Bez predstavenia ozdravného plánu verejných financií sa nedá vylúčiť zhoršenie medzinárodného ratingu. Práve odeň závisí výška úrokov, ktoré si investori pýtajú za požičanie peňazí Slovensku, i to, koľko si banky účtujú za požičiavanie podnikom a obyvateľom. O tom, ako čo najlepšie nastaviť štátny rozpočet, sa týždenník TREND rozprával s novým predsedom Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Jánom Tóthom.
Rada pre rozpočtovú zodpovednosť vydala podrobnú analýzu vládou predstaveného rozpočtu na roky 2021 až 2023. Aké sú vaše najdôležitejšie zistenia?
Na rozdiel od minulosti nová vláda predstavila realistický rozpočet, čo sa týka veľkosti výsledných deficitov. Celkovo zlepšuje dlhodobú udržateľnosť, ale relatívne málo a zanecháva nás v pásme vysokého rizika aj v roku 2023.
V časoch recesie nie je dobré robiť konsolidáciu verejných financií, dnes treba, naopak, stimulovať hospodársky rast. To skomplikuje situáciu v roku 2022, keď sa pravdepodobne náhle skončí vyplácanie dnešných podpôr, a teda ekonomika môže byť vystavená fiškálnej reštrikcii, takzvanému fiškálnemu útesu. Preto by bolo dobré, aby v tom čase začali do slovenskej ekonomiky tiecť finančné zdroje z Bruselu.
Okrem priamo vyplácanej finančnej podpory pomáha ekonomike odloženie splátok úverov, ktoré sa väčšine firiem aj ľudí skončí v decembri 2020. Je rozumné začať opäť naplno splácať pôžičky s príchodom nového roka?
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?