Výskumníci a vedci zo svetových univerzít či z analytických stredísk roky pracujú na objavovaní vesmíru, a hoci naše poznatky sú dnes neporovnateľné s tými spred pár desaťročí, mnoho otázok ostáva stále nezodpovedaných. Preto existujú firmy, ktoré sa o objavovanie vesmíru snažia. V súčasnosti obieha okolo Zeme niekoľko tisíc družíc a satelitov, ktoré vysielajú signály a dáta späť na Zem. Komunikácia s nimi je však náročná.

Napríklad Slovensko má dnes na obežnej dráhe jednu družicu, pričom o pár týždňov by mala pribudnúť ďalšia. Komunikovať s ňou krajina môže len niekoľkokrát za deň. Presnejšie jednu hodinu. V čase, keď sa družica nachádza presne nad strednou Európou. Podobný problém majú všetky krajiny, ktoré vysielajú na obežnú dráhu družice a snažia sa získať čo najviac informácií. Jedna hodina denne nestačí.

Vľavo zakladateľ Slido Peter Komorník a vpravo na obrázku zakladatelia startupu Simplicity Andrej Krúpa a Juraj Gago.
Neprehliadnite

Vznikli na Slovensku a ohúrili svet. 5 najdôležitejších správ zo sveta startupov

Slovenské Airbnb

Slovenský startup Groundcom pod vedením Jakuba Lajmona z Trstenej si tento problém uvedomil a ponúkol excelentné riešenie, ako komunikovať s vesmírom v situácii, keď družica nie je priamo nad krajinou, ktorej patrí. Slováci, ktorí sa dlhodobo venujú výskumu vesmíru, sa vlani rozhodli spojiť sily a vytvoriť zdieľaný softvér, ktorý umožní prenajať anténu kdekoľvek na svete na účely komunikácie s družicou. Napríklad fínski vedci budú môcť komunikovať so svojimi družicami prostredníctvom japonskej antény v čase, keď je fínska družica nad Japonskom. A naopak to bude platiť tiež.

Jakub Lajmon (vpravo) získal cenu Mladý inovatívny podnikateľ roka 2019 za svoje predchádzajúce aktivity, ktoré súviseli s jeho programátorskými projektmi.
Zdroj: Archív JL
Jakub Lajmon (vpravo) získal cenu Mladý inovatívny podnikateľ roka 2019 za svoje predchádzajúce aktivity, ktoré súviseli s jeho programátorskými projektmi.

Potreba riešenia kontaktu s družicami či so satelitmi vo vesmíre sa objavila potom, ako sa viaceré svetové tímy sťažovali na nedostatočnú komunikáciu so svojimi zariadeniami vo vesmíre. Otec myšlienky J. Lajmon pre TREND hovorí, že predtým ako sa do projektu pustil, chcel nájsť ľudí, ktorí sú lepší než on. Jeho tím tvoria ľudia, ktorí pracovali pre Európsku vesmírnu agentúru (ESA) a so svojimi skúsenosťami s vesmírom ťažko hľadajú konkurenciu. Spojil sa aj so Slovákmi v Spojenom kráľovstve, Nemecku či v Číne, ktorí pracovali v súvisiacich segmentoch. Napríklad so zamestnancom Nemeckej vesmírnej agentúry Matejom Poliačekom, ktorý vyvíjal softvér pre vesmírne misie. Ten do projektu pritiahol ďalšieho odborníka so skúsenosťami z ESA Michala Mrnku, ktorý sa venuje návrhu antén.

Vlastné antény

J. Lajmon už odmalička programoval a počas vysokej školy založil v roku 2018 programátorskú firmu pre oblasť letectva. Práve cez tento biznis doposiaľ financoval aktivity v Groundcome, ktorý je akýmsi Airbnb pre vesmír.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa