid) navrhuje tak, aby ich vykurovali aj ochladzovali prirodzené fyzikálne javy. Hovorí tomu, že architektúra nahrádza technológie. Nejde to však vždy a na sto percent, a tak sa k slovu dostáva alternatívny zdroj energie.

Dostupné možnosti majú podľa M. Šichmana viacero nevýhod. Napríklad klasická veterná turbína (vrtuľa) vyvoláva nepríjemný infrazvuk a stroboskopický vizuálny efekt. „Navyše, pri nízkych teplotách rýchla rotácia listov vrtule spôsobuje problémy s námrazou,“ dodáva architekt, ktorý nezaprie svoju záľubu vo fyzike.

No a keďže nič vyhovujúce na trhu nenašiel, vymyslel celkom nové riešenie. Svoje zariadenie nazval Spear, čo v angličtine znamená oštep. Hoci ho výzorom naozaj pripomína, prvotnou inšpiráciou bolo niečo iné – list trávy, kývajúci sa vo vetre. Preto tie mravce v slogane.

Obdobne funguje i Spear. Jeho list je ukotvený v ložisku s protizávažím, okolo ktorého sa kýva. Keď sa do listu oprie vietor a nakloní ho, pomocou 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa